Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 2582
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie dla tego masztu

Sobota, 9 listopada 2019, 6:21
Aktualizacja: Niedziela, 10 listopada 2019, 17:34
Autor: WAC
Jelenia Góra: Nie dla tego masztu
Fot. WAC
– Ten maszt absolutnie nie powinien stanąć w tym miejscu i powinien być przeniesiony – mówią mieszkańcy Sobieszowa, protestujący przeciwko ustawieniu na terenie prywatnym przy ul. Romera masztu jednej z telefonii komórkowej. – Nie podoba nam się też sposób przeprowadzenia tej inwestycji i fakt, że nikt nie zapytał nas o zdanie w tej kwestii.

Do Prezydenta Jeleniej Góry wpłynęła petycja, pod którą podpisało się 187 mieszkańców Sobieszowa. Są oni oburzeni sposobem, w jaki została przeprowadzona procedura wydania zezwolenia na postawienie masztu telefonii komórkowej. Ich sprzeciw wywołuje zwłaszcza brak konsultacji ze społecznością dzielnicy.

W bezpośrednim sąsiedztwie mieszkają osoby mające problemy zdrowotne, między innymi posiadające rozruszniki serca i implanty. Dlatego myślę, że powinny być one bezwzględnie poinformowane o tej inwestycji – mówi jedna z protestujących pani Małgorzata. - Naszym zdaniem maszt, który zdominował okolicę, zabytkową zabudowę i drzewostan zaburza ład przestrzenny Sobieszowa.

Protestujący podkreślają, że nie są przeciwko rozwojowi telekomunikacji, którą uznają za dobro społeczne. Przeciwni są natomiast tej konkretnej lokalizacji i sposobowi prowadzenia inwestycji. Są przekoani, że możliwe jest wyznaczenie innego miejsca, w którym maszt może powstać nie powodując problemów.

W przypadku inwestycji dotyczącej sytuowania masztów telefonii komórkowej obszar oddziaływania obiektu wyznacza się w oparciu o pomiar pól elektromagnetycznych (PEM) - odpowiada protestującym Cezary Wiklik - rzecznik jeleniogórskiego Urzędu Miasta. - Do obszaru oddziaływania obiektu będą zaliczone wszystkie nieruchomości, nad którymi występują strefy gęstości mające moc PEM wyższą od dopuszczalnej (tj. większe lub równe wartości 0,1 W/m2) oraz ograniczające potencjalną zabudowę i zagospodarowanie terenu. Nie będzie takim ograniczeniem występowanie ponadnormatywnej gęstości mocy pola większej niż 0,1 W/m2, jeżeli przekroczenie dotyczy terenu, który zgodnie z przepisami nie może być zagospodarowany. W tym przypadku rozkłady PEM o wartościach wyższych od granicznych będą występowały powyżej maksymalnej potencjalnej zabudowy, a tym samym nie ograniczają zabudowy nieruchomości, nad którymi występują. Poniżej osi głównych promieniowania znajdują się zabudowania miejskie o maksymalnej wysokości od 7 m do 12 m. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - projektowane budynki nie mogą być wyższe niż 12 m. W związku z tym organ nie uznał za strony najbliższych sąsiadów z uwagi na to, że projektowana inwestycja nie będzie ograniczała potencjalnej zabudowy.
Projektowany maszt nie jest położony na obszarze objętym ochroną konserwatora zabytków. W związku z tym organ nie miał obowiązku uzgadniania inwestycji z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu, ponieważ znajduje się także poza granicą ochrony strefy konserwatorskiej. Jedynie budynek położony na działce przy ul. Romera 7 jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, co wiąże się z zachowaniem ceramicznego lub łupkowego pokrycia dachu oraz zachowaniem krzyżowego układu szczeblin okiennych wg wzoru pierwotnych okien - wyjaśnia rzecznik.
Inwestycja znajduje się na terenie oznaczonym symbolem U/MW,MN, KS,4 i jest zgodna z zapisami uchwały nr 218.XXIV.2012 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 27 marca 2012 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla jednostki Sobieszów w Jeleniej Górze. W § 40 ust. 1 tabela 25.1 pkt E telekomunikacja – na całym obszarze objętym planem: „Ustala się obsługę obszaru planu poprzez stacjonarne i ruchome sieci telekomunikacyjne, działające zgodnie z przepisami prawo telekomunikacyjne. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego mówi o wysokości budynków, które nie mogą być wyższe niż 12 m. - dodaje C. Wiklik.

Twoja reakcja na artykuł?

17
31%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
20
36%
Złości
15
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group