Środa, 24 czerwca
15°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
reklamy

Nie było chętnych radnych do walki z bezrobociem

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 2 min czytania

Po złożonym w minionym roku wniosku z 523 podpisami mieszkańców o powołanie do życia w jeleniogórskiej radzie komisji ds. bezrobocia, w połowie bieżącego roku Rada Miejska Jeleniej Góry podjęła taką uchwałę, ale… na tym jej działania się skończyły. Powód? – Nie ma chętnych do pracy w takiej komórce, mimo, że brak pracy

reklamy
W ostatnich dniach do prezydenta Jeleniej Góry, przewodniczącego rady oraz przewodniczących komisji rewizyjnej, spraw społecznych i rozwoju, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych złożył pismo, w którym domaga się realizacji uchwały o powołaniu komisji ds. bezrobocia. - Do dnia dzisiejszego uchwała ta nie została zrealizowana, domagamy się jej realizacji. Na obecnym etapie zarzucamy Panu nie zrealizowanie zadań wynikających z ustawy o samorządzie gminnym – pisze do przewodniczącego rady Janusza Grodzińskiego, szef JSOB. - W Jeleniej Górze brakuje miejsc pracy, młodzi wyjeżdżają z miasta, gdyż nie widzą perspektyw na godne życie. Brakuje mieszkań, budownictwo mieszkaniowe nie jest realizowane przez lokalne władze – czytamy w piśmie. - Żyjemy w świecie zmanipulowanych statystyk, a nie w rzeczywistym świecie. Rejestrowa stopa bezrobocia nie ukazuje prawdy i skutków bezrobocia. Jest wygodna dla polityków, gdy słupki bezrobocia im spadają to oni pieją z „zachwytu” a jak rośną to mają marsowe miny. Większość bezrobotnych jest zakładnikami pracy „na czarno”. Dopóki nie nazwiemy prawdziwego problemu i nie znajdziemy skutecznych metod nie powstrzymamy emigracji młodych ludzi – będziemy stawać się zaściankiem Europy. Bezrobocie spada! Prezydent ogłasza radosną nowinę, a bezrobotni śmieją się z tej „nowiny”. Śmieją się i to gorzko, gdyż od wielu miesięcy szukają pracy albo pracują na „czarno” jak niewolnicy. Pracują za granicą, gdyż w kraju ich ojców nie ma pracy. Ślą pieniądze dla swoich rodzin mieszkających w Jeleniej Górze (…). Janusz Jędraszko dodaje, że taka komisja powinna nie tylko powstać, ale jak najszybciej zacząć działać. - Komisja ta powinna zająć się monitoringiem bezrobocia, zobowiązaniem prezydenta do aktywniejszego zabiegania o pozyskanie nowych inwestorów, powstawania nowych miejsc pracy. Ponadto powinna organizować spotkania z osobami bezrobotnymi, pomóc im pozyskać pieniądze na założenie działalności czy podpowiedzieć jak utworzyć spółdzielnie pracy. Radni powinni też spotykać się z przedsiębiorcami i dowiedzieć się jakiej pomocy oni potrzebują by otwierać nowe miejsca pracy (ulgi podatkowe itp.) – mówi Janusz Jędraszko. – Jest to ciężka praca, która nie przyniesie radnym żadnych profitów, stąd taki opór przed pracą w takiej komisji – dodaje szef Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych. Fakt, że brakuje chętnych do pracy w tej komisji potwierdza Józef Szarzyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. - Każda komisja musi mieć co najmniej trzech członków. Jako klub radnych SLD uważaliśmy, że Platforma Obywatelska jest tak dużym klubem, że powinna dać dwóch kandydatów, ale dała tylko jednego: Krzysztofa Kroczaka. Prawo i Sprawiedliwość dało Rafała Szymańskiego. Nikt nie zgłosił się z klubu radnych Razem dla Jeleniej Góry. W klubie SLD każdy z radnych uczestniczy w co najmniej 2-3 komisjach. Najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady (23 października) Wojciech Chadży zrezygnuje z pracy w komisji prawa i spraw społecznych i zostanie wprowadzony decyzją rady do komisji ds. bezrobocia. Nie wiem czy powołanie komisji zostanie wprowadzone do porządku obrad, ale jeśli tak się stanie komisja powstanie jeszcze w październiku br.– mówi Józef Szarzyński.

Osoby w artykule

Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Masażystka / Fizjoterapeutka w SPA Miejsce pracy: Karpacz Bliss Spa Hotel Dziki Potok Forma zatrudnienia: Umowa o pracę lub B2B Wynagrodzenie: do uzgodnienia Zakres obowiązków: … Praca na zmywaku - dorywcza w weekendy od zaraz Poszukujemy osoby do pracy w weekendy na zmywaku w hotelu Termy Karkonosze w Staniszowie. Praca od zaraz. Twój zakres obowiązków -dbanie o o… Szukamy kucharzy z pasją i dobrym humorem! Do naszego zespołu poszukujemy osób na stanowiska: • Kucharz Śniadaniowy • Kucharz Bufetowy • Kucharz A la Carte Praca w Staniszowie, ul. Zdr… Recepcjonistka/Recepcjonista Ultima Auto dealer ŠKODA, KIA, ISUZU, MG, OMODA, JAECOO w Jeleniej Górze poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistki/Recepcjonisty. Twój zakres o… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka