Środa, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana
Czytających: 9897
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miasto z lotu ptaka: jak się zmieniła Jelenia Góra

Poniedziałek, 1 listopada 2010, 9:15
Aktualizacja: 9:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Miasto z lotu ptaka: jak się zmieniła Jelenia Góra
Śródmieście z widoczną zabudową Podwala. Dziś w tym miejscu jest arteria komunikacyjna.
Fot. wrocław.hydral.com
Wybudowanie Pasażu Grodzkiego oznacza nie tylko powstanie pierwszej galerii handlowej w Jeleniej Górze. To kolejne, najbardziej znaczące, uzupełnienie zabudowy śródmieścia po wyburzeniach z lat 60. i 70. XX wieku. Jest jeszcze kilka luk, które czekają na nową zabudowę. Jednak wyglądu centrum miasta sprzed lat nie da się w pełni odtworzyć.

Różnice najwyraźniej widać na fotografiach lotniczych. Niemieckie zdjęcia przedstawiają śródmieście Jeleniej Góry z gęstą zabudową. Kamienice stały przy Podwalu, które dziś jest szeroką arterią komunikacyjną. Tam, gdzie dziś jeżdżą samochody, jeszcze do lat 60. XX wieku mieszkali ludzie. Ściśle zabudowana była ulica Kopernika i Forteczna. Budynki znajdowały się także w kwartale ulic: Druciana i Grodzka.

W ciągu minionych trzech lat zabudowano wyrwy w miejskiej zabudowie powstałe po wyburzeniach kamienic z ulicy Krótkiej i Solnej. Tam, gdzie jeszcze kilka lat temu stał blaszany pawilon z lat 70. XX wieku, stoją kamienice z mieszkaniami i sklepami na parterze. Najnowszą inwestycją jest Pasaż Grodzki, który powstał w kwartale ulic Jasna i Grodzka w miejscu zburzonych na przełomie lat 60/70. XX wieku kamienic z dziewiętnastego stulecia.

Jeleniogórskie śródmieście wskutek fatalnej polityki urbanistycznej z okresu PRL jest rozbite stylistycznie. Blokowiska wybudowane w miejscu zburzonych starych kamienic kontrastują z plombami pochodzącymi z początku lat 90. XX wieku. Bezpowrotnie zniknęła dawna zabudowa części ulicy Konopnickiej. Plac Ratuszowy, choć na pozór zachował historyczny wygląd, jest obudowany w większości replikami historycznych rokokowych kamienic. W obrębie starego miasta jedynie ulica Długa, i to w części, zachowała charakter sprzed lat.

Tej sytuacji już się nie zmieni. Pozostaje dbać o to, co jest i starać się zabudować pozostałe luki tak, aby jeleniogórskie śródmieście przestało straszyć pustką, która wciąż zieje z niektórych jego części. Jest to konieczne zwłaszcza tam, gdzie przed laty mieszkali ludzie i panował miejski gwar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
301
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
 
Aktualności
Zmarł Marek Budzyń – propagator turystyki w regionie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group