Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3151
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na naukę nigdy nie jest za późno!

Sobota, 3 października 2009, 7:53
Aktualizacja: Niedziela, 4 października 2009, 9:10
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Na naukę nigdy nie jest za późno!
Fot. rylit
Uroczystą inauguracją i odśpiewaniem „Gaudeamus igitur” rozpoczął się kolejny, jubileuszowy rok akademicki w Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jego słuchacze podkreślają, że nie boją się stawić czoła nowym wyzwaniom i chętnie wracają do szkolnych ław.

Już po raz dziesiąty słuchacze Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zasiedli w ławach auli, aby rozpocząć rok akademicki tej uczelni dla seniorów. Ceremonia z udziałem ponad dwustu studentów rozpoczęła się wczoraj polonezem Wojciecha Kilara, przy którego dźwiękach do pomieszczenia wkroczyły w togach władze Kolegium Karkonoskiego z rektorem dr hab. Henrykiem Gradkowskim na czele oraz Janiną Peikert, pełnomocnikiem rektora do spraw KUTW.

Przybyli też wykładowcy uczelni z Aliną Obidniak, wieloletnią dyrektorką Teatru im. Norwida. Obecni byli samorządowcy z zastępcą prezydenta Zbigniewem Szereniukiem oraz Anną Ragiel, wiceprzewodniczącą rady miasta.

Kiedy rektor KK ogłosił nowy rok akademicki za otwarty, Janina Peikert przedstawiła sprawozdanie z pracy KUTW za ubiegły rok akademicki. Nawiązała do dziesięcioletniej historii uniwersytetu oraz przedstawiła plany na najbliższe miesiące.

Uczelnia dla starszych w czasie swojej działalności przechodziła rożne koleje losu. Generalnie jednak się rozwijała. Wzrastała liczba słuchaczy a co za tym idzie liczba i tematyka zajęć. Z ośmiu propozycji w pierwszym roku ilość ta wzrosła do 22 w bieżącym roku.

– W tym roku zapisano na zajęcia około 220 słuchaczy. Trzeba było stworzyć listę rezerwową gdzie czeka około 30 osób. KUTW ma ograniczenia organizacyjne i finansowe, a liczba chętnych wzrasta z roku na rok. Słuchaczy przyciągają coraz to ciekawsze i bardziej urozmaicone wykłady oraz zajęcia w pracowniach – usłyszeliśmy.
I wprawdzie Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku nie jest uczelnią typową z zaliczeniami i egzaminacyjnym stresem. To cykl zajęć dający możliwości dalszego rozwoju intelektualnego, artystycznego i sportowego ludzi, którzy przeszli na rentę czy emeryturę.

Po tradycyjnym „Gaudeamus igitur, iuvenesdum sumus” wykład inauguracyjny wygłosił Henryk Gradkowski, rektor KK. Przy mniej formalnym spotkaniu przy kawie i ciastkach słuchacze, którzy zobaczyli się po trzech miesiącach wakacji, witali się serdecznie i rozmawiali z ożywieniem o zajęciach w tym roku akademickim. Rozmawiano też o jubileuszu uczelni oraz uroczystościach z okazji dziesięciolecia, które przewidziano na czerwiec przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
359
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group