Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4323
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na Zabobrzu odżył Elvis Presley

Czwartek, 22 kwietnia 2010, 14:55
Aktualizacja: Piątek, 23 kwietnia 2010, 7:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Na Zabobrzu odżył Elvis Presley
Fot. TEJO
Kolejne spektakle X Jeleniogórskiego Forum Teatrów Dziecięcych za nami. Na scenie ODK zaprezentowało się aż 10 grup z Jeleniej Góry i różnych miast Dolnego Śląska. Ciekawym akcentem drugiego dnia imprezy było przedstawienie „Gość z Ameryki” Teatru Metafora ze stolicy Karkonoszy.

Po przełożonym z wczoraj widowisku grupy „Antrakt” z Chojnowa zatytułowanym „Dokąd idziesz”, zaprezentował się Bajkowy Teatr ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Jeleniej Góry. Sztuka „Bajki z przymrużeniem oka”, na której niestety nie mogliśmy być, wzbudziła entuzjazm jurorów i publiczności. – Dawno nie widzieliśmy tak udanej sztuki - mówili jurorzy o widowisku teatrzyku, który działa już od trzech lat pod opieką Beaty Kozyry.

Klaudiusz Leśniak był – jako Elvis Presley – bez wątpienia gwiazdą kolejnej prezentacji. Teatr „Metafora” działający w Młodzieżowym Domu Kultury „Jelonek” pod pieczą Krzysztofa Zwolińskiego, pokazał znaną już części jeleniogórskiej publiczności sztukę „Gość z Ameryki’. Ta wymyślna satyra z wyraźnym odniesieniem do rancza Wikowyje, przekonująco zagrana przez – poza wspomnianym K. Leśniakiem – Anetę Nowińską, Agnieszkę Zych, Mateusza Rutanę oraz Karola i Rafała Maja, bardzo spodobała się publiczności. Żywe dialogi, gagi, a także głos Klaudiusza Leśniaka, który bezbłędnie naśladuje króla rocka, to plusy widowiska.

Oklaskiwano także Grupę Teatralną „Iskierki” z Wałbrzycha, znaną z ubiegłorocznych prezentacji. Tym razem w poetyckim nastroju zbudowanym przez światło i przeboje muzyki klasycznej młodzież kierowana przez Izabelę Fiebich-Bednarską pokazała „Kolorową bajkę”, teatralną przypowieść o barwach, władzy i poddanych. „Iskierki” pokazały też moralizatorski „Spór o muchę” mający widzom przypomnieć o zasadach higieny i zdrowego trybu życia.

Sztukę teatrzyku „Literka” (MDK, opiekun Krzysztof Zwoliński) „Przygody Tools i reszty” sklasyfikować by trzeba było jako słuchowisko. Nagrana narracja chyba nie była zbyt dobrym pomysłem. Plus sztuki to danie upustu kreatywności dzieci. Autorką całości jest bowiem dziesięciolatka – Antonina Olszewska. Sami wykonawcy opracowali także scenografię.

Wielkie brawa należą się Dziecięcej Grupie Teatralnej „Gzygzak”, którą opiekuje się Jacek Paruszyński. Sześciolatki i dzieci z SP nr 11 podjęły się trudnego zadania: pokazania spektaklu w tzw. czarnym teatrze. „Strachy na Lachy, czyli zabawa w teatr” to widowisko grozy z dużym przymrużeniem oka. Do tego ciekawe efekty świetlne, tempo akcji, dobrze dobrana muzyka i subtelny klimat całości.

Żywiołowo i bardzo prawdziwie wypadły dzieci z Karpacza, czyli Teatr Naszej Klasy, którym opiekuje się Irena Panowicz. Uczniowie szkoły społecznej pokazali „Wyprawę w bajki”. Znudzona grupa dziewcząt i chłopców odkrywa kufer z rekwizytami z różnych znanych bajek i filmów. Postanawiają bawić się w teatr. Zabawa wychodzi przednio, bo dzieci grają po prostu same siebie. Brawo!

Na koniec dzisiejszych prezentacji wystąpili gimnazjaliści ze Starej Kamienicy. Teatr Mała Scena – zainspirowany Molerem i jego sztukę „Skąpiec” (L’avare) postanowił przyjrzeć się ludzkim zachowaniom i zestawić je z postępowaniem tytułowego bohatera.

Kolejnych dziewięć prezentacji zobaczymy jutro – w ostatnim dniu X JFTD w Osiedlowym Domu Kultury. Wystąpią, między innymi, uczniowie Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze, adepci sceny z jeleniogórskiego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych oraz przedszkolaki z Piechowic. Wyniki imprezy – w sobotę. Zwycięzca w nagrodę pojedzie do Łodzi na Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych „Dziatwa”.

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group