Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 5135
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Naleśniki z fantazją miłością podlane

Piątek, 26 lutego 2010, 10:12
Aktualizacja: 10:19
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Naleśniki z fantazją miłością podlane
Fot. Ania
Naleśnikowe sakiewki, torciki i wiele innych ciekawych kompozycji przygotowali wczoraj uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych przy ulicy Leśnej w Jeleniej Górze. Zmierzyli się w kolejnym konkursie gastronomicznym. W jury zasiedli zaś znani i doświadczeni kucharze.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie niebanalnych naleśników. Trzeba przyznać, że udało im się to. Jedna z drużyn przygotowała danie francuskie, z którym związana jest historia miłosna.

– Wykonaliśmy naleśniki Suzette, które są jednymi z najpopularniejszych w całej Francji. Ich nazwa wywodzi się od pięknej Suzette z Paryża, która była ukochaną przyszłego króla Anglii Edwarda VII. Zaprosił on ją do jednej z lepszych w owym czasie restauracji. Kucharz przygotował naleśniki z pomarańczami w likierze pomarańczowym. Niechcący podpalił je, a w związku z tym, że w sali znajdowało się wiele osób musiał podać pięknej pani płonące danie. W pierwszej chwili dama była rozgoryczona, ale później zachwycała się ich smakiem – opowiada Piotr Lipiński, który płonące naleśniki wykonał wraz z Michałem Andrusiewiczem.

Wczorajszy konkurs zapoczątkował cykl, który odbywać się będzie w każdy, pierwszy czwartek miesiąca. Udział w nim wezmą uczniowie, znający niekonwencjonalne przepisy kulinarne. Za każdym razem przygotują potrawy, związane z innym tematem przewodnim. W marcu młodzi kucharze zmierzą się z makaronami.

– Chcieliśmy uaktywnić naszych uczniów. Zależało nam także na nawiązaniu współpracy z doświadczonymi kucharzami. Cieszymy się, że przyjęli nasze zaproszenie – mówi Elżbieta Owczarek, organizator i nauczyciel przedmiotów gastronomicznych.

W jury we wczorajszym konkursie zasiedli: Mariusz Tkaczyk, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, Piotr Motała – szef kuchni w Pałacu Staniszów oraz Dariusz Wyborski – szef kuchni w Hotelu Mercure w Jeleniej Górze. Panowie należą jednocześnie do powstającego obecnie Sudeckiego Klubu Szefów Kuchni. Młodych kucharzy obserwowali także uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze.

– Wśród uczniów są osoby, które otarły się już o dobrą kuchnię. Młode diamenty wymagają jednak szlifu. Dzięki konkursom, kreuje się je. Chcemy też, żeby najzdolniejsi wzięli udział w ogólnopolskich konkursach. Zależy nam na tym, żeby ktoś reprezentował Jelenią Górę – mówi Mariusz Tkaczyk.

Z organizowanego cyklu konkursów cieszą się również sami uczestnicy. - Jesteśmy zadowoleni z konkursu. Cieszymy się, że wybraliśmy akurat ten zawód. Gotowanie jest dla nas nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Musieliśmy się zmierzyć, co prawda, z nową sytuacją, bo naszą pracę obserwowało wiele osób. Jest to na pewno jakaś presja, ale było warto i cieszymy się, że oceniali nas tak doświadczeni i uznani kucharze – mówi Natalia Przygoda, uczennica klasy II A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
78
Tak
78%
Nie
13%
Było blisko...
9%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group