• Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
  • Godz. 5:07
  • Imieniny: Kai, Łukasza, Leonii, Sotera
  • Czytających: 1267
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Na Festiwalu Sztuki Włókna powstają piękne prace

Wiadomości: Region
Sobota, 14 września 2013, 8:44
Aktualizacja: Niedziela, 15 września 2013, 8:08
Autor: Mea
Fot. Mea
Już po raz 40 odbywa się w Kowarach Festiwal Sztuki Włókna, podczas którego 35. artystów–tkaczy z kraju i z zagranicy wymienia się podczas warsztatów doświadczeniami i technikami tkackimi. – Każdy może zobaczyć nasze prace. Zapraszamy do Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej „Przedwiośnie” – mówiła nam artystka Ewa Maria Poradowska–Werszler, organizatorka festiwalu.

Dwie wystawy można już oglądać w Domu Tradycji Miasta Kowary: Honoraty Rębisz-Werszler „Dni tygodnia” oraz Rafała Werszlera „XL duży format”. Obie są czynne do 21 września, wtedy też nastąpi zakończenie festiwalu.

Jedną z technik, która wzbudza duże zainteresowanie jest plecenie z papierowej wikliny, pochodzącej z recyklingu. Na warsztatach powstaje też tkanina klasyczna na krosnach, część pań haftuje, część wykonuje prace z papieru czerpanego, wiele obrazów powstało również w technice batiku.

- To technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Wykonałam las w wersji jesiennej, nasycony odcieniami brązu i czerwieni. Zwykle tworzę z papieru czerpanego oraz wykonuję delikatne tkaniny niciane – powiedziała Ewa Łukiewska, artystka z Gdańska.

Bardzo zadowoleni z kowarskiej gościnności i poziomu artystycznego byli uczestnicy z Ukrainy.
- Wykonuję gobelin tradycyjną techniką tkacką i eksperymentuję z odcieniami. Praca będzie przedstawiać dwie twarze odwrócone w swoją stronę, które rozmawiają ze sobą. Wpadłam na taki pomysł, ponieważ lubię bardzo rozmawiać z innymi ludźmi. Na warsztatach zawsze są bardzo ciekawi artyści, dlatego biorę w nich udział już po raz piąty – podkreślała lwowianka Sofiya Burak.

Zofia Zakrzewska, dyrektorka Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej „Przedwiośnie” w Kowarach już po raz drugi udostępniła sale „Przedwiośnia” dla warsztatów. – Szukamy sposobów na rozładowanie u naszych pacjentów negatywnych emocji. Świetną terapią okazuje się sztuka. Prace z plecionego papieru może wykonać każdy i nie potrzeba do tego specjalnych narzędzi. Nasze grupy antystresowe będą przyglądać się prezentowanym podczas warsztatów technikom. A w głównej sali powstaje wystawa , będąca początkiem centrum sztuki, które chcemy stworzyć w Kowarach – mówiła Zofia Zakrzewska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~~~ 14-09-2013 10:13
~Jak już to nie Zofia Zakrzewska ,tylko Elżbieta
~kowarka 14-09-2013 14:26
Zdjęcia artystów sztuki powalają:-). Same znane z katalogó międzynarodowych twarze:-) No i organizatorka organizatorka, właścicielka, senatorka, działaczka od wszystkiego El.Z. użyczyła gościnnie miejsca w swoim nowym, pustym nabytku"Przedwiośnie".
~wstyd 15-09-2013 12:31
W jednym krótkim tekście tyle byków! Wstyd i żenada. Jaki portal, tacy "dziennikarze" od siedmiu boleści.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
310
Tak
69%
Nie
29%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group