Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5925
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Murzynki pozostaną w byłym „Bingo”

Czwartek, 28 sierpnia 2008, 10:03
Aktualizacja: 15:13
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Murzynki pozostaną w byłym „Bingo”
Wnętrze lokalu jeszcze sprzed remontu. Widać doskonale zachowane zabytkowe freski z zamorskimi scenami.
Fot. http://wroclaw.hydral.com.pl
Remont w lokalu po cukierni „Bombonierka” ruszył pełną parą, po tym jak około dwóch tygodni temu pozwolił na to konserwator zabytków . Wcześniej nowi właściciele bezprawnie rozpoczęli samowolne rozbieranie mebli z epoki i remont cennych przedwojennych zabytków. Wówczas prace wstrzymano.

W lokalu po byłej cukierni Bombonierka na rogu ulic Pocztowej i 1 Maja ekipa budowlana kontynuuje remont. Tuż po jego zakończeniu ma się tu najprawdopodobniej pojawić nowy oddział jednego z banków. Pozwolenie na dalsze prace w lokalu tym razem wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, któremu nowa właścicielka tłumaczyła wcześniejsze samowolne prace tym, że nic nie wiedziała o zabytkowej wartości tej nieruchomości.

Wówczas o mały włos nie doszło do zniszczenia mebli z czasów międzywojennych oraz zabytkowego, zdobionego freskami sufitu z przełomu XIX i XX wieku.
- Obecnie meble znajdują się w zakładzie renowacji, gdzie zostaną odrestaurowane i przejdą konserwację – mówi Łukasz Rożeński, inspektor ds. zabytków architektury jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków.

Wcześniej we wnętrzu „Bombonierki” był sklep z kolonialny. W latach powojennych urządzono tu, między innymi, bar szybkiej obsługi oraz znany z drogich trunków drink bar „Bingo”. Ostatnio był tu sklep ze słodyczami. Z czasów niemieckich, kiedy funkcjonował tu sklep z artykułami kolonialnymi, zachowały się liczne elementy, w tym m.in. freski na suficie przedstawiające Murzynki i statki. W trakcie remontu ten wystrój zostanie zachowany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group