Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6461
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie było chętnych radnych do walki z bezrobociem

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 13 października 2012, 7:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 października 2012, 13:48
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Po złożonym w minionym roku wniosku z 523 podpisami mieszkańców o powołanie do życia w jeleniogórskiej radzie komisji ds. bezrobocia, w połowie bieżącego roku Rada Miejska Jeleniej Góry podjęła taką uchwałę, ale… na tym jej działania się skończyły. Powód? – Nie ma chętnych do pracy w takiej komórce, mimo, że brak pracy to jeden z najważniejszych problemów Jeleniej Góry – mówi Janusz Jędraszko, szef stowarzyszenia bezrobotnych. Czy to się zmieni?

W ostatnich dniach do prezydenta Jeleniej Góry, przewodniczącego rady oraz przewodniczących komisji rewizyjnej, spraw społecznych i rozwoju, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych złożył pismo, w którym domaga się realizacji uchwały o powołaniu komisji ds. bezrobocia.

- Do dnia dzisiejszego uchwała ta nie została zrealizowana, domagamy się jej realizacji. Na obecnym etapie zarzucamy Panu nie zrealizowanie zadań wynikających z ustawy o samorządzie gminnym – pisze do przewodniczącego rady Janusza Grodzińskiego, szef JSOB. - W Jeleniej Górze brakuje miejsc pracy, młodzi wyjeżdżają z miasta, gdyż nie widzą perspektyw na godne życie. Brakuje mieszkań, budownictwo mieszkaniowe nie jest realizowane przez lokalne władze – czytamy w piśmie. - Żyjemy w świecie zmanipulowanych statystyk, a nie w rzeczywistym świecie. Rejestrowa stopa bezrobocia nie ukazuje prawdy i skutków bezrobocia. Jest wygodna dla polityków, gdy słupki bezrobocia im spadają to oni pieją z „zachwytu” a jak rośną to mają marsowe miny. Większość bezrobotnych jest zakładnikami pracy „na czarno”. Dopóki nie nazwiemy prawdziwego problemu i nie znajdziemy skutecznych metod nie powstrzymamy emigracji młodych ludzi – będziemy stawać się zaściankiem Europy. Bezrobocie spada! Prezydent ogłasza radosną nowinę, a bezrobotni śmieją się z tej „nowiny”. Śmieją się i to gorzko, gdyż od wielu miesięcy szukają pracy albo pracują na „czarno” jak niewolnicy. Pracują za granicą, gdyż w kraju ich ojców nie ma pracy. Ślą pieniądze dla swoich rodzin mieszkających w Jeleniej Górze (…).

Janusz Jędraszko dodaje, że taka komisja powinna nie tylko powstać, ale jak najszybciej zacząć działać.

- Komisja ta powinna zająć się monitoringiem bezrobocia, zobowiązaniem prezydenta do aktywniejszego zabiegania o pozyskanie nowych inwestorów, powstawania nowych miejsc pracy. Ponadto powinna organizować spotkania z osobami bezrobotnymi, pomóc im pozyskać pieniądze na założenie działalności czy podpowiedzieć jak utworzyć spółdzielnie pracy. Radni powinni też spotykać się z przedsiębiorcami i dowiedzieć się jakiej pomocy oni potrzebują by otwierać nowe miejsca pracy (ulgi podatkowe itp.) – mówi Janusz Jędraszko. – Jest to ciężka praca, która nie przyniesie radnym żadnych profitów, stąd taki opór przed pracą w takiej komisji – dodaje szef Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych.

Fakt, że brakuje chętnych do pracy w tej komisji potwierdza Józef Szarzyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

