Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7088
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: (Nie)zdrowa woda

Środa, 11 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 11 października 2006, 11:21
Autor: Monika
Jelenia Góra: (Nie)zdrowa woda
Fot. Monika
Pod znakiem zapytania stoją prace nad przebudową starego kolektora, który został zniszczony podczas tegorocznej powodzi.

Skorodowane, przerdzewiałe i nieszczelne studzienki biegną wzdłuż kolektora sanitarnego od Sobieszowa aż do oczyszczalni ścieków w Jeleniej Górze.
– Widziałem jedną ze studzienek nawet niezabezpieczoną włazem – mówi Janusz Jędraszko z Jeleniej Góry.
Teraz leży na niej ukośnie betonowa płyta. Zdaniem Jędraszki tak być niepowinno, bo zagraża to środowisku naturalnemu i czystości wody.

– Nagminne kradzieże metalowych przykryw na studzienkach powodują, że musimy zabezpieczać je betonowymi płytami – tłumaczy Stanisław Dziedzic prezes spółki „Wodnik”.

Podczas sierpniowej powodzi poziom Kamiennej tak bardzo się podniósł, że woda przelała się do zbyt niskich studzienek, a stamtąd wypłynęła razem ze ściekami na łąki i zanieczyściła środowisko.
Poza tym, urządzenia w oczyszczalni musiały oczyszczać wodę z rzeki, która przelała się do komór studzienek.
Kolektor sanitarny na całej długości jest zniszczony i wymaga modernizacji.
„Wodnik” dzierżawi go od miasta.

– Wydział Gospodarki Komunalnej UM zaoszczędził pieniądze na inwestycjach z funduszy europejskich i teraz może je przeznaczyć na remont kolektora z Sobieszowa do Jeleniej Góry. W przeciwnym razie będziemy musielibyśmy wygospodarować środki w własnego budżetu – dodaje prezes Dziedzic.

Tych informacji nie potwierdza Regina Stefanowska, naczelnik WGK w Jeleniej Górze.
– Nie mamy takich planów w budżecie na następny rok poza tym utrzymanie kolektora należy do zarządcy – informuje Stefanowska.
Owszem zaoszczędzone pieniądze są. Będą jednak przeznaczone na budowę wodociągu i kanalizacji w Maciejowej. Dotychczas do miejskiego kolektora podłączeni są jedynie mieszkańcy ulicy Wrocławskiej.

Pozostaje mieć nadzieję, że pieniądze się znajdą zanim przyjdzie kolejna powódź i ścieki ponownie będą wylewać się na pola.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group