Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8866
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Młodzi poeci o cudach ze szkła

Poniedziałek, 15 marca 2010, 13:25
Aktualizacja: Wtorek, 16 marca 2010, 7:40
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Młodzi poeci o cudach ze szkła
Fot. TEJO
Uzdolnieni literacko uczniowie klas czwartych z kilku jeleniogórskich podstawówek wzięli dziś udział w nietypowych warsztatach kreatywnego pisania. Najpierw inspirowali się zbiorami szkła w Muzeum Karkonoskim, później – poznawszy elementarne zasady poetyki – w Książnicy Karkonoskiej tworzyli wiersze o szklanych skarbach.

Głównym celem przedsięwzięcia pod hasłem „W szklanym świecie” było napisanie własnego utworu poetyckiego na dany temat, doskonalenie warsztatu i przygotowanie do konkursu. Adresatami warsztatów byli uczniowie, którzy piszą – choćby do szuflady – i potrzebują pewnej pomocy, opinii czy też wskazówek oraz do chcących zacząć pisać wiersze.

Warsztaty interdyscyplinarne zapoczątkowała wizyta w Muzeum Karkonoskim, gdzie powitała wszystkich Aneta Sikora-Firszt, kierowniczka Działu Oświatowego, a następnie zachęciła do obejrzenia stałej wystawy szkła artystycznego, które obejmuje okres baroku, klasycyzmu (w stylu empirowym), biedermeier, historyzmu, secesji, art déco oraz szkło współczesne. Eksponaty wystawy okazały się inspiracją dla młodych poetów. Napisane potem przez nich wiersze obracać się miały wokół tematu i sensu świata szkła.

Później pod przewodnictwem Alicji Raczek, koordynatora całego projektu, wszyscy uczestnicy (z SP nr 3,6,7, 8,10,13) wraz z opiekunami udali się do Książnicy Karkonoskiej. Tutaj część warsztatową poprowadził Piotr Grosman, nauczyciel z „siódemki”, z racji tego, że jego uczniowie wciąż zajmują czołowe lokaty w ogólnopolskich konkursach poetyckich i literackich. Warsztatom przysłuchiwała się Alicja Raczek oraz Ryszard Kiełek, kawaler Orderu Uśmiechu, znany z popularyzacji akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

Prowadzący zdradził młodzieży sekret tyczący poezji: nie ma uniwersalnego sposobu na wiersz. Tu wszystko jest możliwe, a słowa i skojarzenia wypływają z serca twórcy, który – ujmując swoje myśli w ramy utworu poetyckiego – wyraża wymowę tego, co widział poprzez tworzoną przez siebie grę słów, skojarzeń i obrazów poetyckich.

Prowadzący zapoznał dzieci z „narzędziami warsztatu” poety, a przedstawiona przez pedagoga treść programu została na bieżąco dostosowana do potrzeb uzdolnionych literacko młodych poetów. Była też okazja do twórczych dyskusji w przyjaźnie nastawionym gronie.

Warsztat był praktycznym przyglądaniem się twórczości pod tym kątem i wyciąganiem wniosków na własne potrzeby. Spotkanie okraszono kilkoma przykładami, prezentowany był m.in. wiersz autorstwa dziesięcioletniej Asi Bączyk pt. „Mój przyjaciel…LAS”, który zdobył Grand Prix w X Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym „Pudełko moich marzeń” w Zduńskiej Woli. Następnie ten zwycięski utwór poddany został analizie i krytyce obecnych na sali młodych poetów.

Spotkanie skoncentrowano na tworzeniu poezji – na pisaniu wierszy oszczędnych w słowach, lapidarnych, stanowiących opozycję wobec słowolejstwa, a także na konstruowaniu samego utworu, jak i tworzeniu nastroju, zwrócono też uwagę na precyzję wyrażania się i logiczność.

– Zależało nam, by dzieci, które próbują swoich sił w poezji, nauczyły się swobodnie posługiwać jedną z form wypowiedzi – wierszem. Zajęcia mają zweryfikować ich umiejętności, poszerzyć horyzonty literackie i zainspirować do kreatywnego pisania – mówi prowadzący warsztaty.

Rezultatem spotkania z czwartoklasistami, którzy ujawnili swoją wrażliwość językową, zostały stworzone przez nich wiersze. Uczestnicy w czasie pisania pracy konkursowej mieli prawo skorzystać z własnych materiałów literackich, cytatów, planów pracy i źródeł tekstowych. Po zakończonych warsztatach wszyscy młodzi autorzy wierszy otrzymali upominki.

Prace wykonywane w trakcie trwania warsztatów wezmą udział w konkursie literackim „W szklanym świecie”. Komisja przy ocenie prac konkursowych będzie brała pod uwagę: formę literacką, zgodność pracy z tematem, poprawność stylistyczną i językową, a uroczysty finał konkursu literackiego i rozdanie nagród odbędzie się 15 maja br. w Muzeum Karkonoskim podczas Nocy Muzeów, o czym zostaną powiadomieni laureaci i ich opiekunowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group