Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5139
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na finiszu remont szlaków nie tylko na Chojnik

Czwartek, 7 sierpnia 2014, 7:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 8:28
Autor: Angela
Jelenia Góra: Na finiszu remont szlaków nie tylko na Chojnik
Fot. AP
Dwuetapowy remont czerwonego szlaku na Chojnik w Sobieszowie dobiega końca. – Kończymy brukowanie głównego odcinka, a we wrześniu zostanie tylko do zrobienia fragment od bramy wejściowej do łącznika – mówi Szymon Wasiak, koordynator projektu z Karkonoskiego Parku Narodowego. Dzięki tej inwestycji ma być bezpieczniej i wygodniej, również dla osób starszych i niepełnosprawnych. W trakcie remontu są również szlaki zielony i niebieski.

Koszt remontu czerwonego szlaku to niemal 1 mln 735 tys. zł, z czego aż 85 procent stanowi dofinansowanie unijne. Cenie nie ma się jednak co dziwić, bo - jak mówi Andrzej Raj, dyrektor KPN-u – ta droga na Chojnik nie była remontowana od kilkudziesięciu lat.

– Bruk był zniszczony, przez co była ona niebezpieczna dla turystów oraz zupełnie nieprzejezdna dla samochodów – mówi szef Karkonoskiego Parku Narodowego. - Celem tej inwestycji było zapewnienie bezpieczeństwa około 150 tysiącom turystów co roku wchodzącym na Chojnik i umożliwienie służbom ratowniczym wjazdu na górę. Mieliśmy taki przypadek, że potrzebni byli tam ratownicy GOPR-u, którzy mieli problem z dojechaniem. Chodziło także o powstrzymanie procesu dalszej erozji tej drogi oraz udostępnienie Chojnika również osobom starszym i niepełnosprawnym. Tą drogą biegnie bowiem dodatkowo Szlak Papieski. Po nowej kostce brukowej każdy będzie mógł bezpiecznie wejść, a nawet wjechać na górę – dodaje Andrzej Raj.

Prace zaczęły się tu w minionym roku. Pierwszy etap rozpoczęto w lipcu i zakończono w listopadzie 2013 roku. II etap prac rozpoczął się wiosną tego roku, a oficjalny termin zakończenia określono na październik br.

– Do zrobienia pozostało już niewiele: mały fragment od kasy biletowej do łącznika, a także rekultywacja i poszerzenie poboczy czy poprawa i oczyszczenie przepustów – wymienia Szymon Wasiak.

Ale to nie koniec inwestycji w Karkonoskim Parku Narodowym. Już trwają bowiem prace na trzech kolejnych szlakach: zielonym (od Hali Szrenickiej do granicy KPN), niebieskim tzw. Czeskiej Ścieżce (od granicy KPN do szlaku żółtego prowadzącego do schroniska Pod Łabskim Szczytem) oraz na tzw. Koralowej Ścieżce (od III drogi do Paciorków i od Rozdroża Pod Śmielcem do Czarnej Przełęczy). One również mają się zakończyć w październiku br. Prace obejmują m.in. odbudowę zniszczonej nawierzchni, zabudowę przeciwerozyjną, a także remont kładek i pomostów.

- Nie zamykamy tych szlaków, bo nie są one aż tak bardzo oblegane, ale prosimy o zachowanie ostrożności podczas pieszych wędrówek – mówi Szymon Wasiak.

Remont szlaku zielonego będzie kosztował około 237 tys. zł, szlaku niebieskiego około 160 tys. zł, a Koralowej Ścieżki w rejonie Jagniątkowa – 420 tys. zł.

W przyszłym tygodniu rozstrzygnięty zostanie przetarg na IV etap remontów kolejnych szlaków w KPN.

Wszystkie prace remontowe realizowane są w ramach projektu unijnego „Ochrona najcenniejszych ekosystemów KPN”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (67) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group