Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6441
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na budowach czai się śmierć

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 5 października 2010, 7:25
Aktualizacja: 9:33
Autor: Angela
Fot. Angela
420 śmiertelnych lub ciężkich wypadków przy pracy w branży budowlanej, w tym 11 na Dolnym Śląsku – takie niepokojące dane odnotowała w minionym roku Państwowa Inspekcja Pracy. Ludzie giną na budowach najczęściej z zaniedbań, braku wyobraźni i pośpiechu.

Co czwarta ofiara śmiertelna wśród pracowników była zatrudniana w branży budowlanej. Najczęstsze przyczyny wypadków to nieuwaga, brak nadzoru, lekceważenie zasad BHP, brak wyobraźni, szkoleń, koordynacji prac. Efekt zawsze jest ten sam - śmierć lub kalectwo, a przy wyjątkowym szczęściu, złamania i potłuczenia.

– W porównaniu do lat poprzednich dostęp do technicznych zabezpieczeń pracowników jest o wiele większy. Liczba wypadków niestety pozostaje na tym samym poziomie. Dlaczego? Bo pracownikom czy kierownikom często brakuje wyobraźni i świadomości zagrożeń, jakie wiążą się z pracą o takim charakterze – mówi Jarosław Siegieda, starszy inspektor pracy jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

Kiedy PIP przyjeżdża na kontrole i pyta, gdzie są siatki zabezpieczające rusztowania, kaski itp., często słyszy, że są schowane w budzie obok. Pracodawcy często wydają ogromne pieniądze na ochronę swoich pracowników, ale oni nie chcą z tej ochrony korzystać. Ich postawa zmienia się dopiero, kiedy ich kolega spadnie z wysokości i się zabije.

– Niejednokrotnie spotykamy się też z takimi przypadkami, jak rusztowania ustawione na cegłach czy kamieniach, chodzenie po dachu bez żadnego zabezpieczenia czy ustawianie drabiny w łyżce koparki – dodaje Jarosław Siegieda.

W minionym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił około pięciu milionów złotych dla rodzin ofiar, które zginęły podczas pracy oraz rent zawodowych, dla tych którzy odnieśli poważne obrażenia, ale przeżyli.
– W Polsce do wypadków na budowach dochodzi co piętnaście minut, łącznie jest to około 101 wypadków dziennie. Każdy taki przypadek to tragedia całych rodzin – mówi Mirosław Kocuba, kierownik jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

W minionym roku inspektorzy pracy skontrolowali 522 pracodawców i 10 681 pracowników. Nałożyli 232 mandaty na łączną kwotę niemal 270 tys. zł. Poza działaniami kontrolnymi przez cały rok prowadzone są działania prewencyjne, w tym szkolenia dla małych i dużych firm, na których inspektorzy podpowiadają firmom, jak powinny zwiększyć bezpieczeństwo swoich pracowników. Do 5 października prowadzona jest też społeczna kampania przekazywana również w mediach: „Szanuj życie, bezpieczna praca na wysokościach”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ss 5-10-2010 10:55
Polacy są tacy : Zabezpieczenia utrudniają pracę więc je zdejmujemy . Nie po co mam zakładać szelki i przypinać się do hamulca , źle mi się chodzi . Po co mi kask , będę łysy na starość i głowa mi się poci ... itd. itd. ... POLACY SĄ ZA BARDZO PRZEKONANI O TYM ŻE NIC IM SIĘ NIE STANIE . Nie Jesteście Nieśmiertelni .
~galla 5-10-2010 12:40
śmierć czai sie wszędzie, na drogach w lasach w domach, w szkolach w sklepach z dopalaczami, na szkolnych boiskach nad jeziorami rzekami gliniankami w parkach i gdzie tylko sie ludzie pokaza tam jest smierc i czeka na czlowieka, a to cale bzdurne gadanie o bezpieczenstwie w pracy i na zabawie to takie ple ple , aby czas tym panom minal w poczuciu dobrze spelnionego obowiazku i zgarnieciu niezlej kasy, a firmy budowlane maja gdzies to cale ple ple i pozostale jednostki tez maja to w czterech literach, bo kazdy szuka oszczednosci i liczy ze jakos sie uda.
~,, 5-10-2010 12:45
paradoksy ; stoi drogowka na ulicy lapie zlych kierowcow, a na przeciw pracuja budowlancy na rusztowaniu nie maja szelek kaskow, policjanci widza jak ci budowlancy balansuja na granicy zycia i smierci , ale coz ich to obchodzi oni sa od lapania kierowcow,
~pff 5-10-2010 13:00
do ,, A Ty co zrobiles w tej sprawie jak to widziales? Zadzwoniles chociaz do PIP poinformowac ich o tym? Jak by kogos bili albo okradali na Twoich oczach to tez bys szukal winy wsrod policji?
~ZABOBRZANIN 5-10-2010 20:07
A na drogach się nie czai ? A czy wszyskie prace na rusztowaniach wymagaja szelek ? Poczytaj cos w temacie BHP zanim coś palniesz ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group