Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 10739
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nadszedł czas na Krokus Jazz

Sobota, 14 listopada 2009, 8:09
Aktualizacja: Niedziela, 15 listopada 2009, 7:56
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Nadszedł czas na Krokus Jazz
Fot. TEJO
Pierwszy dzień Jeleniogórskiego VIII Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal za nami. Po popołudniowych przesłuchaniach konkursowych, wieczorem wystąpiły gwiazdy: String Connection i Krzesimir Dębski. Oklaskiwano także koncert Wierba&Schmidt Quintet.

To już ósma edycja Krokus Jazz Festiwal. Pierwszy festiwal odbył się w Teatrze Zdrojowym a kolejne rozbrzmiewały w salach Jeleniogórskiego Centrum Kultury, które stało się gospodarzem i organizatorem imprezy. Nieodłączną już chyba postacią związaną z festiwalem jest prowadzący go również w tym roku Arek Włodarski z Muzycznego Radia.

Przez osiem lat festiwal zmieniał się i ewoluował. Nie zmieniła się tylko muzyka jazzowa, która wciąż jest, ma się bardzo dobrze i słucha jej coraz liczniejsza publiczność. Rośnie też liczba uczestników.

Dla takich właśnie młodych twórców i muzyków przeznaczona jest konkursowa część festiwalu. Do konkursu zgłosiło się kilkanaście zespołów i grup grających jazz, tworzących kompozycje w tym stylu muzycznym. Przesłuchania konkursowe odbywają się codziennie przez czas trwania festiwalu i oceniane są przez jury, któremu przewodniczy Andrzej Schmidt. Wśród jurorów zasiadają też Janusz Muniak, Zbigniew Wegehaupt, Tadeusz „Erroll” Kosiński oraz Rene Schieback.

W pierwszym dniu festiwalu w konkursie „Powiew młodego jazzu” jako jedyny reprezentant gospodarzy wystąpił zespół „Ekam Bar’d”. Grupa spotkała się po kilkuletniej przerwie i w 2005 roku wspomagana przez nieco młodszych kolegów zaczęła znów funkcjonować.

Muzycy (Marek- instrumenty klawiszowe, Maciej – gitara, Jerzy – gitara, wiolonczela i flet, Tomek - perkusja, Lucjan - saxofon, klarnet, Marcin – gitara basowa) grają muzykę improwizowaną w stylu free jazz-rock. Każde ich spotkanie muzyczne jest inne w zależności od nastroju, okoliczności, obecnych na nim muzyków czy gości.

Zespól związany jest z MDK Muflon, gdzie kilku jego członków pracuje jako instruktorzy. Jak brzmi ich muzyka, mogliśmy się przekonać w piątek. Czy spodoba się ona jurorom przekonamy się w niedzielę po ogłoszeniu wyników konkursu.

Od podobnych konkursów zaczynał trzydzieści lat temu zespół String Connection, który był gwiazdą inauguracji. Zespół założony w 1981 roku przez skrzypka Krzesimira Dębskiego po różnych przeobrażeniach dotrwał do dziś i jest niewątpliwie mega-gwiazdą polskiego i światowego jazzu.

Festiwal , którego głównym organizatorem jest Silesia Music Center potrwa do niedzieli. Wrażliwych poszukiwaczy pięknego dźwięku odsyłamy do drugiego dnia festiwalu (14 listopada) na koncert Janusza Muniaka i jego kwartetu.
Drugiego dnia festiwalu późno wieczorny koncert również w „Kwadracie” rozpocznie polsko-duńska grupa muzyków występująca pod nazwą OFF-QUAR-TET.

Jazz to także symbol stylu, klasy, elegancji i seksapealu, o czym przekona podczas ostatniego dnia festiwalu (15 listopada) jedna z najciekawszych piosenkarek jazzowych i rozrywkowych ostatnich 20 lat Hanna Banaszak.
Wieczorne koncerty zaczynają się o godz. 20. Przesłuchania konkursowe trwają od godz. 13. Areną Krokus Jazz Festival jest siedziba JCK przy ul. Bankowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group