Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1850
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Sobota, 8 grudnia 2012, 7:33
Aktualizacja: 17:24
Autor: 112
Nie zawsze oświetlone drogi, brak chodników i przejść dla pieszych oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych – to główne przyczyny wypadków, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. – Apelujemy do pieszych, aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo. Policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądali, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego – ostrzega podinsp. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych –to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

- Najgorsze tygodnie tego roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą przestawić swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności – pisze podinsp. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze i dodaje: Pieszy, który ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również, aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!

Policja przypomina też, że kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Pieszy z kolei przed wejściem na jezdnie powinien się upewnić czy nic nie jedzie.

W miesiącach jesienno-zimowych blisko 90% wypadków ma miejsce na obszarze zabudowanym. Do większość potrąceń pieszych dochodzi w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego, tj.: na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach, chodnikach, poboczach czy przystankach.

- Warto zatem pamiętać, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, musi używać widocznym elementów odblaskowych. Pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wtedy, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pamiętajmy! Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego – apeluje podinsp. Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~wr 8-12-2012 8:08
Co to był za wypadek na Strumykowej 2 około godz.16 czyżby Łużniak nie mógł wjechać w swoje podwórze i zaparkował w Pijawniku ?
~ 8-12-2012 10:34
tyle się o tym mówi i pisze za piesi " święte krowy" i tak łażą gdzie im wygodnie
~jgs 8-12-2012 13:04
jak wyzej: kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek ustapienia pieszemu będacemy na przejsciu /a nie na chodniku/. Art. 14. Kodeksu Drogowego - Pieszemu zabrania się wchodzenia przed jadacym pojazdem w tym równiez na przejsciu dla pieszych. I co z tego wynika ? a własnie to że pieszy nie ma pierszeństwa wchodząc z chodnika na przejście. Przejścia sa słabo oswietline i kirujacy nie widzi pieszych na pasach, bo rozprasza go i oslepia migajacy z boku trójkąt. Za takie wariackie oznakowanie przejść jego autora do prokuratury.
~lol 8-12-2012 13:18
do jsm wyjasniam 500zl i 10 punktow
~K. 8-12-2012 15:17
Czarująca pani Edyta zapomniała dodać że obecnie chodzi się LEWĄ stroną, tak aby widzieć jadące na siebie auto. Wiele osób łazi jeszcze prawą będąc przy tym ubranym oczywiście na czarno.
rymcycymcy 8-12-2012 21:32
Piesi mają dopierow wtedy pierwszeństwo jak im sie uda wskoczyć na pasy ! :) ...w lepszej sytuacji są atrakcyjne piesze w miesiącach letnich i upalnych ! :) ...dla nich stanę ...nawet przed zebrą ! :)
~stanleyowsky 9-12-2012 9:10
Warto pamiętać o jednym - najważniejszym! Blacha i plastik nie odczuwają bólu, dają się wyklepać lub wymienić. A skóra, mięśnie i kości po uderzeniu przez samochód kosztują wiele bólu i wymagają długiego leczenia i rehabilitacji. Warto o tym pamiętać. Oczywiście, że pieszy ma pierwszeństwo, gdyby nie ten zapis prawny - na drogach odbywało by się prawdziwe rodeo. Ale niech ten pieszy z pierwszeństwem pamięta o mojej uwadze z początku postu. Ja sam - po zmroku, po Łomnicy chodzę tylko w kamizelce odblaskowej, a na przejścia dla pieszych wchodzę tylko jak mam pewność, że nadjeżdzające pojazdy są bezpiecznie daleko. Podziękowania dla Jelonki za artykuł opisujący pewne regulacje prawne, które nie są na codzień jasne.
~stanleyowsky 9-12-2012 9:16
PS. Ostatnio jechałem za radiowozem policji, przez Łomnicę. Poboczem szła trójka młodziaków. Ubrani na szaro-czarno, szli właściwą stroną jezdni, ale oczywiście "ławą" - nie gęsiego, tylko obok siebie. Radiowóz ominął ich gwałtownie skręcając, nie używając kierunkowskazu i pojechał dalej nie zwracając uwagi młodym burakom. Widocznie oficerowie mieli ważniejsze sprawy.
~Kiki2 19-12-2012 8:02
wczoraj ok. 17-tej znowu doszłoby do wypadku przy Biedronce na ul. Wolności (Jelenia). Kobieta przechodziła przez jezdnię w kierunku ul. Mickiewicza. Wyjeżdzający z przystanku autobus zatrzymał się przed przejściem. środkowym pasem śmignął samochód i tylko centymetrów brakowało, a "zgarnąłby" kobietę, która zdążyła uskoczyć - cofnąć się na pasach. Tam prawie żaden kierowca nie przestrzega przepisów - było tyle wypadków, przejście oświetlone, a wszyscy jadą jak po autostradzie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group