Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 3035
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Minister zdrowia nie pozbawi nas uzdrowiska!

Czwartek, 31 października 2013, 7:21
Aktualizacja: Piątek, 1 listopada 2013, 7:00
Autor: Angela
Jelenia Góra: Minister zdrowia nie pozbawi nas uzdrowiska!
Fot. Angela
– Status naszego Uzdrowiska nie jest zagrożony, chyba że ktoś wysadzi Cieplice w powietrze – mówił na wczorajszej (30.10) konferencji prasowej pół żartem pół serio prezydent Marcin Zawiła. Czy to oznacza, że minister zdrowia tylko straszył pozbawieniem Cieplic statusu kurortu, czy może Miasto skutecznie powalczyło o poprawę jakości powietrza w uzdrowiskowej części?

Od dłuższego czasu wisi nad Cieplicami reale zagrożenie: groźba ministra zdrowia, że pozbawi je statusu uzdrowiska. Powodem - przekroczone, nawet sześciokrotnie, normy pyłu.

Wczoraj Marcin Zawiła zapewniał, że to zagrożenie zostało póki co zażegnane. - Razem z posłanką Zofią Czernow spotkaliśmy się we wtorek (29.10) z wiceministrem zdrowia Sławomirem Neumannem, który po rozmowach z nami zapewnił, że nie będzie wystąpienia do rady ministrów o zmianę rozporządzenia dotyczącego wykazu gmin uzdrowiskowych, czyli o pozbawienie Cieplic statusu uzdrowiska – mówił Marcin Zawiła.

– Cieplice nie są uzdrowiskiem klimatycznym, ale leczą wodami termalnymi. Uchybienie wobec wymagań i norm ochrony środowiska obejmujących kilkanaście wskaźników, dotyczyło natomiast tylko jednego z nich: pyłu zawieszonego w powietrzu. Co ważne, normy te nie były przekroczone w sposób ciągły, ale w okresach niżu i inwersji. Dlatego minister uznał, że ta sytuacja wymaga naprawy i zażądał od nas programu naprawczego, który już otrzymał, ale pozbawiać nas statusu uzdrowiska z sensie administracyjnym nie będzie – zapewniał prezydent Marcin Zawiła.

To, że minister zdrowia we wtorek wycofał się ze swojej groźby, nie oznacza, że kiedyś jej nie spełni, bo problem pyłu w Cieplicach nie zniknął. Czy miasto ma pomysł jak temu zapobiec?

- Dzisiaj (30.10) podjęliśmy decyzję o ponownym uruchomieniu dopłat do likwidacji nieekologicznego ogrzewania – mówił prezydent Jeleniej Góry. – Jesteśmy w trakcie ustalania konkretów, więc jeszcze nie mogę podać jaka będzie kwota tej pomocy, ale wiemy już, że będzie to dofinansowanie do lokali mieszkalnych. Zmiana w odniesieniu do poprzedniej edycji tych dopłat będzie jednak polegała na tym, że mieszkańcy nie będą mogli w przyszłości powrócić do poprzedniego systemu ogrzewania, bo wielu ludzi tak robiło – dodał prezydent.

Kolejnym krokiem ma być skierowanie na linie MZK, biegnące przez Cieplice, nowych autobusów, których emisja spalin jest o wiele niższa niż starego taboru. Miasto liczy też na mniejszą emisję spalin po otwarciu punktu ośrodka egzaminowania kierowców w Bolesławcu. - To bardzo istotne bo aż trzydzieści procent zanieczyszczeń to zanieczyszczenia komunikacyjne – mówi M. Zawiła.

Wiele ma się również zmienić po uruchomieniu programu Kawka, do którego zgłosiło się wielu przedsiębiorców, kilkanaście wspólnot mieszkaniowych i kilkudziesięciu indywidualnych mieszkańców.
- Złożyliśmy projekt do Funduszu Ochrony Środowiska i czekamy na wyniki – mówił M. Zawiła.
Nadzieję dają też prognozy przyszłych programów unijnych na lata 2014 – 2020, których jednym z priorytetów ma być właśnie likwidacja niskoemisyjnych źródeł ciepła.

Posłanka Zofia Czernow natomiast mówiła, że do poprawy jakości powietrza w Cieplicach, potrzebne jest działanie w szerszym zakresie. - Dlatego założyłam parlamentarny zespół do spraw uzdrowisk, do którego zapisało się wielu posłów – mówiła posłanka Zofia Czernow.

– Do dobrego funkcjonowania uzdrowisk, które są ważnym sektorem gospodarki, potrzebna jest zmiana wielu przepisów. Ponadto z raportu, który został sporządzony na temat zanieczyszczenia powietrza w Cieplicach wynika, że w kwestii likwidacji niskoemisyjnych źródeł ciepła musimy działać w szerszym obszarze również na terenie Podgórzyna, Piechowic i Szklarskiej Poręby, bo one mają wpływ na jakość powietrza w naszym uzdrowisku – dodała Z. Czernow.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group