- Każda komisja musi mieć co najmniej trzech członków. Jako klub radnych SLD uważaliśmy, że Platforma Obywatelska jest tak dużym klubem, że powinna dać dwóch kandydatów, ale dała tylko jednego: Krzysztofa Kroczaka. Prawo i Sprawiedliwość dało Rafała Szymańskiego. Nikt nie zgłosił się z klubu radnych Razem dla Jeleniej Góry. W klubie SLD każdy z radnych uczestniczy w co najmniej 2-3 komisjach. Najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady (23 października) Wojciech Chadży zrezygnuje z pracy w komisji prawa i spraw społecznych i zostanie wprowadzony decyzją rady do komisji ds. bezrobocia. Nie wiem czy powołanie komisji zostanie wprowadzone do porządku obrad, ale jeśli tak się stanie komisja powstanie jeszcze w październiku br.– mówi Józef Szarzyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~ 13-10-2012 8:35
Po co kolejny sztab ludzi do jakiejs komisji? Czy obecny prezydent wraz ze sztabem nieudolnych doradcow nie moga miec jako priorytet takich poczynan i potrzeb miasta? Dosc darmozjadow i nowobogackich za podatkowe FREE.
~pytek 13-10-2012 8:35
Jakie będą efekty pracy komisji zmontowanej " z łapanki" ? Jak będzie wyglądało "wprowadzenie" radnego? Z eskortą, czy bez ? Mam nadzieję, że bez użycia środków przymusu ?
~ 13-10-2012 8:41
Z pozycji w jakiej stoi autobus, kierowca nie mogl nie zauwazyc kobiety. nawet jesli ktos stal po prawej stronie przed szyba w pojezdzie. Czy aby pani zagoniona zakupami w promocji nie wtargnela na jezdnie, przeceniajac swoje prawo pieszego nie potrafiacego okreslic bezpieczenstwo i odleglosc od nadjezdzajacego pojazdu. Tzw - sw krowy.
~Wild men 13-10-2012 9:48
Macie swoje katolickie szkoły: http://swinia.net/271/ks-marcin-kozyra.html
~ZAROBIONY 13-10-2012 10:12
LENIE DO GAZU ŁUPKOWEGO
~ 13-10-2012 11:10
Bo w Jeleniej Górze rządzą komunistyczne capy, dla nich terażniejsze czasy to kosmos jak wcześniej żyli za komuny, trzeba zrobić referendum i zmienić całą ekipe rządzących , zatrudnić ludzi młodych.
CН.W.D.P. 13-10-2012 11:30
Ciotusie Wildusie Dariusie, NIE OTWIERA SIĘ TEN TWÓJ LINK... PO CO SPAMUJESZ?? POWIEDZ COŚ MĄDREGO...
~ 13-10-2012 11:31
DOLNOŚLĄZAK. Czy lewusom z SLD łomem do łba trzeba wbijać, że lewica to ugrupowanie, którego troską winny być o sprawy socjalno- bytowe gawiedzi. Walka z wykluczeniem społecznym i bezrobociem. Czy istnieje klub radnych SLD? Czy w tym klubie jest Gajewski i Ładziński / z woli poprzedniego zarządu startowali do rady z listy SLD i głosami lewusów do rady weszli/. Czy radni SLD mają jakiś plan pracy? W czym przejawia się aktywność SLD-radnych? Kiedy z inicjatywy radnych SLD zorganizowano jakaś debatę we własnej partii?
~ 13-10-2012 11:53
Cd. z 11:31. Funta kłaków nie jest warte gaworzenie radnego Sarzyńskiego o wielofunkcyjności radnych SLD. Brak - od ponad roku - lewicowego radnego w takiej komisji to kompromitacja radnych SLD. Lewusy zastanówcie się nad własną tożsamością ideową. Obecność w radzie to z jednej strony zaszczyt ale - przede wszystkim -funkcja służebna wobec Jeleniogórzan. Także bezrobotnych Jeleniogórzan. DOLNOŚLĄZAK.
~ 13-10-2012 12:27
Cd z 11:53. Do Jędraszki. Panie Januszu weź Pan sobie na wstrzymanie, gdyż ta komisja - wg mnie - niewiele załatwi. Kotlinie Jeleniogórskiej potrzebne są firmy produkcyjne. A nie komisja. Żeby takie firmy powstały musi być spełnionych ogrom uwarunkowań ekonomicznych. Na pocieszenie podam, że z perspektywicznym bezrobociem zaczął walczyć dr Sylwester Urbański z Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Ten niedoszły prezydent z ramienia SLD /a może od Prystroma? - chgw/ pośredniczy w kształceniu kadry dla potrzeb niemieckiego rynku pracy. Jestem zdezorientowany, czy KARR dba o rozwój regionu jeleniogórskiego? Czy KARR jest filią pracującą na rzecz rozwoju Saksonii? Istotne jest jednak to, że nasi młodzi wyszkoleni przez KARR nie poszerzą grona miejscowych bezrobotnych. DOLNOŚLĄZAK.
