• Wtorek, 10 grudnia 2019
  • Godz. 5:37
  • Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
  • Czytających: 2059
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Muzyka złagodzi obyczaje w… autobusach

Wiadomości: WROCŁAW/JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 5 stycznia 2009, 9:25
Aktualizacja: 13:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wprawdzie nie u nas, ale w stolicy Dolnego Śląska, lecz sam pomysł jest godny zainteresowania. Podróż tramwajem lub autobusem w akompaniamencie hitów ma upłynąć bezstresowo i przyjemnie.

Na pomysł wpadły dyrekcje wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz Filharmonii Wrocławskiej. Pomogła lokalna redakcja Wyborczej, rozpisując plebiscyt na repertuar, który do końca stycznia rozbrzmiewa w tramwajach i autobusach wyposażonych w sprzęt nagłaśniający.

Na liście nagrań są „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta, „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego, „Cztery pory roku” Vivaldiego i inne klasyczne hity. Projekt ma nie tylko uprzyjemnić pasażerom czas spędzony w pojazdach komunikacji miejskiej, lecz także zachęcić ich do przestąpienia progów filharmonii w stolicy Dolnego Śląska.

Czy Jelenia Góra musi być gorsza? Mamy prężną Filharmonię Dolnośląską i coraz więcej autobusów z możliwością nagłośnienia hitów i wniesienia nowej wartości do jazdy miejskim transportem. Wszystko zależy chyba tylko od chęci do współpracy i „złapania” wrocławskiego pomysłu. Naśladownictwo zdecydowanie polecamy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

