Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 8466
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Niedziela, 9 sierpnia 2020, 8:26
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 9:56
Autor: WAC
Wrocław: Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo
Fot. ZOO Wrocław
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym, przyszły na świat gnu białobrode. To święto, bo w 28 ogrodach zoologicznych na świecie są zaledwie 164 osobniki, a liczebność w naturze tego gatunku antylopy maleje drastycznie. Obecnie szacuje się, że w naturze pozostało 6-8 tys. gnu białobrodych.

Jedynym ogrodem w Polsce, gdzie można zobaczyć antylopy gnu białobrode, jest ten we Wrocławiu. Mieszka tu od 4 lat pięć osobników: samiec Jan oraz samice - Eefje, Elsa, Romi i Two-one. Pierwsze młode urodziły się w 2017 roku, a na kolejne trzeba było poczekać do teraz, czyli trzy lata. Dwójka gnu białobrodych przyszła na świat 26 maja i 9 czerwca br., a ich matkami są Eefie i Romi.

Ten gatunek to rzadkość w ogrodach, bo są trudne w hodowli – mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt kopytnych z wrocławskiego zoo. - Przede wszystkim trudno stworzyć stado hodowlane, czyli małą, zgodną grupę. Po drugie są bardzo płochliwe. Po trzecie, są to duże, bardzo szybkie i niebezpieczne antylopy, które potrafią zaatakować, więc nieustannie trzeba się mieć przy nich na baczności. Niemniej są to piękne zwierzęta – niezwykle zgrabne, z bardzo ciekawym umaszczeniem, nadzwyczaj silne i wytrzymałe, a do tego są symbolem wielkiej migracji zwierząt w Afryce – odwiecznego cyklu życia.

Gnu białobrode to gatunek antylopy wyróżniający się białymi włosami na brodzie i podgardlu. Mają brunatnoszare ubarwienie z charakterystycznymi pręgami na bokach i szyi.

Jest to duża antylopa, osiągająca 1,3 m wysokości w kłębie i masę do 250 kg. Do tego potrafi bardzo szybko biegać – do 80 km na godzinę. Żyje w bardzo dużych stadach razem z zebrami, żyrafami i gazelami. W poszukiwaniu pokarmu wspólnie pokonują tysiące kilometrów i jest to jedna z największych wędrówek na Ziemi. Żywi się roślinnością sawanny.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
683
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group