Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 11141
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na Zabobrzu wymalują mural

Środa, 26 sierpnia 2015, 7:40
Aktualizacja: 7:42
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Na Zabobrzu wymalują mural
Fot. Organizator
W poniedziałek (24.08) rozpoczął się w Jeleniej Górze projekt artystyczny „Znaki w przestrzeni”. Wpisujące się w obchody „Września Jeleniogórskiego” wydarzenia potrwają aż do 9 września. Warsztaty, spektakle czy malowanie murali to tylko niektóre atrakcje.

Pierwszym przedsięwzięciem będzie stworzenie jednego z trzech monumentalnych malowideł ściennych, tzw. „murali”. Ten gatunek malarstwa przeżywa obecnie odrodzenie, stając się samoistnym dziełem artystycznym, pozbawionym powszechnej w poprzedniej epoce funkcji reklamowej. Stworzone murale nawiązywać będą do historii i specyfiki regionu.

Dzisiaj (26.08) ruszą prace przy pierwszym z nich. Przy ul. Karłowicza 23 powstanie mural autorstwa Tomasza Płonki – „Kopalnia 3”. Rozpocznie się przygotowanie gruntu i specjalnej siatki. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć prawdopodobnie w czwartek rano. Jednak już teraz organizatorzy zdradzają nam projekt w wersji czarno-białego szkicu. Oryginalny mural będzie kolorowy, ale jego wielobarwny wygląd ma pozostać niespodzianką.

Projekt artystyczny "Znaki w przestrzeni" odwołuje się do zjawiska kulturowego, jakim jest współczesne miasto - miejsce będące stałym źródłem inspiracji artystów, w którym tworzy się sztukę.

Poprzez projekt organizatorzy chcą wniknąć w tkankę społeczną i mieszkańca obojętnego na sztukę uczynić odbiorcą i uczestnikiem. Autorami murali będą osoby związane z ASP, grafiką, malarstwem, projektowaniem i oczywiście street art’ em, czyli sztuką ulicy. Pierwszym z nich jest Tomasz Płonka - rysownik, ilustrator, grafik, projektant graficzny, twórca murali. Absolwent PLSP w Jeleniej Górze oraz ASP we Wrocławiu (grafika). Tworzy prace inspirowane komiksem i kreskówkami, fascynuje się pop-kulturą, którą przetwarza, wykorzystując elementy organiczne, roślinne.

Kolejne murale powstaną przy ulicy Sudeckiej 14 i ul. Konopnickiej 27

Wydarzenia są organizowany przez jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych w partnerstwie z Agencją Koncertowo Wydawniczą SOLO Jelenia Góra.

Projekt „Znaki w przestrzeni” dofinansowano ze środków Miasta Jelenia Góra, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” w Jeleniej Górze i KEIM FARBY MINERALNE.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
960
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group