Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 10966
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: MZK pozwala, ale kierowca nie!

Środa, 7 kwietnia 2021, 12:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: MZK pozwala, ale kierowca nie!
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Red.
Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, który w poniedziałek (5.04) chciał zgodnie z regulaminem przejechać autobusem Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze, ze złożoną hulajnogą elektryczną, jednak kierowca mu na to nie pozwolił. Pasażer grzecznie opuścił pojazd, ale za pośrednictwem mediów chciałby się dowiedzieć jak to w końcu jest - można, czy nie można przewozić hulajnogi?

Jeleniogórzanie pamiętają sprawę sprzed kilku miesięcy, kiedy to w autobusie MZK wobec awanturującego się mężczyzny z elektryczną hulajnogą musiała interweniować policja. Po całym zajściu spółka miejska informowała, że można przewozić hulajnogi, ale w określony sposób.

Oto stanowisko MZK opublikowane przez spółkę na jej stronie internetowej:

Spółka jest zobowiązana wykonywać zadanie przede wszystkim z troską o bezpieczeństwo pasażerów. Aktem, który określa warunki obsługi podróżnych, odprawy oraz przewozu osób i bagażu pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego sp. z o.o. w Jeleniej Górze, a także obowiązki Spółki wobec pasażerów jest Regulamin przewozu osób i bagażu ręcznego. Regulamin ten - między innymi - zabrania wnoszenia do autobusów przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla podróżnych, zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi oraz stwarzać możliwość wyrządzenia szkody pasażerom lub kierowcy, a także przeszkadzać im i narażać na niewygody.

Przepis § 28 Regulaminu wskazuje między innymi, że nie wolno przewozić przedmiotów nie będących bagażem podręcznym, a za taki uważa się rzeczy osobiste spakowane do toreb, walizek, plecaków, które umożliwiają przewożenie środkami transportu. Hulajnoga natomiast została zdefiniowana jako jedno- lub wieloosobowy pojazd dwu-, trój- lub czterokołowy. Najprostsza składa się z płaskiej, wąskiej platformy, na której końcach umieszczone są koła. Do przedniego koła przymocowana jest kierownica. Interpretując wskazane powyżej normy prawne jako przewoźnik dopuszczamy przewóz hulajnóg (i takie informacje były od kilku lat udzielane na indywidualne pisemne bądź mailowe zapytania) jednakże pod pewnym warunkiem, a mianowicie po doprowadzeniu do stanu, aby hulajnoga spełniła definicję bagażu podręcznego. Jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie złożona, nie zajmuje dużo miejsca tj. nie więcej przestrzeni niż ta, którą pasażer ma do dyspozycji nad i pod miejscem, które zajmuje, nie utrudnia przejścia i nie przeszkadza pasażerom, jest trzymana przez pasażera w ręku lub na kolanach. Najlepiej, gdyby została spakowana do jakiegoś pokrowca. Również dopuszczalne jest jej umieszczenie pod siedzeniem pasażerskim, ale wówczas trzeba ją zabezpieczyć w taki sposób, aby uniemożliwić jej przemieszczenie się w pojeździe w warunkach gwałtownego hamowania.

Wiadomym jest, że rozróżnia się wiele rodzajów hulajnóg np.: wyczynowe, miejskie, z dużymi kołami, elektryczne. Niestety nie wszystkie posiadają możliwość złożenia ze względów konstrukcyjnych wówczas nie spełniają definicji bagażu podręcznego. W takiej sytuacji nie mogą zostać przewiezione autobusem komunikacji miejskiej przede wszystkim dlatego, że pojazdy miejskie nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń typu pasy bezpieczeństwa czy inne uchwyty, które umożliwiłyby unieruchomienie przewożonego przedmiotu. W przeciwnym razie w stanie zagrożenia np. gwałtownego hamowania ze względu na swój kształt, gabaryty, niekiedy ostre krawędzie, wystające elementy rękojeści stwarzają niebezpieczeństwo dla pasażerów, za których zdrowie odpowiada kierowca. Tym samym oczywistym jest, że nie są one dopuszczone do transportu. Ponadto, zgodnie z § 22 ust. 1 hulajnoga, która spełni definicję bagażu podręcznego nie podlega opłacie za bagaż.

Tyle w teorii... Nasz Czytelnik spotkał się jednak z oporem kierowcy, który nie zezwolił na przejazd ze złożoną hulajnogą elektryczną.

Wracaliśmy z żoną z przejażdżki na hulajnogach w wielkanocny poniedziałek kiedy nastąpiło nagłe załamanie pogody. W czasie jazdy zaskoczyły nas opady deszczu ze śniegiem. Przeczytaliśmy informację na stronie MZK w sprawie możliwości przewozu hulajnogi. Zgodnie z zasadami złożyliśmy swoje hulajnogi i czekaliśmy na autobus. Kiedy podjechał autobus linii numer 5 (godzina i nr boczny autobusu do wiadomości redakcji i spółki - red.) po wejściu do autobusu udaliśmy się w stronę automatu z biletami, ale kierowca poinformował nas, że jeżeli to są hulajnogi elektryczne to musimy opuścić pojazd, bo z takimi nie wolno podróżować. Dlatego prosimy redakcję o wyjaśnienie sprawy raz na zawsze czy zgodnie z informacją na stronie MZK można złożoną i wyłączoną hulajnogę elektryczną przewozić autobusem MZK czy zachowanie kierowcy było prawidłowe i nie ma takiej możliwości - napisał do nas Czytelnik.
Jelenia Góra promuje się jako miasto proekologiczne, ale jeżeli w sytuacji załamania pogody czy awarii hulajnogi nie można skorzystać z komunikacji miejskiej to chyba są to jedynie puste slogany - dodał rozgoryczony jeleniogórzanin.

O wyjaśnienie wątpliwości poprosiliśmy spółkę MZK.

Obecnie obowiązujący Regulamin przewozu osób i bagażu ręcznego pojazdami jeleniogórskiego MZK nie zakazuje wprost przewożenia hulajnóg elektrycznych. Przedmioty przewożone w autobusach nie mogą jednak zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi oraz stwarzać możliwości wyrządzenia szkody pasażerom lub kierowcy. Nie mogą też przeszkadzać i narażać pasażerów na niewygody. Hulajnoga każdego rodzaju, gdy zostanie złożona, umieszczona w pokrowcu i spełnia wyżej wymienione warunki - może zostać przewieziona. Tak było w sytuacji opisanej przez Czytelnika „Jelonki” - przyznaje Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy spółek miejskich.
Z kierowcą przeprowadzimy rozmowę dyscyplinującą. Pasażerów przepraszamy za kłopoty - dodał przedstawiciel MZK.

Twoja reakcja na artykuł?

7
15%
Cieszy
15
32%
Hahaha
3
6%
Nudzi
3
6%
Smuci
8
17%
Złości
11
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
207
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
3%
3 Nowa Lewica
10%
4 Prawo i Sprawiedliwość
24%
5 Konfederacja
12%
6 Koalicja Obywatelska
41%
7 Polska Jest Jedna
1%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
1%
10 Normalny Kraj
2%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group