Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9883
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Miliony na zabytki

Piątek, 5 kwietnia 2019, 6:13
Aktualizacja: Sobota, 6 kwietnia 2019, 7:37
Autor: WAC
Powiat: Miliony na zabytki
Fot. WAC
Samorząd województwa przeznaczy ze swojego budżetu 5 milionów złotych na ochronę zabytków na Dolnym Śląsku. W tym roku pieniądze te pozwolą przeprowadzić renowację i najpilniejsze prace konserwatorskie przy 146 obiektach.

W tym gronie znalazło się kilka zadań konserwatorskich w zabytkach, głównie w kościołach w regionie jeleniogórskim. Najwięcej, bo po 60 tysięcy z kasy województwa popłynie na wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w będącym oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Domu Carla i Gerharta Hauptmannów oraz na wykonanie III etapu konserwacji ołtarza kościoła pw. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze.

Prace konserwatorskie i restauratorskie empory organowej wraz z kolumnami i obrazami z lewej strony nawy w kościele filialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze - Cieplicach zostaną dofinansowane kwotą 50 tysięcy złotych. 40 tysięcy złotych przeznaczono na kontynuacje prac budowlano - konserwatorskich korony murów palladium na zamku Chojnik, zaś 30 tysięcy popłynie na konserwacje epitafiów wmurowanych w elewacje prezbiterium Bazyliki Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego.

Ogółem w konkursie o dofinansowanie starały się 292 obiekty, a łączna kwota wniosków opiewała na 32 mln zł. Z całej puli 267 wniosków spełniło wymagania formalne i zostało przekazane do komisji konkursowej. Najwyższą ocenę komisja przyznała zadaniom uwzględniającym prace przy obiektach najcenniejszych pod względem artystycznym i naukowym, uznanym za Pomniki Historii i wpisanym na Listę UNESCO, a także obiektom znajdującym się w Parkach Kulturowych.

Wysoko na liście znalazły się również zabytki, które znajdują się w udokumentowanym złym stanie technicznym i wymagają złożonych technologicznie zabiegów. Przy rekomendowaniu dotacji uwzględniono stopień przygotowania realizacji zadań, rzetelność kosztorysowania inwestycji, efekt końcowy wpływający na funkcję zabytku w przestrzeni publicznej, możliwość udostępnienia zabytku zarówno dla społeczności lokalnej, jak również jego wpływ na wzrost atrakcyjności turystycznej regionu.

Liczba zgłoszeń pokazuje, jak duża jest skala potrzeb – mówi marszałek Cezary Przybylski. - Nie zapominajmy, że Dolny Śląsk jest w czołówce polskich regionów pod względem liczby zabytków, a wiele z nich to unikaty na skalę kraju czy Europy. Właśnie dlatego, samorząd województwa co roku przeznacza pieniądze na ratowanie najważniejszych i najbardziej zagrożonych obiektów.

Twoja reakcja na artykuł?

15
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
15%
Złości
2
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
469
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group