Piątek, 26 czerwca
32°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Ciekawe miejsca Otworzyli kolejne tajne przejście w Zamku Czocha. To dopiero początek zmian Edukacja Świadectwa odebrane, czas na wakacje! Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły
reklamy

Na główkę w beton

Audio

Czytaj na głos

Autor: ROB 2 min czytania

Mieszkańcy domagają się odbudowy zdewastowanego basenu.

reklamy

Kąpielisko przy ulicy Łazienkowskiej to obraz nędzy i rozpaczy. Kiedyś ten rnobiekt tętnił życiem. Dziś sobieszowianie mają dość jego ciągłej dewastacji. Czy jest szansa, aby pływalnia odzyskała dawny blask? Jeśli inwestor wywiąże się z obietnic, za trzy lata będzie się można tu pluskać cały rok w ciepłej wodzie.

– Nie mogę patrzeć na to, co się dzieje – mówi Halina Wójtowicz-Moszyńska. – Przed laty kąpały się tutaj tysiące jeleniogórzan. Przyjeżdżały całe rodziny – wspomina jej mąż Zdzisław. Zamknięty przed niemal dziesięcioma laty basen to kompletna ruina. Złomiarze wycięli praktycznie wszystko, co można było sprzedać na skupie, m.in. kilkaset metrów ogrodzenia. W głównej niecce rosną kilkumetrowe drzewa.

– Ten basen mógłby przyciągnąć turystów, którzy poza spacerem na Chojnik, nie mają powodu, by się w Sobieszowie zatrzymać – mówią Roman Korczyński i Jacek Jarosz. – Mieszkańcy tej części miasta też chętnie by z niego korzystali – wtrąca Maria Olszewska-Szurek. Niewiele brakowało, by po basenie nie było już ani śladu. W projekcie planu zagospodarowania przestrzennego teren ten zakwalifikowano pod budownictwo mieszkaniowe. Sprzeciwili się temu mieszkańcy i miasto odstąpiło od tych zamiarów.

– Chcemy wybudować w tym miejscu zespół nowoczesnych basenów w oparciu o wody termalne – mówi Maciej Bachowski, wiceprezes spółki Geo-Energia, która w ubiegłym roku wydzierżawiła teren od miasta na 20 lat. Takie same obietnice Maciej Bachowski składał w ubiegłym roku, jednak resztki basenu jak straszyły, tak straszą. – Zamierzaliśmy cofnąć umowę dzierżawy, jednak pan Bachowski przekonał nas, że opóźnienia wynikają nie z jego winy. Odstąpiliśmy od tego zamiaru. Jeśli nadal nic się nie będzie działo w tej sprawie, nie zawahamy się przed wypowiedzeniem umowy – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Skąd to opóźnienie? Maciej Bachowski chciał wydzierżawić jeszcze jeden teren od miasta – w okolicach Urzędu Celnego w Cieplicach. To właśnie tam miał być wykonany odwiert i pozyskana woda, która zasilałaby basen w Sobieszowie. Jednak na dzierżawę terenu nie zgodziła się rada miejska. – Musieliśmy zmienić nasze plany, a to trochę trwało. Współpracujemy z geologiem. Chcemy poszukać źródła wody termalnej na terenie obiektu przy ul. Łazienkowskiej. Jeśli to się powiedzie, będziemy mogli ruszyć z inwestycją – zapewnia Bachowski.

Jak twierdzi, cały czas opiekuje się obiektem. – Wyburzyliśmy szatnie, które groziły zawaleniem. Gromadzimy gruz w jednej niecce, który będzie potrzebny, kiedy ruszy budowa. Wkrótce ponownie ogrodzimy teren – mówi dzierżawca. Na terenie dawnego basenu zamierza wybudować otwarte kąpielisko dla mieszkańców, czynne cały rok, zasilane woda termalną o temperaturze 36 stopni Celsjusza. Obok ma powstać nowoczesny hotel SPA na ok. sto miejsc. Hotel miałby oddzielne baseny dla swoich klientów: otwarty i kryty. – Projekt powinniśmy mieć we wrześniu – mówi.

Na ile są to realne plany – czas pokaże. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, basen ruszy najwcześniej na początku 2009 roku. Do tego czasu mieszkańcy, niestety, muszą kąpać się gdzie indziej.

Zawrotna suma
Cała inwestycja ma kosztować ponad 20 milionów złotych. Wybuduje ją spółka Geo-Energia z pomocą kanadyjskiego inwestora oraz banków. Prowadzone są rozmowy już z trzema bankami, z dwoma z nich będzie podjęta współpraca.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … Kosmetolog K/M w 5* hotelu (możliwe zakwaterowanie) Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu… Handlowiec z Niemieckim Firma schody Gaździcki poszukuje osobę na stanowisko przedstawiciel Handlowy do obsługi klientów na terenie Niemiec, więcej informacji ; rekrutacj… Kucharz bankietowy w 5* resorcie Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu… KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.…
reklamy

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka