Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 5468
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Muzeum Barokowych Fresków "Cudem Funduszy Europejskich"

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 19 września 2015, 8:30
Aktualizacja: Niedziela, 20 września 2015, 8:05
Autor: Manu
Fot. Archiwum Jelonki.com
Wczoraj (w miniony piątek, 18.09) w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie ogłoszono listę laureatów ósmej edycji konkursu “Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. W kategorii “Turystyka mobilna i wirtualna” zwyciężyło Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach.

Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów dotyczących turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, zrealizowanych z dofinansowaniem ze środków UE. Poprzez promocję dobrych praktyk, konkurs pokazuje wpływ unijnych funduszy na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany.

Spośród 195 zgłoszeń, Kapituła Konkursu wskazała 21 projektów nominowanych w siedmiu kategoriach: rewitalizacja, obiekt turystyczny, turystyka aktywna, turystyka mobilna i wirtualna, kultura i sztuka, edukacja, miejsce przyjazne rodzinie. Następnie wybrała kolejne Cuda Funduszy Europejskich.

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków zostało “cudem” w kategorii “Turystyka mobilna i wirtualna”. W ramach dofinansowanego w kwocie ok. 450,2 tys. zł (RPO województwa dolnośląskiego) projektu, opracowano bazę informacji o największych freskowych zabytkach Dolnego Śląska, udostępniając ją w specjalnie przygotowanej multimedialnej sali wystawowej w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze - Cieplicach-Zdroju. Przedsięwzięcie objęło swoim zasięgiem 20 obiektów. Zdjęcia wykonane w technologii 360o pozwalają przyjrzeć się każdemu detalowi znajdującemu się we wnętrzu budynku. Można zapoznać się także z metrykami artystów, opisami budynków sakralnych oraz poszczególnymi dziełami. Na portalu znajduje się też bogata bibliografia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~EM 19-09-2015 9:37
Należało się piękne freski, oglądałam i polecam....
~s. 19-09-2015 11:44
Zawsze można freski skuć i przewieźć do stolicy. Jak wiele innych rzeczy.
~- 19-09-2015 20:26
Największym cudem tego miasta jest to, że ktoś tu jeszcze chce mieszkać...
~Gratulacje! 19-09-2015 20:37
Może dyrektor Firszt wreszcie zrozumie, że w muzealnictwie nie ma przyszłości dla wypchanych zwierząt. Gratulacje dla pomysłodawców i inwestora /miasto Jelenia Góra/ Na pohybel radnym-wrogom naszego naszego pieknego miasta!
~do wyżej 20-09-2015 13:12
Nie ma też miejsca dla starożytnych,średniowiecznych i w ogóle dawnych starych i brzydkich obiektów.2Wiwat wirtualny świat!A tak poważnie wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do ekspozycji muzealnych to ogromny wydatek.Po pierwsze opracowania samej prezentacji i zakupu odpowiedniego sprzętu.Po drugie utrzymanie tego co już się ma (serwis,naprawy,wymiana zużywających się elementów) bo elektronika szybko się zmienia.Po trzecie wzrost kosztów energii itp.Nowości cieszą,ale trzeba też pamiętać o eksploatacji.Nie każdego stać na utrzymanie super Mercedesa.A jeśli już to zakup następnych może zrujnować właściciela nawet najbardziej zasobnego.Cieszmy się z tego co już mamy,a jeśli nas będzie stać kupujmy następne .
~dodać trzeba 20-09-2015 15:59
Dodać trzeba , że pomysłódawcą i wykonawcą części merytorycznej (najważniejszej) tej prezentacji był zespół kierowany przez prof.Andrzeja Kozieła z Uniwersytetu Wrocławskiego.Brawo!
~Tuiteraz 20-09-2015 16:19
Popieram wpis z 13:12 bo faktycznie wielu ludziom żyjącym we współczesnym świecie multimedialnym wydaje się ,że nowoczesne ekspozycje nic nie kosztują, albo kosztują tyle co dostęp przez indywidualne smart-fony czy tablety do zasobów ogólnoświatowej sieci ,czyli internetu. Chwała UE ,że nas wyposażyła w tak nowoczesne medium ale dobrze by było aby też dofinansować eksploatację utrzymanie tego medium.Prosty przykład na wiosnę muzeum nie miało środków na wymianę 5 żarówek do projektorów które trzeba było wymienić bo spaliła się jedna. Niestety takie są zasady przy obsłudze tego systemu.Jedna żarówka kosztuje około 3 tyś.Niedługo również kończą się resursy na elektronikę wirtualnego muzeum a to też są wydatki rzędu 150 tyś.Nie wspomnę też o zużyciu energii przez system.
~Tuiteraz 20-09-2015 16:30
cd. Porównując koszty eksploatacyjne z wysokością wpływów z kilkozłotowych biletów,można by się zastanowić nad zwiększeniem dotacji na utrzymanie tego typu obiektów lub odpowiednim wyreklamowaniu w Europie naszej atrakcji, z wprowadzeniem na szeroką skalę nowoczesnych metod wystawienniczych należałoby poczekać aż kasa muzeum bedzie zasobna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group