Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 4942
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Na koniec Festiwalu Ekoglass. Jutro Święto Mostka

Piątek, 15 lipca 2011, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: www.szklarskaporeba.pl
SZKLARSKA PORĘBA: Na koniec Festiwalu Ekoglass. Jutro  Święto Mostka
Fot. www.szklarskaporeba.pl
W sobotę, 16 lipca, na mostku granicznym na rzece Izerze spotkają się uczestnicy Festiwalu Ekoglass , mieszkańcy Szklarskiej Poręby, Harrachova i Jizerki.

Okazją jest zakończenie IV. Polsko-Czeskiego Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego EKOGLASS Festiwal 2011, a także świętowanie rocznicy odbudowy niewielkiego ale ważnego mostu łączącego obecnie Polskę z Czechami.

W programie wiele atrakcji, w tym: koncert czeskiej orkiestry dętej tzw. dechovki, grill a do popicia czeskie piwo. Przed Stacją Turystyczną Orle będą pokazy plenerowego pieca szklarskiego (prowadzone przez Związek Polskich Artystów Szkła i Tomasza Gondka) oraz kiermasz szkła artystycznego a także piknik integracyjny.

Mostek nad Izerą ma ciekawą historię. Od co najmniej XVII w. przez Góry Izerskie przebiegała "Stara Droga Celna", zwana również "Starą Szklarską Drogą". Prowadziła ze Szklarskiej Poręby przez graniczny most na Izerze, do znanej z wydobycia kamieni szlachetnych i hutnictwa szkła wsi Jizerka. W miejscu drewnianego, który zniszczyła wielka powódź z 1899 r., wybudowany został łukowy most żelbetonowy, który został oddany do użytku dnia 8 sierpnia 1901 r. Most na Izerze koło Bukovca był jak na owe czasy budowlą wyjątkową. Nie dotrwał jednak w tej formie do naszych czasów. Po 1945 roku przegrodzony drutem kolczastym most na początku lat osiemdziesiątych XX wieku został wysadzony i uległ niemal całkowitemu zniszczeniu.

W połowie lat dziewięćdziesiątych samorządowcy z gminy Korenov wystąpili z inicjatywą odtworzenia przejścia granicznego i samego mostku. Pomysł ten spotkał się z poparciem władz Szklarskiej Poręby i Towarzystwa Izerskiego. Po 10 latach załatwiania procedur administracyjno-biurokratycznych, staraniem wielu ludzi dobrej woli, dnia 15 lipca 2005 r. przejście turystyczne Orle – Jizerka zostało oddane do użytku. Odtworzonego, choć niestety drewnianego dziś mostka, pilnuje św. Jan Nepomucen, rzeźba autorstwa Macieja Wokana ze Szklarskiej Poręby.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group