Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5615
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na 900–lecie pod dyktando tłustego czwartku

Czwartek, 31 stycznia 2008, 15:53
Aktualizacja: 15:54
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Na 900–lecie pod dyktando tłustego czwartku
Fot. Angela
Po raz piąty uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 mogli sprawdzić w czwartek znajomość poprawnej pisowni. Chcieli poddać próbie prezydenta Marka Obrębalskiego, ale… usprawiedliwił się obowiązkami służbowymi.

Tematyką niełatwego ortograficznie tekstu było dziewięćsetlecie Jeleniej Góry. Jak mówią uczestnicy dyktanda, do takiego sprawdzianu nie da się przygotować z dnia na dzień.
– Ortografii uczyłam się od początku szkoły podstawowej i uważam, że w dalszym ciągu jej jeszcze nie umiem, ale nie stresuje się – powiedziała Małgorzata Marszałek z jeleniogórskiego „Ekonoma”.

– Chcieliśmy w jakiś sposób uczcić dziewięćsetlecie Jeleniej Góry, stąd nasi nauczyciele stworzyli tekst, który w jakiś sposób dostroi się do tego święta – powiedział Rober Moszak, wicedyrektor szkoły. Nie ukrywał, że dyktando było trudne.

Wygrały uczennice II LO im. Norwida w Cieplicach: Ida Krzyżyk i Anna Brażnikowa. Trzecie miejsca przypadły Joannie Ostrowskiej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz Annie Sawickiej z I LO im. Żeromskiego.
Dyktando w duchu 900-lecia miał również pisać prezydent Marek Obrębalski, jednak na sprawdzian nie dotarł. Uczestniczył w odprawie rocznej w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Sprawdź, czy napisałbyś bez błędów
„Dokąd by jechać? Niech no by ktoś doradził. Wszakże nie sztuka dać się obłupić ze skóry i wyzuć z bez mała dwuipółletnich oszczędności. Jednak niepodobna już wyrzec się hołubionego w marzeniach tournee. Zrazu zabraliśmy Dolny Śląsk. (...) Kompletując najpotrzebniejsze wyposażenie, potrząsnęliśmy spichrze wujostwa, którzy słyną z chomikowania. Wygrzebaliśmy przewodnik po Jeleniej Górze, a w nim przeczytaliśmy o widoku pokrytym gołoborzami Czarnego Grzbietu, o świeżo odrestaurowanych jasnobrązowych i jaskrawożółtych kamieniczkach z oryginalnymi podcięciami przy każdej pierzei, krzyżach pokutnych w murach cerkwi czy historycznych nagrobkach przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. (...).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group