Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 8487
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na Zabobrzu wymalują mural

Środa, 26 sierpnia 2015, 7:40
Aktualizacja: 7:42
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Na Zabobrzu wymalują mural
Fot. Organizator
W poniedziałek (24.08) rozpoczął się w Jeleniej Górze projekt artystyczny „Znaki w przestrzeni”. Wpisujące się w obchody „Września Jeleniogórskiego” wydarzenia potrwają aż do 9 września. Warsztaty, spektakle czy malowanie murali to tylko niektóre atrakcje.

Pierwszym przedsięwzięciem będzie stworzenie jednego z trzech monumentalnych malowideł ściennych, tzw. „murali”. Ten gatunek malarstwa przeżywa obecnie odrodzenie, stając się samoistnym dziełem artystycznym, pozbawionym powszechnej w poprzedniej epoce funkcji reklamowej. Stworzone murale nawiązywać będą do historii i specyfiki regionu.

Dzisiaj (26.08) ruszą prace przy pierwszym z nich. Przy ul. Karłowicza 23 powstanie mural autorstwa Tomasza Płonki – „Kopalnia 3”. Rozpocznie się przygotowanie gruntu i specjalnej siatki. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć prawdopodobnie w czwartek rano. Jednak już teraz organizatorzy zdradzają nam projekt w wersji czarno-białego szkicu. Oryginalny mural będzie kolorowy, ale jego wielobarwny wygląd ma pozostać niespodzianką.

Projekt artystyczny "Znaki w przestrzeni" odwołuje się do zjawiska kulturowego, jakim jest współczesne miasto - miejsce będące stałym źródłem inspiracji artystów, w którym tworzy się sztukę.

Poprzez projekt organizatorzy chcą wniknąć w tkankę społeczną i mieszkańca obojętnego na sztukę uczynić odbiorcą i uczestnikiem. Autorami murali będą osoby związane z ASP, grafiką, malarstwem, projektowaniem i oczywiście street art’ em, czyli sztuką ulicy. Pierwszym z nich jest Tomasz Płonka - rysownik, ilustrator, grafik, projektant graficzny, twórca murali. Absolwent PLSP w Jeleniej Górze oraz ASP we Wrocławiu (grafika). Tworzy prace inspirowane komiksem i kreskówkami, fascynuje się pop-kulturą, którą przetwarza, wykorzystując elementy organiczne, roślinne.

Kolejne murale powstaną przy ulicy Sudeckiej 14 i ul. Konopnickiej 27

Wydarzenia są organizowany przez jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych w partnerstwie z Agencją Koncertowo Wydawniczą SOLO Jelenia Góra.

Projekt „Znaki w przestrzeni” dofinansowano ze środków Miasta Jelenia Góra, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” w Jeleniej Górze i KEIM FARBY MINERALNE.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1385
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group