Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 8580
Zalogowanych: 72
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na budowach czai się śmierć

Wtorek, 5 października 2010, 7:25
Aktualizacja: 9:33
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Na budowach czai się śmierć
Fot. Angela
420 śmiertelnych lub ciężkich wypadków przy pracy w branży budowlanej, w tym 11 na Dolnym Śląsku – takie niepokojące dane odnotowała w minionym roku Państwowa Inspekcja Pracy. Ludzie giną na budowach najczęściej z zaniedbań, braku wyobraźni i pośpiechu.

Co czwarta ofiara śmiertelna wśród pracowników była zatrudniana w branży budowlanej. Najczęstsze przyczyny wypadków to nieuwaga, brak nadzoru, lekceważenie zasad BHP, brak wyobraźni, szkoleń, koordynacji prac. Efekt zawsze jest ten sam - śmierć lub kalectwo, a przy wyjątkowym szczęściu, złamania i potłuczenia.

– W porównaniu do lat poprzednich dostęp do technicznych zabezpieczeń pracowników jest o wiele większy. Liczba wypadków niestety pozostaje na tym samym poziomie. Dlaczego? Bo pracownikom czy kierownikom często brakuje wyobraźni i świadomości zagrożeń, jakie wiążą się z pracą o takim charakterze – mówi Jarosław Siegieda, starszy inspektor pracy jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

Kiedy PIP przyjeżdża na kontrole i pyta, gdzie są siatki zabezpieczające rusztowania, kaski itp., często słyszy, że są schowane w budzie obok. Pracodawcy często wydają ogromne pieniądze na ochronę swoich pracowników, ale oni nie chcą z tej ochrony korzystać. Ich postawa zmienia się dopiero, kiedy ich kolega spadnie z wysokości i się zabije.

– Niejednokrotnie spotykamy się też z takimi przypadkami, jak rusztowania ustawione na cegłach czy kamieniach, chodzenie po dachu bez żadnego zabezpieczenia czy ustawianie drabiny w łyżce koparki – dodaje Jarosław Siegieda.

W minionym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił około pięciu milionów złotych dla rodzin ofiar, które zginęły podczas pracy oraz rent zawodowych, dla tych którzy odnieśli poważne obrażenia, ale przeżyli.
– W Polsce do wypadków na budowach dochodzi co piętnaście minut, łącznie jest to około 101 wypadków dziennie. Każdy taki przypadek to tragedia całych rodzin – mówi Mirosław Kocuba, kierownik jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

W minionym roku inspektorzy pracy skontrolowali 522 pracodawców i 10 681 pracowników. Nałożyli 232 mandaty na łączną kwotę niemal 270 tys. zł. Poza działaniami kontrolnymi przez cały rok prowadzone są działania prewencyjne, w tym szkolenia dla małych i dużych firm, na których inspektorzy podpowiadają firmom, jak powinny zwiększyć bezpieczeństwo swoich pracowników. Do 5 października prowadzona jest też społeczna kampania przekazywana również w mediach: „Szanuj życie, bezpieczna praca na wysokościach”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
291
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
58%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group