Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 16106
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Sobota, 8 grudnia 2012, 7:33
Aktualizacja: 17:24
Autor: 112
Nie zawsze oświetlone drogi, brak chodników i przejść dla pieszych oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych – to główne przyczyny wypadków, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. – Apelujemy do pieszych, aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo. Policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądali, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego – ostrzega podinsp. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych –to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

- Najgorsze tygodnie tego roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą przestawić swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności – pisze podinsp. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze i dodaje: Pieszy, który ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również, aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!

Policja przypomina też, że kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Pieszy z kolei przed wejściem na jezdnie powinien się upewnić czy nic nie jedzie.

W miesiącach jesienno-zimowych blisko 90% wypadków ma miejsce na obszarze zabudowanym. Do większość potrąceń pieszych dochodzi w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego, tj.: na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach, chodnikach, poboczach czy przystankach.

- Warto zatem pamiętać, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, musi używać widocznym elementów odblaskowych. Pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wtedy, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pamiętajmy! Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego – apeluje podinsp. Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group