Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 2804
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie posypujcie chodników solą!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 29 grudnia 2010, 14:40
Aktualizacja: 20:31
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Bez zastosowania środków chemicznych walka ze skutkami zimy nie miałaby szans na powodzenie – twierdzą drogowcy. Odpowiednie substancje wysypane na drogi jeszcze przed pojawieniem się opadów ułatwiają późniejsze usuwanie zwałów śniegu. Jednak nie wszędzie „chemia” zdaje egzamin.

Kilkanaście dni temu pisaliśmy, że sypanie zaśnieżonych dróg solą często niesie ze sobą skutki odwrotne od zamierzonych: pokryte mieszaniną śniegu i solanki jezdnie są jeszcze bardziej śliskie i niebezpieczne. Jednak – jak mówi Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, solanka to dotąd najskuteczniejszy sposób na walkę ze śniegiem i lodem. Wprawdzie konsekwencją może być także śliska nawierzchnia, jednak – w przypadku odwilży – znacznie łatwiej usunąć resztki śniegu i lodu nie narażając asfaltu na zniszczenie.

– W Karpaczu kilka lat temu zdecydowano o nieposypywaniu jezdni solanką. Skutki były opłakane, bo potworzyły się koleiny, a przymarznięty śnieg trzeba było skuwać niszcząc przy tym nawierzchnię – mówi Czesław Wandzel. Od używania soli i solanki są jednak wyjątki – chodniki. – Nasze służby tam, gdzie mają zlecone utrzymanie porządku na chodnikach, nie powinny ich posypywać chemicznymi materiałami – zastrzega dyrektor MZDiM.

Tymczasem chodnik przy ulicy Głowackiego (po prawej stronie patrząc w kierunku Wzgórza Kościuszki) jest przykładnie czyszczony i… mocno solanką sypany. Tworzy się niebezpieczna breja, po której ciężko się poruszać. Z drugiej strony – gdzie nikt niczym chodnika nie sypał – jest wprawdzie biało, ale twardo i umiarkowanie ślisko. Solą jest także sypana nawierzchnia traktu śródmiejskiego. O ile jest mroźno, większego problemu nie ma, Jednak, kiedy temperatura wzrasta – reprezentacyjne ulice Jeleniej Góry (1 Maja i Konopnickiej) – pokryte są śliskim śnieżnym szlamem.

Tak oto nadgorliwość służb drogowych nie zawsze idzie w parze ze skutecznością, a wysypana na pasaże i chodniki solanka przyda się bardziej na oblodzonych skrzyżowaniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~trew 29-12-2010 16:31
KOLEINY na nieposypywanych ulicach tworzą się GDY SIĘ ICH NIE ODŚNIEŻA! Wystarczy ODŚNIEŻAĆ i posypywać żwirem. Chemia ma sens gdy zapowiada się ODWILŻ i brak opadów śniegu. Panie Wandzel niech Pan nam tutaj opie JAKA FIRMA TWORZY DLA PANA PROGNOZY POGODY ... chyba nie skompromitowany IMGW?! IMGW nie potrafił przewidzieć powodzi w tym roku ... natomiast AMATORZY przewidzieli ją 1,5 tygodnia wcześniej. Może więc niech MPGK zacznie od KUPOWANIA PRAWDZIWYCH PROGNOZ POGODY!
~ 29-12-2010 17:05
o! Moja dzielnica! :D
~Kowary 29-12-2010 17:08
Ja proponuje żeby ludzie odpowiedzialni za odśnieżanie pojechali na zachód i zobaczą jak się odśnieża.Tyle w temacie bo szkoda gadać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Iza 29-12-2010 18:03
I ZNOWU BUTY NA JEDEN SEZON....WYZARTE SOLA NIE PODLEGAJA REKLAMACJI,BO "ZLE UZYTKOWANIE I NIEODPOWIEDNIA KONSERWACJA" CZYLI NIC TYLKO REKLANOWKI NA BUTY...
Piipi Jelonkowa 29-12-2010 18:48
..do - [~Iza] .. spróbuj to czyszczenia butów użyc: mleka lub cytryny,a do mokrych butów - włóz gazety .. *to dobry sposób na osuszenie ! Pomysl .. o biednych pieskach,które nie mają bucików !
U.S.A. 29-12-2010 19:32
dziwne bo cała Skandynawia i pół ameryki północnej jeździ na utwardzonych od sniegu drogach... oczywiście ze snieg ma wiekszą ścieralność niż asfalt i sie koleiny porobią ale to trzeba profilaktycznie pus...ć pługi na drogi tylko bez posypywania, o wiele przyjemniej jeździ sie na ładnie ubitym sniegu niż na błocie posniegowym albo lodzie...
~ość portalu 29-12-2010 20:19
A to nowość ! Głowackiego w kierunku Wzgórza Krzywoustego.
~ 29-12-2010 23:02
Jakoś ludzie w Finlandii i Norwegii sobie radzą bez soli i żyją...
~ 30-12-2010 7:54
Dookoła ludzie mówią mu jak ma robić a ten praktykuje swoje teorie, nie no po prostu wity opadają... może na zimę powinien być inny ktoś bo kto jak kto ale pan Czesiek nie radzi sobie ze swoją robotą podczas sezonu zimowego. A nie jest tak, że sypanie droższymi rzeczami jak np. solą to jest świadome wyciąganie większych pieniędzy z kasy miasta? a później jest problem bo pieniędzy zabrakło, no jak się wszystko wydało to tak jest!
~Grześ 1-01-2011 10:35
To jest bardzo praktyczne to posypywanie solą. Wiosną nie będzie trzeba zmiatać bo z wodą wsiąknie sobie i poplynie do morza. Żwir niestety wiosną jest problemem.
~miilla 3-01-2011 18:52
KARPACZ! jak widać w tym roku daje sobie bardzo dobrze radę z odśnieżaniem dróg oraz chodników.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group