Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 11082
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na początek jubileuszu PTTK – wernisaż

Sobota, 5 listopada 2016, 9:21
Aktualizacja: Niedziela, 6 listopada 2016, 8:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Na początek jubileuszu PTTK – wernisaż
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (4.11) w Muzeum Karkonoskim odbył się wernisaż wystawy „70 lat PTT–PTTK w fotografii” – tym samym, rozpoczęły się obchody jubileuszu Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

- Udało nam się zgromadzić ponad 200 fotografii. Mamy tzw. rarytasy: fotografie Mieczysława Orłowicza, który na wycieczkach sierpniowych odbywał tutaj trasę w 1946 roku, mamy dziewięć zdjęć jednego z najlepszych fotografów naszego regionu – Jana Korpala, które udostępniła nam żona pana Korpala – Janina – wymieniał Andrzej Mateusiak, wiceprezes oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”. Do obejrzenia są też zdjęcia z lat 50., 60., aż po współczesne.

Podczas wernisażu wspominano początki istnienia towarzystwa, a także różne organizacje współtworzące organizację. - W 1952 roku Sudecka Grupa GOPR wyłoniła się spośród działaczy PTTK i w naszych strukturach była do 1978 roku – podkreślił Andrzej Mateusiak. Skąd ludzie tworzący towarzystwo zaraz po wojnie przybyli w Sudety? - To bardzo ciekawa historia. W 1945 roku na tej ziemi znalazło się mnóstwo ludzi zainteresowanych turystyką z Małopolski. Tereny wschodnie zajęte przez Związek Radziecki, a było tam mocne środowisko turystyczne lwowskie – ci działacze przyjechali do Krakowa, ale okazało się, że mają tereny do zagospodarowania w Sudetach i właśnie spośród nich powstała pierwsza organizacja – Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Był to ciekawy konglomerat ludzi: spotykamy inteligencję, poetów (Stanisław Koszycki), arystokrację (hrabia Andrzej Lenartowicz). O tym będziemy mówić szerzej podczas „Niedzieli w muzeum” - zapowiedział Andrzej Mateusiak.

W spotkaniu wzięli udział przewodnicy, zasłużeni członkowie PTTK, byli też przedstawiciele Urzędu Miasta Jeleniej Góry oraz starostwa. - Sam chodziłem po Tatrach, Bieszczadach, a tutaj mieszkam od połowy lat 60. - powiedział 79-letni Feliks Podolewski, który z PTTK związany jest od 50 lat i nadal kilka razy w roku chodzi na „Rajd na raty”. - Przed laty, jak miałem trudniejsze okresy, to po ścieżkach w lasach karkonoskich pochodziłem kilka godzin i wracałem do domu w lepszym nastroju – wyznał pan Podolewski. - W 1963 roku oddelegowano mnie na Rajd Przyjaźni Bieszczadzkich – od tego czasu zaczęła się ta wielka turystyka – powiedział Włodzimierz Bajer, przewodnik sudecki, który jest członkiem towarzystwa od 1960 roku, a przewodnikiem w Sudetach jest od 1992 roku.

Wystawa na 70-lecie PTT-PTTK będzie dostępna w Muzeum Karkonoskim do 10 stycznia 2017 roku. To nie jedyna atrakcja jaką organizatorzy przygotowali z okazji jubileuszu. W niedzielę (6.11, godz. 11:00) przybliżą historię PTTK, a 19 listopada w WEZiT Uniwersytetu Ekonomicznego odbędzie się konferencja z licznymi wykładami (start godz. 9:00). Z kolei wieczorem w schronisku Strzecha Akademicka będzie czas na wspólną zabawę podczas biesiady – szczegóły na pttk-jg.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
262
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
4%
3 Nowa Lewica
10%
4 Prawo i Sprawiedliwość
22%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
44%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
1%
10 Normalny Kraj
2%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Jadąc ulicą Wolności
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group