Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7417
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Młodzieżowe drużyny pożarnicze integrowały się

Wtorek, 21 lutego 2017, 7:20
Aktualizacja: Czwartek, 23 lutego 2017, 7:36
Autor: Przemek Kaczałko
Karpacz: Młodzieżowe drużyny pożarnicze integrowały się
Fot. Przemek Kaczałko
Młodzi strażacy z całego powiatu pod okiem opiekunów z Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej uczestniczyli wczoraj (20.02) w zawodach, które miały na celu integrację środowiska. Oczywistym priorytetem było jednak bezpieczeństwo.

Jak mówią organizatorzy, impreza ma na celu zjednoczenie wszystkich MDP-ów na terenie powiatu. - W ubiegłym półroczu powstał nowy zarząd, nowa komisja, mamy prężnego prezesa powiatowego Waldemara Wojtasia, dlatego ta impreza jest dla nas sprawdzianem – powiedział Marcin Urbaniak, przewodniczący Komisji Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Jeleniej Górze. Na terenie powiatu funkcjonuje 10 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – w sumie ok. 100 dzieci. Na zawody do Karpacza w okresie ferii zimowych przybyło ok. 60 młodych uczestników reprezentujących: OSP Janowice Wielkie, OSP Wiejska (Jelenia Góra), OSP Piechowice, OSP Szklarska Poręba, OSP Sosnówka oraz gospodarze – OSP Karpacz. Imprezę wsparli również ratownicy medyczni z Divemedu oraz Państwowa Straż Pożarna z załogą nurków, którzy zaprezentowali jak ratuje się ludzi tonących pod lodem.

Wśród konkurencji znalazły się m.in. zjazd na nartach/„jabłuszku”, konkurs wiedzy o ratownictwie, języka migowego czy obsługa holmatro, gdzie zadaniem było precyzyjne przełożenie jajka bez zgniecenia. Młodzież miała też okazję zwiedzić nową remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Karpaczu.

Priorytetem zjazdu było bezpieczeństwo. - Prawdziwy ratownik jest wtedy, jeżeli jest w 100 proc. sprawny, zdrowy i przestrzega zasad bezpieczeństwa. Te dzieciaki wiedzą o tym, są bardzo dobrze przeszkolone. Cieszy to, że pomimo ferii, gdzie mogli pospać do 10:00-11:00, przybyli do Karpacza na godz. 8:00 – dodał M. Urbaniak, członek zarządu powiatowego OSP w Jeleniej Górze. - Taka inicjatywa cieszy – to pokazuje taki lokalny patriotyzm, integrację środowisk. Straż Pożarna wiedzie tu prym, więc cieszy nas to, że jest to grupa, która aktywnie uczestniczy w życiu społecznym – powiedziała Kamila Cyganek, zastępca burmistrza Karpacza.

Poza konkurencjami na stoku Panorama Ski Karpatka był czas na odpoczynek przy gorącej herbacie, kiełbasce czy bigosie, a także integrację przy ognisku. Kolejne działania mające na celu zarówno szkolenie, jak i integrację młodzieżowych drużyn pożarniczych są już zaplanowane, a organizatorzy podkreślają, że jeśli co drugie dziecko z MDP będzie w przyszłości strażakiem, to będzie ogromny sukces dla jednostek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group