• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 3:29
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 2964
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Młodzi kucharze z „Gastronoma” szukają sponsorów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 19 października 2010, 8:18
Aktualizacja: 9:21
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze przedstawili wczoraj spektakl z okazji wizyty biskupa Marka Mendyka oraz udziału dwójki uczniów w finale ogólnopolskiego konkursu „Zgotuj sobie sukces”. Spotkanie było kolejną imprezą zorganizowaną w ramach obchodów „Dni Edukacji Narodowej”.

O osiągnięciu uczniów już informowaliśmy w niedzielę. – Wzięliśmy udział w konkursie „Zgotuj sobie sukces”, który odbywał się w Warszawie i dostaliśmy się do finału dzięki przygotowanym przez nas potrawom: sum w sosie pomarańczowym, cielęcina z warzywami i z zapiekanką myśliwską. W finale za zadanie mieliśmy przygotować przystawkę i danie zasadnicze z tzw. black box, czyli nieznanego nam wcześniej zestawu artykułów spożywczych, bitki z cielęciny w czerwonym winie, do tego ziemniaki z burakami oraz pastę poziomkowo-pomidorową, suma na tagliatelle z sosem brokułowym – powiedział Łukasz Lancewicz, finalista.

- W konkursie wzięło udział 55 drużyn, z których do półfinału przeszły 24 grupy, a do finału dostało się już tylko 12 najlepszych drużyn. Nie zaszlibyśmy tak daleko gdyby nie nasza pani nauczyciel Elżbieta Owczarek, która przygotowała nas technicznie i wspierała psychicznie w finale – wyznał Michał Schab, finalista.

Opiekunka młodych kucharzy jest dumna z tak wysokich osiągnięć i udziale w finałach ogólnopolskiego konkursu gastronomicznego. - Gdy rozmawialiśmy w kuluarach z Kurtem Schellerem, dyplomowanym mistrzem sztuki kulinarnej, o potrawach przygotowanych przez naszych uczniów w pierwszych eliminacjach, wyznał, że danie zasadnicze otrzymało maksymalną ilość punktów za smak. Technicznie byli bardzo sprawni, pokazali swe umiejętności na najwyższym poziomie – powiedziała Elżbieta Owczarek, nauczyciel z ZSLiU.

– Szukamy sponsorów, którzy pomogliby w rozwoju kulinarnych umiejętności uczniów, gdyż otrzymaliśmy bardzo dużo zaproszeń na różnego rodzaju konkursy kulinarne. Szefowie kuchni z całej Polski zapraszali naszych młodych kucharzy na szkolenia, które są darmowe, jednak trzeba dojechać do Warszawy i wykupić nocleg. Zaproszenia otrzymaliśmy od Daniela Gołębiewskiego, a także z Wyższej Szkoły Hotelastwa i Gastronomii w Poznaniu, gdzie we wtorek mistrz w sushi z Osaki będzie tam prezentował swe umiejętności. Jest możliwość wyjazdu na darmowe szkolenie uczniów do Norwegii - dodała.

– Szkoła niestety nie dysponuje wolnymi funduszami aby wesprzeć kolejne konkursy, dlatego zwracamy się z prośbą do Rady Miasta Jeleniej Góry o przyznanie środków na wyjazdy konkursowe dla młodych kucharzy, bowiem dzięki takim imprezom promujemy także nasze miasto w całej Polsce – podkreśliła Elżbieta Owczarek.

Uczniowie za uczestnictwo w finale ogólnopolskiego konkursu „Zgotuj sobie sukces” otrzymali dyplomy oraz po dwa kompletne stroje kucharskie, czyli kitel i zapaskę.

Młodzież również może być wychowawcami
Wczorajsze przedstawienie zaprezentowane przez uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych ukazywało niebezpieczeństwo grzechów oraz negatywnych emocji tj. pycha, gniew, złość, chciwość, zemsta, na które narażeni są na co dzień ludzie. Drogą do zbawienia jest cytowane podczas spektaklu „Pismo Święte”, mówiące o nadziei, pomocy bliźniemu oraz radości z życia kierowanego dobrem.

Po zobrazowaniu walki z powszechnie pojmowanym złem i wręczeniu publiczności przez aktorów świeczek symbolizujących promyk nadziei i dobra, ksiądz biskup Mendyk otrzymawszy największą ze świec pobłogosławił uczniów oraz odprawił krótką modlitwę.
– Św. Paweł nauczał: „Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, na śniegu bieleją”. Biel, która jest znakiem niewinności, czystości, wolności. Zobaczyłem w tej szkole bardzo zdolną młodzież oraz wspaniałych nauczycieli. Oprócz wiedzy ważne są umiejętności, czyli sposób na wykorzystanie tej wiedzy w sposób właściwy – powiedział hierarcha.

