Poniedziałek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 3809
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzyczni mistrzowie na wyciągnięcie dłoni

Środa, 9 lutego 2011, 7:34
Aktualizacja: Czwartek, 7 kwietnia 2011, 8:10
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Muzyczni mistrzowie na wyciągnięcie dłoni
Fot. TEJO
Mieć lekcję u prof. Andrzeja Jasińskiego, nauczyciela Krystiana Zimmermanna, jednego z najlepszych pianistów na świecie? Wydaje się, że poza uczelnią to niemożliwe, tymczasem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki – i owszem. Sławy pedagogiki muzycznej zjechały na XVIII Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne, które trwają w stolicy Karkonoszy.

W sumie do Jeleniej Góry przyjechało ponad 130 uczestników z różnych zakątków Polski. Są nie tylko uczniowie, lecz także studenci. Korzystają z nie zdarzającej się często możliwości odbycia choćby krótkiej lekcji z autorytetem z danej dziedzinie.

Impreza, do tej pory formalnie łączona z Festiwalem „Gwiazdy promują”, w tym roku odbywa się odrębnie, choć uczestnicy udzielają się zarówno w PSM jak i w Filharmonii Dolnośląskiej. Tak czy owak warsztaty pozostają wydarzeniem – wprawdzie towarzyszącym – niemniej jednak bardzo istotnym zarówno dla adeptów muzyki jak i miejscowych nauczycieli.

Nie na co dzień zdarza się bowiem mieć zajęcia z pracownikami naukowymi uczelni muzycznych, nierzadko chodzącymi sławami! Mistrz pianistyki, profesor Andrzej Jasiński (związany z Akademią Muzyczną w Katowicach) uczył niegdyś Krystiana Zimmermanna, który w 1975 roku, jako 19-latek wygrał Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Dziś przez wielu uważany jest za pianistę numer jeden na świecie. A Mistrz Mistrza wciąż kontynuuje dzieło pedagogiczne i naucza kolejnych, przyszłych mistrzów.

Wczoraj profesor Jasiński, który 10 lutego wystąpi w Filharmonii Dolnośląskiej, prowadził zajęcia w Sali im. Stefana Strahla w Państwowej Szkole Muzycznej im. Moniuszki. Mistrz krąży obok adeptki: analizują każdy fragment utworu: wszystkie legata i staccata, pracują nad artykulacją, ekspresją, rozmawiają o muzyce. Mistrz od czasu do czasu siada przy drugim fortepianie i demonstruje, jak grać. Z lekcji korzysta nie tylko uczennica, lecz także nauczyciele fortepianu z jeleniogórskiej placówki. – Warsztaty są także dla nich – mówi dyrektor PSM Urszula Borkowska.

– Te warsztaty to bardzo cenna tradycja, która pozwala kształtować muzyczny charakter uczestników i uczyć ich pewnego uniwersalizmu – zauważa pani prof. Regina Strokosz-Michalak z katowickiej Akademii Muzycznej, która prowadzi zajęcia z akompaniamentu i kameralistyki. Podkreśla, jak ważne jest dziś nabycie wszechstronności jeśli chodzi o opanowanie gry na instrumencie. Dzięki lekcjom mistrzowskim uczniowie nabywają umiejętności, które z pewnością przydadzą się we wspólnej pracy z solistą, czy też zespołem muzycznym jako akompaniator. Nie wszyscy pianiści bowiem – choćby byli świetni – mają gwarantowaną karierę solistyczną.

Z uczestnikami warsztatów pracowali lub pracują poza wymienionymi prof. Igor Cecocho (trąbka), prof. Mieczysław Stachura (klarnet), prof. Krystyna Jurecka (skrzypce). Lekcje mistrzowskie to także nowe doświadczenie dla uczniów przyzwyczajonych do swoich nauczycieli. Podczas warsztatów mają okazję poznać inny sposób pracy i liznąć nieco „akademizmu”, który z całą pewnością dogłębnie poznają, jeśli zdecydują się na studia muzyczne.

Impreza wkracza w dojrzałość (to już jej 18. edycja). – Jest znana w całej Polsce, ale co roku jeleniogórska szkoła muzyczna dba, aby zachęcać potencjalnych uczestników – usłyszeliśmy od dyrektor Urszuli Borkowskiej. Konkurencja nie śpi: szkoła w Legnicy zorganizowała Zimowy Kurs Mistrzowski. Aby do Jeleniej Góry przyjeżdżało jak najwięcej młodzieży, potrzebna jest naprawdę mistrzowska obsada. Z tym szkoła nie ma problemu od lat. I wiele wskazuje na to, że podobnie będzie w roku następnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group