~ 13-10-2012 12:44
ja pierd.... co za bełt na pierwszym zdjęciu ....
~ojoj 13-10-2012 13:35
~~12:44 || szef stowarzyszenia bezrobotnych musi być wiarygodny...)
~hihaho 13-10-2012 14:03
Od 22 lat za.pierdalałem na wybory myśląc,że coś się zmieni.Teraz biorę swój los we własne ręce,zaczynam kraść,wszystko jak leci i na każdym kroku.Pierdzistołkom wolno to mi też.A jak.
~Jelenigórzan 13-10-2012 15:34
Czy Pan Prezes Janusz Jędraszko chce zawojować świat !Bo komisja ,bo to bo tamto.Kogo to dziś wszystko obchodzi bezrobocie itp itd.Krótko mówiąc ratuj się kto może,takie to czasy.A swoją drogą już lubię DOLNOŚLĄZAKA za mądry komentarz.
~ryś 13-10-2012 15:55
Panie Januszu może pan przejdzie na zasłużoną emeryturę a stowarzyszeniem niech pokieruje ktoś ze swieżym umysłem. Bo jak na razie coś Pan tam próbujesz ,tylko co zrobić rewolucje?Przecież wszyscy wiemy kto mądry to wyjeżdża jakie w Jeleniej perspektywy.Czy Pan naprawdę wierz, że ktoś się zajmie problemami bezrobotnych?A może Pan masz jakąś czarującą różczkę że wszyscy będą mieć prace,będą żyć bogato i dostatnio. Niech Pan przestanie czarować i nie daje ludziom złudnych nadziei.
~Tromk 13-10-2012 15:56
bo rząd ma na was wyje..ne nie wiedzieliście o tym ? To już wiecie hehehe
~Jaca 13-10-2012 17:26
nawet Drekslemaier przenosi biuro konstrukcyjne do Gliwic. Po co ta politechnika w Cieplicach?
~autobus mały 13-10-2012 21:12
Będziemy jeszcze w Polsce czuć się jak u siebie. Będziemy jeszcze złote zarabiać pieniądze. A rodak, rodakowi pomoże w potrzebie. Myśli staną się czyste, uczucia gorące. tylko ,,zadzy,, z SLD wam POmoże on w senatory lazł da rade............
~@ ryś 13-10-2012 22:35
Sklepy pełne towarów, wystawy dostatnie. W domach głód. W biurach wyzysk. Straszą świata końcem. Od zdrowia, nawet deszczu - podatki są płatne. Będziemy jeszcze złote zarabiać pieniądze.
~*chipo 13-10-2012 22:56
Panie Dolnoślązak, nie bądź pan taki do przodu... i nie odwracaj pan kota ogonem... lewica jest obecnie cieniutka jak zupka gotowana na gwoździu... ale za to mocarna ponoć jest PiS ...partia przewodnia... ekhem .... no... aspirująca do przejęcia monopolu na władzę... sądząc z tonu pana wypowiedzi wnoszę, że PiS ma w doopie los bezrobotnych z tutejszego regionu.... bo nikt z ramienia tej *elytarnej* grupy radnych nie miał ochoty choćby zainteresować się i przyłączyć do tej inicjatywy....
~gandzia78 14-10-2012 3:53
Ludzie ludziska i panie dolnoślązaku czy to SLD czy PO tudzież PIS rządzi naszym miastem na jedno wychodzi dalej głosujmy na darmozjadów ja całe szczęscie nie głosuje i nie narzekam bo nasze miasto umarło jakieś 10 lat temu... Nie mamy czym sie pochwalic nie ma jakiejś normalnej galerii z kinem i normalnym parkingiem wiecznie afery a o godz 21 na ulicach pusto i w knajpach tez dlatego nie narzekajcie ludzie taką władze wybraliście !!!!!!!!!!
~wrózka 14-10-2012 8:00
Chodzę głosować w wyborach by nie mieli na mnie haka lecz oddaje głos nieważny. Z naszych podatków nikt nie dostanie na swoja partie złotej złotóweczki . Chyba, że zrobią tak inni niezadowoleni pójdą na wybory i zaprotestują oddając głos nieważny. PARTIE BEZ KASY TO TAKIE SAME BIEDAKI JAK BEZROBOTNI!!!!! Czasami pisze flamastrem pocałujta w d…. wójta lub inne wesołe hasełko.
~aya 14-10-2012 8:39