– Młodzież również może być wychowawcami, przede wszystkim samych siebie, należy pracować nad sobą i odkrywać swe zdolności oraz otwierać się na drugiego człowieka. Życzę wam abyście byli takim ciepłym światełkiem, byście codziennie byli uśmiechnięci i radowali się ze świadomości wolności, wolności od grzechu – dodał. Bp Marek Mendyk pogratulował też finalistom ogólnopolskiego konkursu „Ugotuj sobie sukces” Łukaszowi Lancewiczowi i Michałowi Schabowi i już zapowiedział swoją następną wizytę w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Pyzdra 19-10-2010 8:25
Ugotuj sobie sukces? Zgotuj sobie sukces!
~aga1 19-10-2010 9:02
Szanowna Pani, ten materiał jest materiałem na 2 artykuły. Połączenie biskupa z konkursem gastronomicznym jest chyba trochę niefortunne, nie uważa Pani? Poza tym jak się mają zdjęcia, do tytułu artykułu. Kolejna rzecz: Black box - to poprawna pisownia - myślałam, że warsztat dziennikarski zawiera podstawy obcojęzycznej ortografii. Żenada! Proszę o poprawienie artykułu! Po to wysyłaliśmy zdjęcia z konkursu, żeby one były pokazane!
~nagana 19-10-2010 9:16
bezczelnosc tych uczniakow nie ma granic! nie dosc, ze korzystaja z uprzejmosci redaktorow to jeszcze roszcza sobie pretensje! i to niegrzecznie! nagana!
~aga1 19-10-2010 12:11
Korzystają z uprzejmości redaktorów???? Z jakiej uprzejmości? Od czego są gazety? Wydawało nam się, że prasa powinna służyć wszystkim. A redaktor bierze pieniążki za rzetelną pracę. Odnieśliśmy sukces, jesteśmy dumni i mamy pełne prawo informować o tym wszystkich. Jeśli nie na łamach Jelonki, to innych gazet, które nie zrobią nam łaski i podejmą temat. Co niegrzecznego jest w naszej prośbie o poprawienie? W ogóle takiej nie powinniśmy zamieszczać, wierząc w fachowość dziennikarzy - prawda? Od nas wymaga się, rzetelności, za błędy i wodolejstwo dostajemy jedynki, a dorośli, robiąc taką fuszerkę nazywają nas "bezczelnymi uczniakami". Brawo! Przykład zawsze płynie od góry! Za moment od nas będziecie Państwo wymagać fachowości w naszej pracy i bez proszenia i łaski tą fachowość otrzymacie. Zapewniamy.
~Makro.pl 19-10-2010 12:30
Gratulacje za udział w konkursie. Zapraszamy serdecznie na szkolenia
~czytający 19-10-2010 12:40
Po raz kolejny uczestnicy konkursu otrzymują gratulacje od organizatorów. Zapewne dobrze pamiętają młodych zdolnych z Jeleniej Góry. Jednak chyba nie wszczyscy cieszą się z ich sukcesu. A przecież Jelenia to centum turystyki, kto będzie gotował w jelenigórskich restauaracjach jeśli nie uczniowie z takiej szkoły jak Gastronom?
~ 19-10-2010 12:49
Utopia nie istnieje drogie dziatki.....niestety
~JG~fan 19-10-2010 14:04
Widocznie organizatorzy dobrze ich zapamiętali z konkursu.. Sukces jest to, że jako jedyna drużyna z dolnego śląska zakwalifikowała się do finału. Jeśli ktoś pisze, że cyt. "bezczelnosc tych uczniakow nie ma granic! nie dosc, ze korzystaja z uprzejmosci redaktorow to jeszcze roszcza sobie pretensje!" To świadczy tylko o jego inteligencji i o tym, że w życiu do niczego nie doszedł i zazdrości innym Jeśli się promuje nasze miasto to chodzi o to żeby wypromować je jak najlepiej a im się to udaje. W takim konkursie dostali się ścisłego finału i za to gratulacje. Trzeba pomagać młodym, żeby się rozwijali i promowali Jelenią Górę
~Monix 19-10-2010 14:27
Brawo!!!:D:D:D:D Gastronom jest zaj***sty po prostu:*:*:*:*:*
~nn 29-11-2010 22:43
Lepiej jak politycy się promują poprzez ogłaszanie publicznie że tylko jak ich się wybierze to oni duuzo zrobią dla Nas i dla Poolski. i na gadaniu się tylko kończy zawsze.. Młodzi ludzie powinni być doceniani a np. miasto powinno mieć fundusze na kształcenie młodzieży. Np młodych kucharzy którzy zaczynają swoją "karierę" w gotowaniu. Ale też np. jakiś młodych ludzi co tworzą jakąś muzyke. coś robią żeby ich zauważyć a miasto jak najbardziej powinno im w tym pomagać a nie żeby władze gadały co oni nie zrobią dla mieszkańców i wszystko później g**no prawda z tych obietnic... Były wybory, a kandydaci na prezydenta tak strasznie dużo obiecują to niech pokażą jacy są fajni, a nie żeby tylko na obiecywaniu się tylko skończyło
~antyfamp 27-02-2011 9:20
w tą szkolę nie oplaca sie inwestowac faworyzowanie uczniów to podstawa człowiek który chce cos osiągnać jest szybko sprowadzany na ziemie i nie ma szans z pupilkami pań nauczycielek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group