Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6690
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mieszkania dla bezdomnych, ale tylko „nawróconych”

Poniedziałek, 26 września 2011, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: Angela
Miasto zamierza przekazać dwa lokale mieszkalne najpierw do remontu, a następnie do zamieszkania dla bezdomnych i przebywają w Schronisku im. Brata Alberta. Lokali ma być więcej, jednak otrzymają je tylko ci, którzy udowodnią, że na to zasługują. Schronisko ma być natomiast docelowo przekształcone na noclegownię.

Aktualnie miasto wydaje duże pieniądze na utrzymanie Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn im. Brata Alberta, stąd pomysł by zamiast utrzymywać pensjonariuszy, zmotywować ich do tego, by „stanęli na własnych nogach”. Najważniejszym argumentem w rękach miasta ma być przekazanie im mieszkań.

– Przekażemy dwa mieszkania złożone z pokoju i kuchni. Będą to lokale o niewysokim standardzie, wymagające kompleksowych remontów, jednak beneficjentem tego programu jest Stowarzyszenie im. Brata Alberta, które wykona ich modernizację. Stowarzyszenie będzie też kwalifikowało do tych lokali konkretne osoby, te, które pracują, chcą coś zmienić w swoim życiu i są na te zmiany gotowe. Obecnie w schronisku jest 60 osób, wiele z nich jest zdrowych i może podjąć próbę samodzielnego życia – mówi Zofia Czernow, zastępca prezydent Jeleniej Góry.

Pierwszą osobę już wytypowano, jest to mężczyzna, który obecnie przebywa w Schronisku im. Brata Alberta, ale podjął już pracę. Drugi pensjonariusz ma być wytypowany w najbliższym czasie.
– To dobry pomysł. Miasto oddaje pomieszczenia w kiepskim stanie, a ludzie ze Stowarzyszenia przy ich remontowaniu uczą się zawodu i pewnych działań. Efektem ich pracy jest przygotowanie mieszkania dla jednego z pensjonariuszy. Są to więc trzy korzyści na raz. Jesteśmy w stanie rozmawiać o kolejnej tego typu pomocy. Miasto co miesiąc płaci bowiem za każdego pensjonariusza i nie są to małe pieniądze. Chcemy więc z czasem przekształcić Schronisko Brata Alberta w noclegownię, ograniczając możliwość stałego pobytu, bo to nie motywuje tych ludzi do podejmowania jakiś działań i zmian – zapowiada Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Schronisko im. Św. Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej działa w Jeleniej Górze od 10 lat. Warunkiem pobytu pensjonariuszy jest trzeźwość. Placówka jest szczególnie zatłoczona, gdy nadejdą chłody i mrozy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group