Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 7052
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mikołaj, który oryginalny?

Wtorek, 6 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:30
Autor: agata
Jelenia Góra: Mikołaj, który oryginalny?
Fot. goral, jack
W kalendarzu liturgicznym 6 grudnia jest dniem Świętego Mikołaja. Legendy, w które obrosła jego postać podają, że był oczekiwanym i wymodlonym dzieckiem, które przyszło na świat w zamożnej rodzinie na wybrzeżu dzisiejszej Turcji. Później, jako gorliwy kapłan wprowadzał w życie naukę Jezusa i rozdawał majątek ubogim.

Czynił to jednak bardzo dyskretnie i zawsze wzbraniał się przed wdzięcznością. Święty Mikołaj przez wieki przetrwał w ludzkiej świadomości, tradycji i kulturze. Tylko czy jest to nadal ten sam święty Biskup?

Św. Mikołaj przechodził liczne ewolucje wzorem wschodniego Brata był Dziadkiem Mrozem w czasach PRl-u. Teraz przypomina amerykańską karykaturę Santa Claus`a w czerwonej czapeczce i w tysiącu odmian pojawia się u nas już w końcu listopada. Ja ze swojego dzieciństwa, które przypadło na lata 80-te, pamiętam przychodzącego do przedszkola Mikołaja wyłącznie w biskupiej tiarze i z pastorałem. I nie przeszkadzało mu to w rozdawaniu prezentów. Dzisiejszego wesołego jegomościa z tamtym biskupem z dawnych lat łączy dzisiaj już tylko wspólny rodowód.

<B>Kim był naprawdę święty Mikołaj ?<B>
Urodził się w bardzo bogatej rodzinie w mieście Patara, w Licji, krainie należącej do Cesarstwa Rzymskiego (obecnej Turcji).Był biskupem Miry, stolicy Licji. Zmarł około 342 roku, a pochowany został właśnie 6 grudnia. W XI wieku Mira została zajęta przez muzułmanów i splądrowana, a relikwie świętego zostały przeniesione do miasta Bari, leżącego na włoskim wybrzeżu Adriatyku. Tam też mieści się grób prawdziwego świętego Mikołaja.

Mikołaj był ponoć miłosiernym biskupem i najlepszym ze świętych. Hojnie rozdawał jałmużnę, nocą kładł woreczki ze złotymi pieniędzmi na progach domów biednych ludzi i w ten sposób im pomagał. Cnotliwy i dobrotliwy dla wszelkiego ludzkiego stworzenia, święty otrzymał już za życia od Boga niezwykły dar czynienia cudów. Wskrzeszał umarłych, ocalał przed śmiercią, ratował od głodu cudownie rozmnażając jedzenie. W wierze prawosławnej po dziś dzień określa się świętego Mikołaja mianem cudotwórcy. Święty Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, rybaków i tych związanych z żywiołem morskim, bowiem posiada moc poskramiania burz i sztormów.

Jest także opiekunem mnichów, notariuszy, uczonych, pisarzy, młynarzy i ...panien na wydaniu.
W sztuce świętego Mikołaja przedstawia się jako młodego biskupa wrzucającego trzy złote kule w okno trzech biednych dziewczyn, jako wskrzeszający trójkę poćwiartowanych dzieci, jako ratujący żeglarzy na statku podczas sztormu, czy jako wskrzeszającego do życia niesłusznie straconych ludzi (powieszonych lub ściętych mieczem).

Jak powszechnie wiadomo, aby dostać na Mikołajki prezent trzeba dobrze się sprawować przez cały rok. Św. Mikołaj (występujący też pod innymi imionami: Santa Claus, Pere Noel, Saint Nicolau Weihnachts) wkłada 6 grudnia do milionów bucików, skarpet, pod poduszkę, czy pod łóżko prezenty, albo też i rózgi ku przestrodze. Modny stał się zwyczaj pisania listów do św. Mikołaja z zamówieniem, co ma się znaleźć w paczce od niego.

I tylko szkoda, że w ostatnich czasach Mikołaj tak drastycznie zmienił swój wygląd i z szacownego szczupłego biskupa w kościelnych szatach stał się grubaśny, zamiast biskupiej infuły na głowie nosi kretyńską czapkę z białym pomponem, a w dłoni zamiast dzierżyć pastorał trzyma wielki dzwonek. Którego my wolimy?

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group