Przy oficjalnym otwarciu przebudowanego skrzyżowania Mirosław Górecki, burmistrz Kowar podkreślał, że jest to jeden z przykładów na to, że przy dobrej współpracy samorządów lokalnych i wojewódzkich można zrobić o wiele więcej dobrego dla mieszkańców. A na tę inwestycję mieszkańcy czekali kilka lat. Przez skrzyżowanie biegnie bowiem droga wojewódzka 366, która generuje ogromny ruch na trasie Wałbrzych – Karpacz.
– Miasto Kowary nieodpłatnie przekazało pod rozbudowę tej drogi cztery działki, wyburzyło budynek przy ul. Karkonoskiej 1 i przekazało lokale zastępcze dla czterech rodzin, które zostały stamtąd wykwaterowane. Koszty gminy Kowary szacuje się na 100 tys. zł. Samorząd Województwa Dolnośląskiego sfinansował natomiast pozostałą część przedsięwzięcia, w tym przebudowę skrzyżowania z odwodnieniem terenu, wymianę kanalizacji i doprowadzenie sieci wodociągowej, przekazując na ten cel niemal 1,2 mln zł – poinformował burmistrz Mirosław Górecki.
W uroczystym otwarciu uczestniczył Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz Elżbieta Zakrzewska, która w czasie realizowanej inwestycji pełniła funkcji szefowej komisji rozwoju. W ramach podziękowania burmistrz Kowar wręczył im pamiątkowe tabliczki. Na spotkanie został również zaproszony wicestarosta Andrzej Więckowski.
– Zmierzając na dzisiejsze spotkanie miałem okazję przejechać przez to skrzyżowanie. Wyjazd z ulicy podporządkowanej od strony Jeleniej Góry nie jest tam łatwy, bo słabo widać czy po lewej stronie nie nadjeżdżają jakieś samochody. Prawdopodobnie będziemy musieli się zastanowić nad zamontowaniem w tym miejscu sygnalizacji świetlnej – powiedział Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. O konieczności zamontowania na skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej mówiła również Elżbieta Zakrzewska. Jej zdaniem skrzyżowanie bez świateł w dalszym ciągu będzie niebezpieczne.
.
– Samo skrzyżowanie jest natomiast jednym z zadań, które realizowaliśmy na terenie powiatu jeleniogórskiego w 2011 roku. W najbliższym czasie zostanie zakończona droga 366 na odcinku przebiegającym przez Piechowice. Zakończony został też odcinek w Podgórzynie, podobnie jak droga 365 od Dziwiszowa na Kapelę. Cieszy nas to, że znajdujemy partnerów po stronie samorządów lokalnych. W ramach takiej współpracy chcemy wybudować też chodnik w Dziwiszowie na długości ponad tysiąca metrów – dodał wicemarszałek Łużniak.
Mirosław Górecki przypominał też, że na przebudowanym skrzyżowaniu funkcjonuje nowa organizacja ruchu i prosił mieszkańców Kowar, by przestali jeździć na pamięć. Teraz główną ulicą jest droga 366 czyli ulice Zamkowa i Karkonoska. Ulica Jeleniogórska w rejonie banku jest podporządkowaną. Roboty wykonało Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Ich odbiór przebiegł bez zastrzeżeń.
Elżbieta Zakrzewska zwróciła się również do wicemarszałka by powrócić do realizowanego w minionych latach programu oczyszczania dróg i przydrożnych terenów z krzaków i przerośniętych koron drzew. Dwa lata temu zarząd województwa zakupił sprzęt, lokalne władze kupiły paliwo i żyłki do pił, a do robót zatrudniono osoby bezrobotne. Pomysł zyskał akceptację wicemarszałka, który zaproponował, by te działania rozpocząć już w przyszłym roku.