Czwartek, 29 lipca
Imieniny: Marty, Olafa
Czytających: 2382
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Moje nieznajome” w MDK Muflon

Środa, 11 marca 2020, 13:02
Aktualizacja: Czwartek, 12 marca 2020, 5:47
Autor: MDK "Muflon"
Jelenia Góra: „Moje nieznajome” w MDK Muflon
Fot. MDK "Muflon"
18 marca 2020 (środa), o godz. 17.00 Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Pomianowskiego pt. „Moje nieznajome”. W Galerii „Muflon” zaprezentowany zostanie cykl 50 portretów kobiecych, kobiet autorowi nieznanych lub tych, które odkryły przed nim nieznane dotąd oblicze.

Pierwsze prace powstały w 1997 roku, były to rysunki pastelami ołówkowymi wykonane na czarnym papierze. Artysta odkrył, że rozdarty papier może rozwarstwiać, rozdzierać w sposób kontrolowany, przez co powstały ciekawe efekty wizualne, które wykorzystał w tych pierwszych pracach. Po latach, w 2018 roku wrócił do „Moich nieznajomych” i wzbogacił cykl. Zbiór prac nie był już tylko portretami nieznanych kobiet, bo pojawiła się wśród nich także postać męska.

Jak pisze w katalogu do wystawy Modest Moliński: „Obrazy artysty, jak każdego znaczącego malarza, są bardzo intrygujące i oryginalne. Nie dotyczy to jednak tematyki prac, bo ta mieści się w kanonie podejmowanych przez różnych twórców. Wyjątkowość tej twórczości polega na przemyślanej i wyrafinowanej kompozycji, oryginalnej gamie barwnej, pomysłowym melanżu różnych środków i technik plastycznych. Jego malarstwo w swojej estetyce świadomie odwołuje się do awangardy pierwszej połowy XX wieku, czasu, kiedy nowinki artystyczne były jeszcze zrozumiałe i w pełni akceptowane przez widzów.

Interpretacja portretów kobiecych. Te fascynujące prace są wytworne i szlachetne, o wykwintnej stylizacji, nie są portretami konkretnych osób, ale raczej sięgają do archetypu kobiecości, przez co mówią więcej niż realistyczne wizerunki. Twórczość ta, choć pełna jest postmodernistycznych odwołań, w pełni posiada walory nowoczesności, a to przez liczne cytaty i odniesienia. Artysta wirtuozerską biegłość rysunku potrafi skierować w stronę logicznych i zdyscyplinowanych form, przez co powstały prace szlachetne, stylowe, o trwałej wartości, nie tylko estetycznej”.

Wojciech Pomianowski – artysta plastyk, wrocławianin, członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa, w malarstwie tworzy najchętniej cykle prac, które nazywa kolekcjami ponieważ są one powiązane jednym wspólnym tytułem-nazwą danej kolekcji. Najważniejsze jego kolekcje to „Malując jazz”, „Światła miasta”, "Ludzie", "Świat" oraz „Jazziny”. Uprawia malarstwo (szczególnie abstrakcje, pejzaże, portrety i martwe natury), tworzy mozaiki (oprawy luster i zegarów, panele gotowe do zawieszenia lub wmurowania) oraz dzieła w technikach mieszanych. Oprócz działań czysto artystycznych zajmuje się szeroko rozumianym designem. Fotografuje, improwizuje i komponuje muzykę alternatywną.

Kuratorką wystawy jest Agata Makutynowicz. Wystawa potrwa do 24 kwietnia 2020. Można ją oglądać w dni powszednie tj. poniedziałek – czwartek w godz. 8.00 – 20.00, piątek 8.00 – 16.00.

Wstęp wolny.

Wystawa dofinansowana z Budżetu Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group