Ja czegos nie kumam. Jak nic nikt nie robi źle. Jak facet chce cos zrobic to bełt. Ci wszyscy pieniacze sie tu wpisujacy zasluguja tylko na czarna robote, bat i waskie drzwi. Czy Ci radni wybrali sie sami? Albo ktos na nich glosowal albo nie glosowal wogole. A teraz wielkie pretensje. A Jedraszko ma racje. Bo jesli nie realizuje sie uchwal to po co ta Rada potrzebna? Pogonic ich wszystkich i po wyborczym temacie. Na zakonczenie dodam ze p. Jedraszko wogole nie znam ale chlop ma chociaz checi cos zmienic a nie tylko w internecie bzdury pitolic. I nie wazne jaki bedzie skutek, wazne ze jeszcze ktos chce cokolwiek robic. Jak ktorys z Was ma lepsze pomysly to niech wstanie od komputera i robi dla Jelonki choc tyle co Jedraszko...
~ 14-10-2012 10:28
Za jakies 20 lat w Polsce będzie przewrót bezrobotnych i ludzi bez uposarzeń, świadczeń emerytalnych, wówczas jakaś frakcja poczuje,ze jest do 10 mln Polaków skorych do przewrotu, zagazować takiej ilosci ludzi nie zagazują, więc będą mieli rozruchy, jest to wynikiem głupiej prymitywnej metody rządzenia gdzie pozwala się całej rzeszy ludzkiej przebywać w wykluczeniu i rozkłada się przy tym bezradnie ręce. Przyjdzie czas gdy znowu polityków będziemy wywozić na taczkach! Taki Zawila, już teraz by się kwalifikował...
~td 14-10-2012 10:44
Ten facet jak pamiętam jest tym Prezesem ponad 20 lat. Może przedstawi swoje dokonania. Z czego się utrzymuje.
~@ 10;44 14-10-2012 14:02
to do cie....Matka opiniowanego ,,td..pracuje w przedsiębiorstwie państwowym, ojciec jest alkoholikiem. Innych danych o nagannej postawie w drodze wywiadu nie dokonałem.
~haha 14-10-2012 14:33
napiszcie lepiej, ile jest grajdołów, ktore przestrzegają wymogów PiP ;p Ta znajdą się zakłądy, które testuja swoich pracoiwnikow, miesiącami, tygodniami, by dać umowę. Kasa śmieciowa. Niebawem napiszę więcej! amen.
~bel 14-10-2012 16:15
Przestancie narzekac sami wybraliscie Zawile wiec nie narzekajcie a capami sa Ci co go wybrali wiec m...a w kubeł i cicho siedziec
~do ryś 14-10-2012 19:52
Prosty, epy człowieczku lepiej ortografii się naucz zanim zaczniewsz tu pisać ten chłam;/
~ 14-10-2012 22:35
Ja Zawiły cepie nie wybierałem!
~ZAB 14-10-2012 22:36
TAk sobie tu mieszkam już 4 lata i myślę co to za miasto niby duże a poziom życia jak na prowincji wschodniej, co ja tu robię, zarobki taki że nawet mieszkańcy próbują nie mówić bo o czym troszeczkę więcej niż minimalna, a te pożal się boże FIRMY pracuj pracuj mamy duże wymagania ale płacimy min. CIEKAWE. Gdzie zakłady produkcyjne montazowe przetwórcze a tu nic. 1 maja już prawie pustki, pasaż grodzki to chyba lepiej zarabiałby jakby zrobiki parking z całości. tu nie trzeba komisji tylko inwestorów.
~ 15-10-2012 5:00
Radni bezradni, Sarzyński pic uś z problami aaaaaaaaaaaa, bierzcie los we własne ręce, mając na uwadze, że kruk krukowi oka nie ..., oni statystykę tworzą za nasze środki pieniężne, w bezczelny sposób wykazując dwa razy te same działania np. z sanepidu i Miasta finansując godziny pracy również dwukrotnie,a przeciętny Kowalski jak sam sobie nie poradzi to na pewno nikt mu nie pomoże w kraju środowisku kultury- zakłamania, mamienia,...!
~n/n 20-10-2012 9:18
skoro radni nie chcą wypełniać zadań do których zostali powołani przez społeczeństwo to proponuje obcięcie im diety o połowę, wtedy wszystkie kluby szybciutko znajdą chętnych do pracy, wiadomo nic tak nie motywuje jak kasa i pazerniactwo na nią
~ 21-10-2012 18:34
a Jasiu ma pracę? Trochę się postarzałeś Jasiu, ale przytyłeś;-) Taka komisja nic nie da. Tylko diety radnym wzrosną PUP nic nie może, to co dopiero przypadkowe głodomory...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group