Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6445
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na Zabobrzu odżył Elvis Presley

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 22 kwietnia 2010, 14:55
Aktualizacja: Piątek, 23 kwietnia 2010, 7:34
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kolejne spektakle X Jeleniogórskiego Forum Teatrów Dziecięcych za nami. Na scenie ODK zaprezentowało się aż 10 grup z Jeleniej Góry i różnych miast Dolnego Śląska. Ciekawym akcentem drugiego dnia imprezy było przedstawienie „Gość z Ameryki” Teatru Metafora ze stolicy Karkonoszy.

Po przełożonym z wczoraj widowisku grupy „Antrakt” z Chojnowa zatytułowanym „Dokąd idziesz”, zaprezentował się Bajkowy Teatr ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Jeleniej Góry. Sztuka „Bajki z przymrużeniem oka”, na której niestety nie mogliśmy być, wzbudziła entuzjazm jurorów i publiczności. – Dawno nie widzieliśmy tak udanej sztuki - mówili jurorzy o widowisku teatrzyku, który działa już od trzech lat pod opieką Beaty Kozyry.

Klaudiusz Leśniak był – jako Elvis Presley – bez wątpienia gwiazdą kolejnej prezentacji. Teatr „Metafora” działający w Młodzieżowym Domu Kultury „Jelonek” pod pieczą Krzysztofa Zwolińskiego, pokazał znaną już części jeleniogórskiej publiczności sztukę „Gość z Ameryki’. Ta wymyślna satyra z wyraźnym odniesieniem do rancza Wikowyje, przekonująco zagrana przez – poza wspomnianym K. Leśniakiem – Anetę Nowińską, Agnieszkę Zych, Mateusza Rutanę oraz Karola i Rafała Maja, bardzo spodobała się publiczności. Żywe dialogi, gagi, a także głos Klaudiusza Leśniaka, który bezbłędnie naśladuje króla rocka, to plusy widowiska.

Oklaskiwano także Grupę Teatralną „Iskierki” z Wałbrzycha, znaną z ubiegłorocznych prezentacji. Tym razem w poetyckim nastroju zbudowanym przez światło i przeboje muzyki klasycznej młodzież kierowana przez Izabelę Fiebich-Bednarską pokazała „Kolorową bajkę”, teatralną przypowieść o barwach, władzy i poddanych. „Iskierki” pokazały też moralizatorski „Spór o muchę” mający widzom przypomnieć o zasadach higieny i zdrowego trybu życia.

Sztukę teatrzyku „Literka” (MDK, opiekun Krzysztof Zwoliński) „Przygody Tools i reszty” sklasyfikować by trzeba było jako słuchowisko. Nagrana narracja chyba nie była zbyt dobrym pomysłem. Plus sztuki to danie upustu kreatywności dzieci. Autorką całości jest bowiem dziesięciolatka – Antonina Olszewska. Sami wykonawcy opracowali także scenografię.

Wielkie brawa należą się Dziecięcej Grupie Teatralnej „Gzygzak”, którą opiekuje się Jacek Paruszyński. Sześciolatki i dzieci z SP nr 11 podjęły się trudnego zadania: pokazania spektaklu w tzw. czarnym teatrze. „Strachy na Lachy, czyli zabawa w teatr” to widowisko grozy z dużym przymrużeniem oka. Do tego ciekawe efekty świetlne, tempo akcji, dobrze dobrana muzyka i subtelny klimat całości.

Żywiołowo i bardzo prawdziwie wypadły dzieci z Karpacza, czyli Teatr Naszej Klasy, którym opiekuje się Irena Panowicz. Uczniowie szkoły społecznej pokazali „Wyprawę w bajki”. Znudzona grupa dziewcząt i chłopców odkrywa kufer z rekwizytami z różnych znanych bajek i filmów. Postanawiają bawić się w teatr. Zabawa wychodzi przednio, bo dzieci grają po prostu same siebie. Brawo!

Na koniec dzisiejszych prezentacji wystąpili gimnazjaliści ze Starej Kamienicy. Teatr Mała Scena – zainspirowany Molerem i jego sztukę „Skąpiec” (L’avare) postanowił przyjrzeć się ludzkim zachowaniom i zestawić je z postępowaniem tytułowego bohatera.

Kolejnych dziewięć prezentacji zobaczymy jutro – w ostatnim dniu X JFTD w Osiedlowym Domu Kultury. Wystąpią, między innymi, uczniowie Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze, adepci sceny z jeleniogórskiego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych oraz przedszkolaki z Piechowic. Wyniki imprezy – w sobotę. Zwycięzca w nagrodę pojedzie do Łodzi na Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych „Dziatwa”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Meg 22-04-2010 16:25
brawa dla młodych aktorów a szczególnie dla Gzygzaków
~Mama+ 22-04-2010 16:26
Brawo Karpacz, 707 i Pani Irenka!
~Metafora 22-04-2010 18:51
Poprawka do artykułu. Grał tam nie Kacper Celencewicz a Mateusz Rutana. Tak że proszę o zmianę :)
~Karol 22-04-2010 22:24
Brawa dla wszystkich występujących, grających i chodzących po scenie. BRAWO. Więcej takich kółek zainteresowań a z młodzieży coś będzie. Miejmy nadzieję, że nie tacy jak w jednej ze sztuk przedstawianych na scenie. BRAWA DLA ORGANIZATORÓW.
~Gabi 23-04-2010 14:53
Jestem rodzicem, którego dziecko w tym roku kończy naukę w SP-2. Jestem zadowolona ze szkoły, ale napewno numerem jeden na liście nauczycieli, którzy moją córkę otworzyli na świat i sprawili że jest dzisiaj pełna energii i przebojowości jest pani Beata Kozyra i jej kolorowy bajkowy teatr. Pani Beata i jej wspaniała postawa oraz zaangażowanie jest godne podziwu i wyróżnienia. Jak to dobrze, że jeszcze są tacy nauczyciele! Uważam, że pomysł z prowadzeniem zajęć teatralnych jest wspaniałym pomysłem, który bardzo rozwija dzieci i daje im poczucie swojej wartości. Moja córka także występowała w tych przedstawieniach kilka lat temu i wiem jak bardzo to przeżywała i jak była szczęśliwa. Gratuluję pani Beacie kolejnych młodych pokoleń, które poznają co to jest sztuka i jak można się nią bawić i ją przeżywać. Za dwa lata do szkoły pójdzie mój synek. Bardzo bym chciała, żeby i on trafił pod skrzydła pani Beaty do klasy teatralnej. Jest to pedagog, który potrafi znaleźć z dziećmi wspólny język, ale jest wymagający i traktuje dzieci i nas rodziców poważnie. Brawo dla pani Beaty i całej szkoły!
~Rodzic 23-04-2010 16:29
Brawo GZYGZAK świetne przedstawienie.Panie Jacku gratuluje tak dalej.
~FaN 23-04-2010 20:01
Wszystko ładnie pięknie, ale jednak Metafora górą! Najlepszy spektakl jaki widziałem! Pan Klaudiusz świetnie wciela się w rolę Elvisa, a pijaczek jest cool. Szczerzę gratuluję pomysłu i zaangażowania panie reżyserze! Oby dalszych sukcesów!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group