Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 7164
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi wciąż budują Europę

Środa, 3 czerwca 2009, 12:25
Aktualizacja: Czwartek, 4 czerwca 2009, 10:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Młodzi wciąż budują Europę
Fot. TEJO
Potężne pudło i torby pełne nagród dla uczniów z regionu jeleniogórskiego, laureatów dorocznego konkursu „Europa w szkole” osobiście przytaszczyli dziś do Młodzieżowego Domu Kultury organizatorzy zmagań: Manfred H. Daeuwel z małżonką, którzy przyjechali z dalekiego Bad Marienburga.

Idea konkursu to zacieranie uprzedzeń i budowanie wspólnej Europy nie na poziomie struktur, ale więzi międzyludzkich. Zmagania mają wieloletnią tradycję. Stałym partnerem Niemców jest Młodzieżowy Dom Kultury „Jelonek” w Jeleniej Górze.

– Kiedy otworzyliśmy koperty z pracami, wysypały się piękne dzieła, symbolicznie ilustrujące wciąż budowany europejski dom. Z początku powstał on dla sześciu rodzin, ale co rusz trzeba go rozszerzać i rozbudowywać. Teraz mieszka w nim 25 lokatorów – mówił inicjator konkursu Manfred H. Daeuwel podczas dzisiejszej uroczystości rozdania nagród. Gość zachęcił też dorosłych, aby w niedzielę głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a dzieci – aby już teraz zwracały uwagę na te wydarzenia.

Wszystkich witała Danuta Sitek, dyrektorka MDK, której towarzyszył naczelnik wydziału oświaty Waldemar Woźniak. Wspólnie z panem Manfredem wręczył laureatom zmagań, których hasłem było „Przynoszę pomysły dla Europy” rozmaite nagrody: potężne maskotki, albumy z różnych części świata i inne pamiątki.

Wśród wyróżnionych 33 uczniów znalazło się jedenastu przedstawicieli Jeleniej Góry. W poszczególnych kategoriach wiekowych wygrali: Nikola Kapkowska z Kowar i Jakub Rogulski z Gryfowa (najmłodsi). W grupie starszych uczniów przyznano kilka pierwszych miejsc. Nagrody trafiły do: Anny Chrabraszewskiej z Jeleniej Góry, Aleksandry Kożuch z Kamiennej Góry, Anity Makarewicz z Lubawki, Joanny Karni, Szymona Krasuckiego, Alicji Stypy z Jeleniej Góry, Alicji Sobolskiej i Aleksandry Wagner z Bolesławca oraz Agaty Graszy z Gryfowa Śląskiego. Wśród gimnazjalistów „na podium” stanęły jeleniogórzanki: Sylwia Chrobak, Aleksandra Sobolewska oraz Emilia Szczypka.

Nagrodzono także prace literackie Ewy Cebuli i Aleksandry Błażejewskiej z Kowar, Jakuba Nyca z Jeleniej Góry. Pozostali laureaci to: Kamil Perczak z Karpacza, Szymon Krasucki z Jeleniej Góry oraz Paulina Śledzińska z Bolesławca.

Manfred H. Daeuwel gratulował wszystkich kreatywności i wyobraźni. – Zamiast kłócić się i zabijać, dbajmy o nasz wspólny dom, jakim jest Europa – powiedział. Kolejna edycja konkursu już za rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group