Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7201
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Newralgiczne skrzyżowanie w Kowarach oddane do użytku

Sobota, 29 października 2011, 9:43
Aktualizacja: 9:44
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Newralgiczne skrzyżowanie w Kowarach oddane do użytku
Fot. Angela
Pół roku trwała przebudowa skrzyżowania ulicy Karkonoskiej z Jeleniogórską w Kowarach. Wczoraj to newralgiczne miejsce oddano kierowcom do użytku ze zmienioną organizacją ruchu. Co pokazał pierwszy dzień użytkowania? Konieczna jest sygnalizacja świetlna.

Przy oficjalnym otwarciu przebudowanego skrzyżowania Mirosław Górecki, burmistrz Kowar podkreślał, że jest to jeden z przykładów na to, że przy dobrej współpracy samorządów lokalnych i wojewódzkich można zrobić o wiele więcej dobrego dla mieszkańców. A na tę inwestycję mieszkańcy czekali kilka lat. Przez skrzyżowanie biegnie bowiem droga wojewódzka 366, która generuje ogromny ruch na trasie Wałbrzych – Karpacz.

– Miasto Kowary nieodpłatnie przekazało pod rozbudowę tej drogi cztery działki, wyburzyło budynek przy ul. Karkonoskiej 1 i przekazało lokale zastępcze dla czterech rodzin, które zostały stamtąd wykwaterowane. Koszty gminy Kowary szacuje się na 100 tys. zł. Samorząd Województwa Dolnośląskiego sfinansował natomiast pozostałą część przedsięwzięcia, w tym przebudowę skrzyżowania z odwodnieniem terenu, wymianę kanalizacji i doprowadzenie sieci wodociągowej, przekazując na ten cel niemal 1,2 mln zł – poinformował burmistrz Mirosław Górecki.

W uroczystym otwarciu uczestniczył Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz Elżbieta Zakrzewska, która w czasie realizowanej inwestycji pełniła funkcji szefowej komisji rozwoju. W ramach podziękowania burmistrz Kowar wręczył im pamiątkowe tabliczki. Na spotkanie został również zaproszony wicestarosta Andrzej Więckowski.

– Zmierzając na dzisiejsze spotkanie miałem okazję przejechać przez to skrzyżowanie. Wyjazd z ulicy podporządkowanej od strony Jeleniej Góry nie jest tam łatwy, bo słabo widać czy po lewej stronie nie nadjeżdżają jakieś samochody. Prawdopodobnie będziemy musieli się zastanowić nad zamontowaniem w tym miejscu sygnalizacji świetlnej – powiedział Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. O konieczności zamontowania na skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej mówiła również Elżbieta Zakrzewska. Jej zdaniem skrzyżowanie bez świateł w dalszym ciągu będzie niebezpieczne.
.
– Samo skrzyżowanie jest natomiast jednym z zadań, które realizowaliśmy na terenie powiatu jeleniogórskiego w 2011 roku. W najbliższym czasie zostanie zakończona droga 366 na odcinku przebiegającym przez Piechowice. Zakończony został też odcinek w Podgórzynie, podobnie jak droga 365 od Dziwiszowa na Kapelę. Cieszy nas to, że znajdujemy partnerów po stronie samorządów lokalnych. W ramach takiej współpracy chcemy wybudować też chodnik w Dziwiszowie na długości ponad tysiąca metrów – dodał wicemarszałek Łużniak.

Mirosław Górecki przypominał też, że na przebudowanym skrzyżowaniu funkcjonuje nowa organizacja ruchu i prosił mieszkańców Kowar, by przestali jeździć na pamięć. Teraz główną ulicą jest droga 366 czyli ulice Zamkowa i Karkonoska. Ulica Jeleniogórska w rejonie banku jest podporządkowaną. Roboty wykonało Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Ich odbiór przebiegł bez zastrzeżeń.

Elżbieta Zakrzewska zwróciła się również do wicemarszałka by powrócić do realizowanego w minionych latach programu oczyszczania dróg i przydrożnych terenów z krzaków i przerośniętych koron drzew. Dwa lata temu zarząd województwa zakupił sprzęt, lokalne władze kupiły paliwo i żyłki do pił, a do robót zatrudniono osoby bezrobotne. Pomysł zyskał akceptację wicemarszałka, który zaproponował, by te działania rozpocząć już w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group