wupe 5-01-2009 9:59
u nas jest jeden kierowca (pan z wąsikiem -często prowadzi linię nr.7) co potrafi umilać podróż pasażerom pogwizdując do muzyczki której słucha w radio - repertuar ma przeważnie współczesny a nie klasyczny:)
HankaOdRumcajsa 5-01-2009 10:16
...kabarety niech puszczą!...
Calineczka 5-01-2009 10:56
Dlaczego wszyscy uważają, że muzyka poważna jest taka dobra ? Moim zdaniem każdy gatunek muzyki ma rację bytu. Wszystko zależy od zainteresowań i gustów poszczególnych jednostek. Nie wszystkim słuchanie tego typu muzyki w autobusach umili podróż !!! Autobusy są środkiem komunikacji miejskiej (każdy ma prawo z nich korzystać) dlatego nie można przymuszać w nich ludzi do słuchania czegoś na co nie mają ochoty
~Editka 5-01-2009 11:12
oj nieeeeee..niech puszczą nasze radio jeleniogórskie lepiej a tak naprawde super pomysł bo jak narazie to tylko tel. komórkowe grają w kieszeniach,,,
~~jeleniogorzanin 5-01-2009 12:02
dokladnie zgadzam sie z calineczką... przymus w mpk?? na pewno wiele ludzi sie na to nie zgodzi i ten pomysl w przypadku jednej muzyki nie bedzie mial racji bytu zwlaszcza z muzyka powazna...
piipi 5-01-2009 12:11
..myslicie..TUTAJ o Radiu Maryja ?.
~JeleniogórzaninT 5-01-2009 12:52
w jeleniogórskich autobusach są głośniki ( nawet w niektórych starych gniotach) i gdyby tak chociaż lokalną stacje radiowa z nich puścić...tylko czy ktoś z zarządu MZK w ogóle czyta co pasażerowie mają do powiedzenia???
piipi 5-01-2009 13:04
..do - (..HankaOdRumcajsa..)..to moze byc NIEbezpieczne,bo niektorym robi sie MOKRO.. od smiechu !!.
~BW 5-01-2009 13:15
pomysł mi się podoba, dobrze byłoby posłuchać muzyki jadąc autobusem lub tramwajem, byle nie za głośno...bo nie każdemu może się to podobać, szczególnie osobom starszym. Poza tym nie musi być to wcale muzyka klasyczna, równie dobrze można by było posłuchać muzyki POP. pozdrawiam
rymcycymcy 5-01-2009 13:32
Nie ma nic bardziej wkur...cego niż tzw "przeboje". To najczęściej po prostu zgrane starocie :) W autobusach powinien być jakiś mocniejszy czadzik ! ;)
~editka 5-01-2009 14:00
polecam metallice........................
wupe 5-01-2009 14:11
za muzykę klasyczną nie trzeba płacić ZAiKSu -dlatego Wrocław wybrał taki mjuzik. ja tam w autobusie słucham muzyki z mp3ki. ~rymcycymcy popieram -mogli by grać polskich wykonawców takich jak: VADER i BEHEMOTH (a ostatecznie KATa:)
~Poznaniak 5-01-2009 14:40
Zgadzam się z Autorem artykułu, zaś komentarze to typowa mentalność jeleniogórzan! Wam to nawet jakby disco-polo puścić, to byście narzekali, że za trudne! Czytam te Wasze wypociny i aż mi wstyd...
~<<< PietraS >>> 5-01-2009 15:12
Dla mnie jest to parodia z takim pomysłem!!!!!!.Wydaje mi sie ze mochery beda zimowaly w autobusach komunikacji mejskiej.Lepiej bylo by jak kiedys, puscic normalne radio ktore jest adresowane do kazdego słuchacza i co najlepsze jest uniwersalne a nie jak w artukule muzyka powarzna !!!!!!!
~ 5-01-2009 15:59
i tak mam swoje mp3
~O nie... 5-01-2009 16:06
Mogę się założyć, że jak już będą coś puszczać to będą hity typu Doda czy Feel... jak mam być zmuszany do słuchania tego g**na w autobusie to jednak wybiorę podróż piechotką...
~Wilma 5-01-2009 16:06
Jechałam kiedyś do W-wia (tą okrężną, prawie 3-godz. trasą) z panem kierowcą, który "umilał" jakimś disco-polo. Glośnawo dosyć. Czułam, że mam gwałcone wolności obywatelskie, a przede wszystkim wolność niesłuchania muzyki, kórej nie lubię. Co pasażer, to jakaś wolność... ;)
~AAAAAM 5-01-2009 17:20
Zacznijmy od tego ze u nas w autobusach nawet ogrzewania rano nie ma. Autobus, który jezdzi rano (7) i jest 7:19 na podwalu to stary przegubowiec! Strasznie duzo młodziezy jezdzi własnie tym i poprostu nie da sie wysiedziec powiedzmy 20 min w takim zimnie! Rano mógłby ktos pomyslec i dac autobus z ogrzewaniem.
rymcycymcy 5-01-2009 18:22
Muzyczka fajna sprawa, ale kierowca mógłby do tego prowadzić mały barek, a na tyle parkiecik. Może jeszcze jakiś program artystyczny ...autobus pełen rurek ;)
~kremcomycy_kolem 5-01-2009 19:48
ciekawe co na to kierowca, który przez pół dnia, 5-7 dni w tydodniu... w roku, będzie zmuszony słuchać tego samego na okrętęęęęe w dodatku klasyczną okrętęęęę. I tutaj martwię się o bezpieczeństwo, osób które oddają się pod pieczę takiego kierowcy
~ago od kosmosu 5-01-2009 20:06
Pomysł nie jest zły, a utwory wymienione w artykule są przecież łatwe w odbiorze. Możnaby na próbę puścić taką łatwiejszą muzykę klasyczną. Ludzie się tego boją, dopóki nie usłyszą. A dla jeszcze większego "ułatwienia" odbioru dobrze byłoby puścić rzeczywiście kabaret ...ale "MO CARTA" (oczywiście za zgodą tych wykonawców, jeżeli to byłoby możliwe). Nie wróżę natomiast powodzenia w autobusach takiemu np. Szostakowiczowi czy innemu Szymanowskiemu albo Pendereckiemu. Ale cóż, co człowiek to inne upodobania muzyczne. Inni pewnie woleliby Feel, którego ja osobiście nie cierpię, albo np. BassHunter czy Alkazar lub Tiesto - dobre, ale raczej na dyskotekę, a niekoniecznie do autobusu, chociaż... z rana, w celu ostatecznego przebudzenia - kto wie:-) ........... Zamiast narzekać to może mogliby Państwo rzeczywiście wymienić rodzaje muzyki albo pojedyncze utwory, których sami osobiście chętnie posłuchaliby w autobusie, także tych KLASYCZNYCH (których akurat "mochery" NIE słuchają - One raczej wolą inne "szlagiery". Ja do tej listy dodałabym "Canon" Pachelbela. Do autobusu w sam raz, lekkie, łatwe i przyjemne.
~ago od kosmosu 5-01-2009 20:10
Pan rymcycymcy i tak nie jeździ publicznymi środkami transportu, więc jego zdanie się nie liczy. No to teraz wiadomo, dlaczego nie lubi mundurowych: jak jedzie autkiem, to ciągnie ze sobą barek z rurkami na parkieciku. ;-)
~Uśka 5-01-2009 20:17
jeszcze muzyki nie ma a Wy już mamrotacie,Pipi powaliło.Każda muzyka jest dobra byle nie głośno.Przyjemniej bedzie jechać słuchając muzyki a nie jakiś opowieści z krypty co często słychać,Faceci opowiadają jak chlali a baby co sąsiadka robiła albo dziecko jaką kupkę zrobiło....
rymcycymcy 5-01-2009 20:44
Do | ~Wilma | ...no właśnie słusznie zauważasz, że "...co pasażer, to jakaś wolność... " :) Każdy ma swój gust. Wniosek: ...nie każdy był gwałcony ! Hmmm, chyba miałaś farta ;)
~ruina 5-01-2009 20:49
ja jestem za mieszanym repertuarem. między hitami muzyki klasycznej można by puścić na przykład rammstein'a a specjalnie dla piipi "rozmowy niedokończone" z RM.
~:) 5-01-2009 21:24
teraz koniecznie kolędy, w podmiejskich możecie dawać country, latem jakieś umcia-umcia, wystawimy łokieć przez szybę i będzie gicio
~Joanna d'Arc 5-01-2009 23:41
"wupe" zgadzam sie z Toba w zupelnosci!:) tylko watpie zeby do czegos takiego doszlo, predzej puszcza hity z "murzyńskiego" radia;)
~Wilma 6-01-2009 1:51
rymcycymcy , jedyne, co mogłoby mi zrekompensować opisane wyżej straty moralne, to widok rymcycymcy na rurce ... 8) Wtedy i disco-polo bym zniosła 8)
~egh 6-01-2009 15:13
Zdam wam relacje jak to wyszło we Wro:D Niech jeszcze puszczą teledyski na tych monitorach w nowych mercedesach to było by coś. Swoją drogą przesiadując średnio godzinę dziennie a czasem i dłużej w autobusach po paru tygodniach będę chyba musiał zainwestować w stopery do uszu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group