Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6977
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie ma pieniędzy na pomniki dla Kresowiaków

Niedziela, 22 lutego 2015, 8:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 lutego 2015, 7:40
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nie ma pieniędzy na pomniki dla Kresowiaków
Fot. Angela
W minionym roku na wniosek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, trzem jeleniogórskim skwerom nadano nazwy, które miały przypominać o historii Kresowiaków. Opiekę nad nimi objęły szkoły, a w tym roku miał powstać pierwszy pomnik. Realizacja tych placów stanęła jednak pod znakiem zapytania, bo ani Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, ani Urząd Miasta w Jeleniej Górze nie przyznały dotacji temu stowarzyszeniu.

- Ponad jedna trzecia mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej pochodzi z Kresów, dlatego uważamy, że historię Kresowiaków należy pielęgnować – przekonuje Stanisław Kańczukowski, prezes zarządu oddziału jeleniogórskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. – Nasze Stowarzyszenie poprzez prelekcje, spotkania, wizyty w szkołach, uroczystości i wywiady wciąż kultywuje pamięć o Kresowiakach, bo uważamy, że tylko na prawdzie historycznej przekazywanej także młodym Polakom można zbudować przyszłość ojczyzny – dodaje Stanisław Kańczukowski.

W minionym roku Towarzystwo Miłośników Lwowa obchodziło 25-lecie, podczas którego - za zgodą władz miasta - trzy jeleniogórskie skwery nazewnictwem miały przypominać o historii Kresowiaków. Jeden z nich – Lwowski – jest przy Kościele św. Anny nieopodal Bramy Wojnowskiej, drugi – Orląt Lwowskich - na Podwalu (obecnie na nim stoi metalowy jeleń), a trzeci – przy fontannie przy Al. Wojska Polskiego i przy ul. Wolności. Opiekę nad nimi sprawują kolejno: uczniowie Gimnazjum nr 1, Zespołu Szkół Technicznych Mechanik i Szkoły Podstawowej nr 3.

- Na skwerach są tablice, ale wielu ludzi ich nawet nie zauważa. Dlatego w tym roku chcieliśmy postawić pierwszy z trzech planowanych pomników, by mieszkańcy, którzy przychodzą na te skwery mieli świadomość nazwy i jej znaczenia, ale niestety nie otrzymaliśmy na to żadnych pieniędzy i nie wiemy, czy uda nam się to zrealizować – mówi Stanisław Kańczukowski. – Mamy jakieś deklaracje pomocy od osób prywatnych, ale nie padły jeszcze żadne konkrety. Chcielibyśmy też postawić przed jeleniogórskim Ratuszem repliki lwów sprzed lwowskiego Ratusza. Planów i pomysłów jest wiele, ale na ich realizację potrzebne są pieniądze – dodaje.

Jak wynika z badań CBOS, w Polsce żyje około 4,5 mln osób, które mają korzenie na Kresach (co siódmy Polak deklaruje, że ma rodzica, dziadka lub pradziadka urodzonego na dawnych Kresach lub sam urodził się na tych terenach). Wśród badanych mających przodków urodzonych na Kresach, co czwarty to mieszkaniec województwa dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group