Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 4695
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: „Miedzianka. Historia znikania” wśród finalistów nominowanych do nagrody Nike 2012

Sobota, 6 października 2012, 7:50
Aktualizacja: 7:51
Autor: Elster
Kraj: „Miedzianka. Historia znikania” wśród finalistów nominowanych do nagrody Nike 2012
Fot. Archiwum
Głośny reportaż pt. „Miedzianka. Historia znikania” napisany przez Filipa Springera znalazł się wśród siedmiu książek nominowanych do tegorocznej Literackiej Nagrody Nike. Jutro (7 października) poznamy laureata.

Najpierw, w maju br. podczas warszawskich Targów Książki, po wstępnej selekcji, jury pod przewodnictwem Tadeusza Nyczka tradycyjnie wybrało dwadzieścia książek, które stanęły do walki o statuetkę Nike dłuta profesora Gustawa Zemły oraz sto tysięcy złotych. Następnie, na początku września, spośród nominowanych książek, jury wyłoniło siedem, które znalazły w ścisłym finale. A już jutro - na ostatnim posiedzeniu, odbywającym się zawsze w dniu rozstrzygnięcia – poznamy ostateczny werdykt.

W finałowej siódemce nominowanych do nagrody Nike 2012 w kategorii reportaże znalazła się debiutancka książka „Miedzianka. Historia znikania” o dolnośląskim miasteczku, położonym w gminie Janowice Wielkie, które zapadło się pod ziemię. Jej autorem jest dziennikarz i fotoreporter Filip Springer, który przez dwa lata zbierał informacje na temat zniknięcia Miedzianki z powierzchni Ziemi. A jednym z postawionych przez niego hipotez było zniszczenia spowodowane rabunkowym wydobyciem uranu na przełomie lat 40. i 50.

- Wyjątkowo cieszy mnie obecność na liście nominowanych debiutanta Filipa Springera. Siłą tego młodego reportażysty jest brak resentymentu. Podchodzi on do naszych dziejów na świeżo, bez potrzeby sądzenia i rozprawiania się z nimi. Jego „Miedzianka” to świetna, dojrzała opowieść o mieście, które starła w proch jego własna historia – rekomenduje Paweł Goźliński, teatrolog, dziennikarz i pisarz.

Książka Filipa Springera była także nominowana do prestiżowej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej za najlepszy reportaż literacki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group