Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 4570
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nagroda za remont Zameczku

Środa, 3 lipca 2024, 7:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Nagroda za remont Zameczku
Fot. WAC
Gruntowny remont tzw. Zameczku na Zabobrzu czyli willi Maxa Erfurta został nagrodzony w prestiżowym konkursie "Zabytek zadbany".

Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promowanie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych na zabytkach nieruchomych. Konkurs ten, organizowany od niemal 50 lat. W tegorocznej edycji konkursu wprowadzono również nową kategorię „zabytek dostępny”, dedykowaną projektom uwzględniającym rozwiązania dla osób ze szczególnymi potrzebami, jednak w tej kategorii nie przyznano nagród.

Do tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”, organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków zostało zgłoszonych 67 zabytków. Spośród nich nagrodzono 18 obiektów. Kompleks willi secesyjnej Maxa Erfurta, którego właścicielem jest Miasto Jelenia Góra zostało laureatem w kategorii "utrwalenie wartości zabytkowej obiektu" za kompleksowe prace konserwatorskie. Dzięki tym działaniom udało się zachować wysokie walory architektoniczne i artystyczne tego zespołu.

Renowacja obiektu, trwała od 2020 roku. Koszt prac, które zakończyły się pod koniec ubiegłego roku to ponad 17 mln zł, z czego ponad 10 mln to dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Remont Zameczku został przeprowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków. Przy odnawianiu obiektu dużą wagę wagę przywiązano do wiernego odtworzenia detali zdobniczych oraz fresków, co widoczne jest zwłaszcza na klatce schodowej. Do dyspozycji Osiedlowego Domu Kultury, który znalazł tam swoją nową siedzibę zostało oddanych kilkanaście różnego rodzaju pomieszczeń na trzech kondygnacjach oraz w piwnicy. Wśród nich jest sala koncertowo - widowiskowa na ponad 100 miejsc.

Na poddaszu umieszczono pomieszczenia techniczne. Remontu doczekała się też wieża. Obiekt jest przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Windą można dostać się niemal na wszystkie kondygnacje oprócz wieży. Poza głównym budynkiem odnowiono altanę oraz obiekt gospodarczy.

Willę wybudowano około 1902 roku na zlecenie właściciela nieistniejącej już papierni przy ul. Wiejskiej niemieckiego przemysłowca Maxa Erfurta. Obiekt zaprojektował Alfred Demel. Po wojnie przez wiele lat była tu siedziba Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Funkcjonowała tam tez filia naukowa biblioteki.

Twoja reakcja na artykuł?

41
76%
Cieszy
10
19%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
4%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
271
Tak
18%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Edukacja
Matura z polskiego – chyba powinno być dobrze
 
Kilometry
Fani pociągów pojechali w Góry Sowie
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group