Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4410
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

"Naturalne kosiarki" pod Chojnikiem

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 28 lipca 2017, 9:18
Aktualizacja: 17:56
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Kawonz
Naturalne kosiarki, jak nazwał owce dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego – już działają u podnóża Zamku Chojnik. Tym samym kolejne zwierzęta wracają w Karkonosze i jak zapowiadają władze parku, będzie ich więcej.

Projekt „Owce na wypasie...” realizowany jest już od kilku miesięcy, jednak wczoraj (27.07) miał swoją oficjalną inaugurację. - Projekt jest związany z czynna ochroną łąk podgórskich, które niegdyś były wypasane. Gdybyśmy nie realizowali tych działań, te łąki by zarosły i przekształciły się w las. W przeszłości kosiliśmy te łąki, ale pod względem florystycznym to je zubaża. Najlepszym sposobem jest kontynuacja wypasu bydła i owiec – tłumaczył Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Na początek wypas prowadzony jest u podnóża Zamku Chojnik. Stado w liczbie 40 sztuk tworzą wrzosówki, czyli owce, które dobrze klimatyzują się w naszym klimacie. - Mamy już chętnych do wypasów w innych miejscach – w wyższych partiach gór. W przyszłym roku rozpoczniemy to na Polanie, gdzie łącznie z miastem Karpacz mamy 20 ha łąk i chcemy, żeby tam było stado 200 owiec i 20 sztuk bydła – zapowiada dyrektor. Ponadto krowy i owce będą skierowane na nartostrady w Karpaczu.

Inicjatywę KPN-u w kwocie 50 tysięcy złotych dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Przekonał nas przede wszystkim beneficjent, bo KPN jest jednym z naszych głównych beneficjentów i instytucją o uznanej renomie. Gdy tylko możemy, pomagamy parkowi – mówili przedstawiciele WFOŚiGW. Kwota została wykorzystana na rozpoczęcie wypasu, w tym budowę owczarni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Okopres 28-07-2017 16:08
No brawo ,wreszcie......
~Ula 29-07-2017 7:26
To znów jakaś manifestacja w obronie demokracji??? ;p
~Kwach 29-07-2017 8:46
drożdźe, cukier, de-sty-lacja!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group