Czwartek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 11874
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Młodzieżowy ośrodek socjoterapii do likwidacji?

Piątek, 27 lutego 2015, 7:46
Aktualizacja: Sobota, 28 lutego 2015, 8:21
Autor: Mea–Ts
Powiat: Młodzieżowy ośrodek socjoterapii do likwidacji?
Fot. Mea
Podczas wczorajszej (26.02.) sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego, siedmioma głosami za, uchwalono zamiar likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Szklarskiej Porębie. – Musimy przyjrzeć się działalności tego ośrodka i ustalić, czy należy go dalej prowadzić – mówiła Anna Konieczyńska, jeleniogórski starosta.

Temat był kontrowersyjny, dlatego pięciu radnych wstrzymało się od głosowania, a czterech było przeciw.
Lidia Zaborska, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia wyjaśniała, dlaczego rozważa się zamknięcie ośrodka podzielonego na Gimnazjum i Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną, który funkcjonuje w strukturze Zespołu Placówek z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym. Do końca roku 2011 r. do młodzieżowych ośrodków socjoterapii oraz wychowawczych kierowani byli nieletni, posiadający postanowienia sądu rodzinnego. To Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie kierował do tych ośrodków.

- Obecnie centralne kierowanie nieletnich prowadzone jest tylko do osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym, którym nie wygasły postanowienia sądu. Od 2012 r. zmieniło się prawo oświatowe i ucznia można przyjąć jedynie na wniosek rodzica. Ponadto przez niż demograficzny jest mniej wychowanków. MOS w Szklarskiej Porębie ma 48 miejsc, natomiast w lutym tego roku zapisanych wychowanków było 17, w tym czterech nie powróciło do placówki po feriach zimowych. Ponadto wśród tych wychowanków nie ma mieszkańców powiatu jeleniogórskiego. Ośrodek ma bowiem niedogodne położenie. Rodzice wolą zapisać dziecko do podobnej placówki w Jeleniej Górze, bo mają bliżej, by je odwiedzać – mówiła Lidia Zaborska.

- Przez dziewięć lat nie sprawdziło się funkcjonowanie ośrodka socjoterapii z wychowawczym. Nieletni niedostosowani społecznie mieli często niekorzystny wpływ na wychowanków ośrodka socjoterapii, którzy trafili do placówki przez tzw. wagary, ale nie popełnili czynów karalnych – dodała.

Szkoła może zostać zlikwidowana już z końcem tego roku szkolnego, po opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Nauczyciele i wychowawcy zostaliby zatrudnieni w ośrodku wychowawczym w Szklarskiej Porębie.
Wielu radnych jednak zastanawiało się nad sensem likwidacji takiego ośrodka m.in. z powodów finansowych. Starostwo Powiatowe otrzymuje bowiem subwencję na wszystkie miejsca w ośrodku socjoterapii, a gdy nie są wykorzystane, zostają przenoszone na potrzeby innych placówek oświaty w powiecie.

- Jest zbyt wcześnie, by decydować o likwidacji takiej placówki. Trzeba zebrać więcej informacji na temat jej przydatności w powiecie - powiedział radny Eugeniusz Kleśta.

- Rodzice nie chcą posyłać dzieci do ośrodków socjoterapii i uczą się one nadal w zwykłych szkołach, demoralizując innych młodych ludzi. Likwidacja takiego ośrodka zamknie możliwość rozwiązania problemu niechodzenia do szkoły wśród uczniów. Trzeba rodziców zachęcać do wsparcia dzieci poprzez pomoc specjalnego ośrodka, a nie likwidować go - stwierdził Jarosław Kotliński.

Część radnych wkrótce odwiedzi placówkę socjoterapii w Szklarskiej Porębie, by na miejscu zapoznać się z sytuacją ośrodka i jego wychowanków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
692
Tak
40%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Kultura
Oda do radości
 
Polityka
20. rocznica wstąpienia Polski do Unii
 
Aktualności
11 tys. zł mandatu za telefon w czasie jazdy!
 
Karkonosze
Słońce najpiękniej zachodzi na Śnieżce
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group