Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 5680
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Najpiękniejsze dolnośląskie freski w… Cieplicach

Piątek, 22 listopada 2013, 7:37
Aktualizacja: 7:38
Autor: UM
Dzisiaj (22.11.) uroczyste otwarcie Wirtualnego Muzeum Barokowych Fresków w Cieplicach. Taka placówka jest jedną z nielicznych nie tylko w regionie czy w Polsce, ale też w Europie.

Muzeum ma siedzibę w zrewitalizowanym Zespole Pocysterskim. Projekt przewidywał stworzenie tu pełnej bazy naukowej na temat danych o freskach zdobiących 20 obiektów na Dolnym Śląsku, z czego w samej Jeleniej Górze – trzy (Kościół Łaski, kaplica św. Anny i byłe probostwo cystersów w Cieplicach).

Do pamięci zainstalowanych w muzeum komputerów wprowadzono wszystkie informacje o freskach, a urządzenia towarzyszące umożliwiają ich prezentację, zarówno w formule projekcji multimedialnej, jak i przez internet.

Teraz będzie można oglądać te malowidła w postaci wirtualnych panoram, tworzących złudzenie bezpośredniego przebywania wewnątrz każdego z dwudziestu obiektów.

Całkowita wartość projektu to 646,5 tys. zł, wkład funduszy unijnych wynosi 452,5 tys. zł. O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że badania i opracowania naukowo-historyczne pochłonęły 293 tys. zł, a zakup i montaż sprzętu do digitalizacji i projekcji – 339 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group