Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5320
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Minister docenił naszych fotografików

Sobota, 12 grudnia 2009, 8:38
Aktualizacja: 8:39
Autor: jj
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Minister docenił naszych fotografików
Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki z Jerzym Wiklendtem.
Fot. TEJO
Dwoje jeleniogórskich fotografów, Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki, znalazło się wśród kilkunastu laureatów nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego przyznawanej wybitnym twórcom i animatorom kultury.

Dzieje się to w momencie, kiedy ważą się losy trzech przedsięwzięć, z którymi związani są oboje nagrodzeni. Mowa tu o Biennale Fotografii Górskiej, najstarszej tego typu imprezie w Polsce, Wszechnicy Fotograficznej, od ponad 30 lat skupiającej kilka razy do roku, wybitne postacie polskiej fotografii oraz fotograficzną młodzież i wreszcie o obchodzącej właśnie 20-lecie istnienia Galerii Korytarz. Z powodów cięć budżetowych w mieście, może zabraknąć ich w przeszłorocznym kalendarzu Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Jak napisał w liście gratulacyjnym do laureatów, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Mariusz Wideryński – nagroda ministra jest wyrazem uznania dla dorobku artystycznego i postawy twórczej. Jest również świadectwem znaczenia, jakie dla środowiska fotograficznego i kultury polskiej ma Państwa działalność.

– To niezwykle cenne i ważne dla nas wyróżnienie. To także wyraz uznania dla całego jeleniogórskiego środowiska fotograficznego, którego jesteśmy częścią – powiedział nam Wojciech Zawadzki. Jego zdaniem, mimo przejściowych trudności, uda się utrzymać dotychczasową działalność.

Świadczy o tym chociażby to, że JCK i Muzeum Karkonoskie porozumiały się właśnie w sprawie utworzenia muzealnej kolekcji fotografii, na początek karkonoskiej. Kolejną będzie zapewne kolekcja fotografii dotyczącej samej Jeleniej Góry. Jak się dowiadujemy, Muzeum Karkonoskie skłonne jest także wspomóc organizację przyszłorocznego Biennale Fotografii Górskiej.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawana jest od 1997 roku najznamienitszym artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności, bądź za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.

To niezwykle prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują. Każdego roku około piętnastu laureatów tej cenionej i szeroko komentowanej Nagrody otrzymuje statuetkę autorstwa prof. Adama Myjaka oraz Dyplom Ministra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group