Wtorek, 12 grudnia
Imieniny: Aleksandra, Konrada
Czytających: 9778
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Na Śnieżkę ruchem jednokierunkowym

Piątek, 1 sierpnia 2008, 15:26
Aktualizacja: 15:52
Autor: Angela
Region Jeleniogórski: Na Śnieżkę ruchem jednokierunkowym
Fot. Archiwum
Karkonoski Park Narodowy chce uporządkować tłok turystów wchodzących na najwyższy szczyt Karkonoszy. W sierpniu wejść będzie można zakosami, zejść – Drogą Jubileuszowąi. – Wszytko po to by turystom spacerowało się bardziej komfortowo i przyjemnie – tłumaczy Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Osobne trasy dla wchodzących i schodzących ze szczytu to pomysł, nad którym dyrekcja KPN pracowała już od ubiegłego roku. Wszytko przez popularność Śnieżki, którą turyści odwiedzają najczęściej i najchętniej zaraz po Tatrach.

– W szczycie sezonu dziennie na Śnieżkę wchodzi po kilka tysięcy turystów – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. W górach obowiązuje niepisana zasada, że ludzie, którzy schodzą z gór ustępują miejsca wchodzącym.

Jeśli jednak na szlaku jest tak duża liczba turystów, to muszą oni schodzić na pobocze, co powoduje obsuwanie się rumoszu skalnego na ścieżkę. W ten sposób nie tylko niszczy się przyrodę, ale również zanieczyszcza ścieżki, po których podróżowanie staje się po prostu nieprzyjemne – tłumaczy A Raj.

Zgodnie z wcześniejszymi planami ze Śnieżki będzie można zejść Drogą Jubileuszową, która zdaniem Andrzeja Raja, jest dłuższa, ale znacznie łatwiejsza i szersza. Wchodzący turyści będą poruszać się szlakiem czerwonym, od strony Domu Śląskiego czyli tzw. zakosami. Droga Jubileuszowa nie zostanie całkowicie zamknięta dla zdobywających najwyższą górę Karkonoszy. Będą mogły po niej wchodzić osoby słabsze i dzieci.

– Zmiany zostały ustalone w porozumieniu z naszym czeskim sąsiadem – mówi Andrzej Raj. Dwukierunkowy ruch będzie natomiast w dalszym ciągu obowiązywał w mniej tłocznych miesiącach roku oraz przez cały czas na szlaku niebieskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Oddanych
głosów
128
Tak
39%
Nie
48%
Ciężko powiedzieć
9%
Nie interesuję się polityką
3%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group