Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13523
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nie będzie diabetologii w klinice wrocławskiej?

Piątek, 6 kwietnia 2018, 6:35
Autor: KSON
Przed rokiem informowaliśmy o zagrożeniach związanych z coraz powszechniejszą chorobą XXI wieku – cukrzycą. Szacuje się, że w Polsce u ponad 3 mln osób stwierdzono tę podstępną chorobę, drugie tyle nie wie, że na nią choruje…

Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie z 27 marca nie pozostawiła suchej nitki nad systemem opieki diabetologicznej pacjentów w Polsce od profilaktyki zaczynając na hospitalizacji diabetologicznej kończąc. Przypomnijmy, że w lutym ubiegłego roku wiele pozarządowych organizacji pacjenckich i środowisko lekarskie protestowało przeciwko nie uwzględnieniu cukrzycy na liście „Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Dolnośląskiego w latach 2016-2018”. W woj. dolnośląskim występował i nadal występuje jeden z najwyższych wskaźników umieralności na cukrzycę. W okresie 2012 – 2014 zmarło 2084 chorych na cukrzycę i umieralność jest wyższa od ogólnopolskiej o prawie 40%.

Oto zdiagnozowane przyczyny takiego stanu rzeczy:
Bardzo wysoka zapadalność na cukrzycę – 11,4 tys. na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik zapadalności dla woj. dolnośląskiego wynosi 391,6 i jest to 3-cia wartość wśród województw w Polsce.

Na Dolnym Śląsku liczba hospitalizacji na 100 tys. dorosłych (>18 lat) wynosi zaledwie 243,2 pacjentów i tj. 4. wynik od końca w kraju. Należy dodać, że leczenie szpitalne obejmuje głównie oddziały wewnętrzne, bowiem w naszym regionie funkcjonują jedynie dwa „prawdziwe” ośrodki diabetologiczne (Klinika przy ul. Borowskiej oraz mały Oddział MCZ w Lubinie).

Odnotowuje się bardzo wysoki odsetek hospitalizacji z powodu ostrych powikłań cukrzycy (śpiączka cukrzycowa) i inne określone powikłania: 46,2% leczenia szpitalnego. Skromne są możliwości leczenia przy użyciu pompy insulinowej u dorosłych. W 2014 r. zastosowano zaledwie 0,04 tys. zarejestrowanych pomp, których założenie, a głównie korekta pracy wymaga hospitalizacji w ośrodku specjalistycznym. Niska jest jakość świadczonych usług diabetologicznych w Oddziałach Wewnętrznych, o czym świadczy między innymi odsetek ponownych hospitalizacji w ciągu 30 dni wynosi 1,6% i tj. 9-ta najwyższa wartość wśród województw.

Protest okazał się skuteczny, bo w końcu cukrzyca znalazła się na wspomnianej liście priorytetów z perspektywami utworzenia dwóch nowych Oddziałów Diabetologicznych w Szpitalach dolnośląskich, poprawić się miała również przez zwiększenie dostępności do lekarzy specjalistów ambulatoryjna opieka diabetologiczna i profilaktyka.

Powyższa sytuacja jest głównie wynikiem zdecydowanie za małej szpitalnej bazy specjalistycznej w regionie. W dodatku ośrodek specjalistyczny III referencyjności – Klinika, jest przeładowany pacjentami geriatrycznymi, kierowanymi przez SOR.

W porozumieniu ze środowiskiem lekarskim, pacjentami i Organizacjami Pozarządowymi Diabetyków zaproponowaliśmy również kierunki działań zmierzające do: konieczności utworzenia co najmniej 2-3 nowych, szpitalnych Oddziałów Diabetologicznych (nie internistycznych) w województwie i uwolnienia dotychczasowych szpitalnych Ośrodków Specjalistycznych od konieczności hospitalizacji pacjentów nie profilowych – ogólnointernistycznych, geriatrycznych. Konieczne jest także wzmocnienie części Oddziałów Diabetologicznych w zakresie angio-diabetologii, bowiem dramatycznie wzrasta zapotrzebowanie na leczenie „zespołu stopy cukrzycowej” i innych powikłań krążeniowych.

W zasadzie wszystkie organizacje diabetyków, sejmiki osób niepełnosprawnych i inne organizacje pozarządowe wystąpiły do władz wojewódzkich, a także dolnośląskich parlamentarzystów o pilne podjęcie działań w celu ratowania życia i zdrowia mieszkańców naszego województwa. Widać argumenty te dodatkowo wpłynęły na decyzję władz i cukrzyca na liście „Priorytety…”została umieszczona z założeniami, że w okresie programowania znajdzie się między innymi utworzenie co najmniej dwóch specjalistycznych oddziałów diabetologicznych w Szpitalach Powiatowych.

Tymczasem jak się dowiadujemy, Akademia Medyczna we Wrocławiu podejmuje restrukturyzację zmierzającą do likwidacji Katedry i Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, ośrodka przygotowanego do kompleksowego leczenia cukrzycy, ze szczególnym ukierunkowaniem na leczenie stopy cukrzycowej (jedyna placówka na Dolnym Śląsku). Ważne jest również przygotowanie zespołu do leczenia nadciśnienia tętniczego, którym obciążeni są wszyscy chorzy na cukrzycę typu 2. Ten element terapii zapewnia jedynie klinika.

Oto niewiele ponad rok od szeroko konsultowanego dokumentu „Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Dolnośląskiego w latach 2016-2018” dowiadujemy się, że likwidacji ulega znana profesjonalna i przyjazna diabetykom Katedra i Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Zapoznaliśmy się również z opiniami lekarzy akademickich i środowiskiem lekarskim, którzy jednoznacznie oceniają, że planowana reorganizacja załamie diabetologiczną opiekę medyczną na Dolnym Śląsku.

Środowisko diabetyków i osób niepełnosprawnych wystosowało w tej sprawie list do Rektora Akademii Medycznej we Wrocławiu z prośbą o weryfikację swojego stanowiska w tej sprawie. Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej oraz organizacje pozarządowe z Dolnego Śląska zwróciły się również z prośbą o pomoc i interwencję do dolnośląskich parlamentarzystów i samorządowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
529
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group