Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 6270
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Naprzód, marsz! A potem odsłonięcie pomnika

Poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 14:10
Aktualizacja: Wtorek, 16 sierpnia 2011, 7:18
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Naprzód, marsz! A potem odsłonięcie pomnika
Fot. Petr
Dzisiaj, 15 sierpnia w całej Polsce trwają uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego, ustanowionego w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa oddziałów armii RP nad sowietami w 1920 r. W Jeleniej Górze, w samo południe żołnierze przemaszerowali ulicą 1–go Maja pod Kościół Łaski i tam odsłonili pomnik „Wolność Krzyżami się Mierzy”.

Na obchody Święta Wojska Polskiego w Jeleniej Górze złożyły się dzisiaj przemarsz ulicą 1-go Maja od Bramy Wojanowskiej pod Kościół Łaski, odsłonięcie pomnika „Wolność Krzyżami się Mierzy” oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny. W uroczystym pochodzie, który odbył się przy akompaniamencie orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej, jak również odsłonięciu pomnika wzniesionego od zachodniej strony dawnego Kościoła Garnizonowego uczestniczyli weterani wojenni, kombatanci, żołnierze w stanie spoczynku z Jeleniej Góry i okolic, jeden z oddziałów jw. z Bolesławca, lokalni samorządowcy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Mowę okolicznościową wygłosiła m.in. zastępca prezydenta Zofia Czernow, która dokonała również symbolicznego przecięcia pomnikowej wstęgi.

– Żołnierz to symbol na stałe wpisany w historię naszego narodu. Spotykamy się tutaj dzisiaj, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy polegli na polach chwały, patriotom oraz bohaterom, dzięki którym dla współczesnych nastolatków wojna jest pojęciem abstrakcyjnym – mówiła Zofia Czernow. I dodała: – Święto Wojska Polskiego to okazja do przypomnienia żołnierskich trudów, ich poświęcenia i patriotyzmu, którym winniśmy stawiać pomniki.

Co ciekawe, „Wolność Krzyżami się Mierzy” to pomnik złożony z trzech elementów: podestu i dwóch brył kamiennych. W jego wnętrzu w wodoodpornych, zalakowanych tulejach znajduje się ziemia z pól chwały, na których polegli polscy żołnierze walczący o niepodległość: Lwowa, Monte Cassino, Warszawy, Bolonii i Loreto oraz Nysy Łużyckiej/Zgorzelca. Według informacji z czasem dołączą do nich kolejne tuleje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group