Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 15779
Zalogowanych: 32
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miliony na inwestycje w Wodniku. A co z ceną wody?

Środa, 6 listopada 2013, 6:58
Aktualizacja: Czwartek, 7 listopada 2013, 7:02
Autor: Angela
Jelenia Góra: Miliony na inwestycje w Wodniku. A co z ceną wody?
Fot. Angela
Na ponad 60 mln zł spółka Wodnik wycenia tegoroczne inwestycje i niemal taką samą kwotę chce przeznaczyć na budowę i wymianę sieci wodno – kanalizacyjnej w roku 2014. 31 mln zł to pożyczka z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano wczoraj (5.11) w siedzibie jeleniogórskiej spółki. Na których ulicach będą prowadzone prace i czy taka skala inwestycji przyniesie podwyżki cen wody i ścieków?

Kanalizowanie całej Jeleniej Góry i wpięcie do sieci około sześciu tysięcy niepodłączonych jeszcze użytkowników ma się zakończyć do 2015 roku i ten termin nie jest przypadkowy.

- Do tego czasu musimy bowiem spełnić wymogi Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, bo inaczej Miasto zapłaci ogromne kary – mówił Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik w Jeleniej Górze. – Wybierając zadania do wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2014-2016 braliśmy pod uwagę te sektory, które pozwolą nam kompleksowo zamknąć temat uporządkowania gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej w danych obszarach miasta. Ponadto chcemy zredukować straty wody i optymalizować pracę systemu wodociągowego w Jeleniej Górze – dodał prezes Wodnika.

Ostatni z podanych czynników bezpośrednio wpływa na ceny wody, bo im większe straty, tym większe koszty dla spółki. W 2008 wynosiły one około 35 procent, obecnie są one na poziomie 28-29 procent, a w ciągu dwóch lat mają się zmniejszyć aż o 20 procent.

- Małe wycieki wody obecnie są praktycznie nie do wykrycia – mówił prezes Wodnika - dlatego planujemy wprowadzić system, który umożliwi nam sprawdzanie ciśnienia wody, dzięki czemu niemal natychmiast będziemy wiedzieli, gdzie doszło do awarii – wyjaśniał Wojciech Jastrzębski.

W kwestii uporządkowania gospodarki wodno – ściekowej prezes Wodnika krótko podsumował inwestycje zrealizowane w 2012 roku na kwotę około 20 mln zł i w 2013 roku – na około 65 mln zł. Przedstawił też długą listę inwestycji na najbliższe dwa lata, które planowane są przede wszystkim w centrum miasta.

Wśród nich są: przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami (1,5 km) oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej i przyłączy kanalizacyjnych (1 km) w rejonie ulic: Orkana, Wyzwolenia Narodowego i Wrońskiego, przebudowa sieci wodociągowej (2,1 km) oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej i przyłączy kanalizacyjnych w Al. Wojska Polskiego (2 km), przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami (1,1 km) oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej i przyłączy kanalizacyjnych (0,8 km) w rejonie ul. Sudeckiej, przebudowy sieci wodociągowej wraz z przyłączami (0,25 km) oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej i przyłączy kanalizacyjnych (0,2 km) w ul. Przeskok, przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami ul. Wesołej i Skowronków (1,1 km) oraz przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej i przyłączy kanalizacyjnych w ul. Skowronków i Dziecinnej (0,5 km), przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Wzgórze Wandy i Kosmonautów (1,2 km) oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej i przyłączy kanalizacyjnych w ul. Wzgórze Wandy, Kosmonautów i Staffa (1 km), przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w rejonie ul. Wincentego Pola oraz budowa sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. W. Pola, Chłopskiej, Lotnictwa, Koziej i Podgórnej w Jeleniej Górze (2,8 km), przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ulicach: Drzymały, Flisaków, Świętojańskiej i Złotniczej (1,2 km), przebudowa sieci wodociągowej DN 300 w ul. Krakowskiej wraz z przełożeniem sieci w okolicach ZPW Grabarów oraz DN 100 w ul. Nowowiejskiej (2,2 km), budowa sieci wodociągowej dla Osiedla Czarne (2 km).

Sama przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami będzie w ul.: Modrzejewskiej (0,3 km), w rejonie ul. Spółdzielczej i Lubańskiej (1,1 km), Hoffmana, Gałczyńskiego, Głowackiego, Reja, Kossaka, Broniewskiego oraz Morcinka (5 km), Warszawskiej (1,5 km), Karola Miarki i Okopowej (1,0 km), Spółdzielczej (0,7 km), Kruszwickiej (0,6 km) i Wiśniowej (1,0 km).

W ramach zadania planowana jest również budowa stacji dochlorowania wraz z przebudową sieci wodociągowej DN 300 w rejonie ul. Nadbrzeżnej/Wolności i przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie Os. Acord-Panorama (0,5 km).

Inwestycje na terenie miasta to jednak nie wszystko. Dla zwiększenia zysków Wodnik chce obsługiwać również gminy ościenne i już teraz prowadzi rozmowy z: Janowicami Wielkimi, Jeżowem Sudeckim oraz Starą Kamienicą. Władze tych miejscowości mają podjąć decyzję do końca roku.

Z drugiej strony spółka ma pomysł na dodatkowe zmniejszenie kosztów. - Chcemy produkować energię elektryczną, na którą obecnie wydajemy miesięcznie około 200 tys. zł – mówi prezes spółki Wodnik. – Z jednej strony myślimy o pompach wodnych, a z drugiej o fotowoltaikach czyli wytwarzaniu energii z promieni słonecznych – dodaje W. Jastrzębski.

Czy w związku z tak szeroką skalą inwestycji mieszkańcy powinni się obawiać podwyżek cen wody i ścieków?
- 20 grudnia br. złożymy wniosek albo o przedłużenie obecnej taryfy cen wody, albo o ich nieznaczne podniesienie, ale robimy wszystko, by tych podwyżek nie było – mówi Wojciech Jastrzębski. – Czy uda się pozostawić na kolejny rok takie same ceny, dowiemy się w grudniu po zliczeniu 10 ostatnich miesięcy – dodaje prezes Wodnika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
682
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
 
Aktualności
Trwa oczekiwanie na wyniki w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group