Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 22407
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Miliony na trasę kolejową do Jeleniej Góry

Wtorek, 11 czerwca 2024, 11:51
Autor: Marta Pabiańska/PKP
Dolny Śląsk: Miliony na trasę kolejową do Jeleniej Góry
Fot. Filip Tkacz
Za blisko 125 mln zł wyremontowane zostaną dwa ponad 130-letnie mosty nad Bobrem, cztery wiadukty w Wałbrzychu i osiem przejazdów kolejowo- drogowych między Wałbrzychem a Jelenią Górą. Utrzymany zostanie atrakcyjny czas przejazdu z Wrocławia w Karkonosze. Podpisana została umowa z KPO na realizację prac.

Na ważnej nie tylko dla Dolnego Śląska trasie Wrocław – Jelenia Góra kursuje kilkadziesiąt pociągów dziennie. Mosty, wiadukty i przejazdy stanowią ważne ogniwa tej linii kolejowej. Dwie ponad 130-letnie przeprawy w pętli rzeki Bóbr w Kotlinie Marciszowskiej między Sędzisławem a Marciszowem będą wyremontowane. Stalowe konstrukcje odnowimy, wzmocnimy i zabezpieczymy. Prace obejmą również kamienne przyczółki i filary.

Utrzymanie dobrego czasu podróży zapewnią prace przy czterech wiaduktach w Wałbrzychu. Dwa kamienne kolosy na ul. Gdyńskiej i ul. S. Moniuszki zostaną przebudowane. Pozostałe na ul. 1-go Maja i przy stacji Wałbrzych Fabryczny przejdą gruntowny remont. Obiekty są istotnym elementem nie tylko linii kolejowej. Wiadukty zapewniają mieszkańcom sprawną komunikację drogową w mieście. Najstarszym objętym pracami wiaduktem jest kamienny obiekt na ul. Stanisława Moniuszki. Przeprawę wykonano w 1860 roku.

Bezpieczeństwo w ruchu kolejowo - drogowym zwiększy modernizacja ośmiu przejazdów. Skrzyżowanie drogi z torami w Wałbrzychu na ul. Gwarków zostanie wyposażone w nowe rogatki i sygnalizatory. Wyremontowane będą jezdnie i chodniki. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie LED. Prace obejmą m.in. przejazdy w Wałbrzychu na ul. M. Reja, ul. Kasprzaka i w Marciszowie na ul. Nadrzecznej i ul. Polnej.

W zakresie umowy jest również remont 7 km torów i sieci trakcyjnej na odcinku Wałbrzych Fabryczny – Sędzisław. Ich efektem będzie przywrócenie rozkładowej prędkości pociągów o 20km/h wyższej niż obecnie - do 100-120km/h oraz możliwości przewozu cięższych ładunków. Zagwarantuje to utrzymanie atrakcyjnych podróży. Kolej będzie mogła również efektywniej przewozić kamień z dolnośląskich kopalni.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 274 na odcinku Wrocław Świebodzki - Jelenia Góra - prace na szlaku Marciszów - Sędzisław, Wałbrzych Miasto - Wałbrzych Fabryczny oraz na obiektach inżynieryjnych" zrealizuje firma PORR. Po fazie projektowania, jesienią planowane są roboty. Szacowany czas realizacji inwestycji to 26 miesięcy. Wartość projektu ze środków z KPO wynosi ok. 125 mln.
Zwiększamy możliwości linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra

Jak już wcześniej informowaliśmy, zakończyły się prace przy tunelu między Wojanowem a Janowicami Wielkimi. XIX-wieczny tunel został poszerzony z ok. 8 do ok.11 metrów i poprawił przepustowość trasy. Od 4 czerwca tunelem pociągi mogą jechać dwutorowo. Linia kolejowa gwarantuje obecnie krótki czas przejazdu - najszybciej z Wrocławia do Jeleniej Góry dojedziemy w 1h 45min. Przebudowane stacje i przystanki zapewniają dogodny dostęp do atrakcyjnych kolejowych podróży.

Twoja reakcja na artykuł?

171
89%
Cieszy
8
4%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
2
1%
Złości
9
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
563
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Jeleniogórskie ulice
Ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze
 
Pogodowo
Oberwanie chmury
 
112
Domowa plantacja marychy
 
Aktualności
Uroczyście dla Biało–Czerwonej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group