Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7113
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miasto pod wizyjnym nadzorem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 listopada 2009, 11:59
Aktualizacja: Środa, 18 listopada 2009, 7:59
Autor: TEJO
Czy kamery wypłoszą z centrum Cieplic wandali, którzy zniszczyli większość elewacji na placu Piastowskim?
Fot. TEJO
Za milion osiemset tysięcy złotych sześćdziesiąt jeden kamer będzie w dzień i w nocy filmowało te zakątki miasta, w których do tej pory najczęściej odnotowywano przestępstwa i wykroczenia. Po kilku latach zapowiedzi monitoring wizyjny stolicy Karkonoszy stanie się faktem w sierpniu przyszłego roku. Urządzenia nie zastąpią jednak patroli, a jedynie wspomogą pracę stróżów prawa i – na co liczą wszyscy – skutecznie spłoszą potencjalnych złoczyńców.

Pseudograficiarze, wandale, złodzieje, natarczywi żebracy, awanturnicy i pijacy – to oni najbardziej powinni zastanowić się, czy nie lepiej zmienić sposób życia. Popełniane przez nich wykroczenia lub przestępstwa zostaną uwiecznione na nośnikach wizyjnych i niezbicie obciążą ich w sądzie.

O szczęśliwym finale jednej z najbardziej postulowanych inwestycji w mieście poinformował dziś na konferencji prasowej prezydent miasta Marek Obrębalski. Jego gośćmi byli komendant miejski policji insp. Zbigniew Ciosmak, jego zastępca podinsp. Zbigniew Markowski oraz szef straży miejskiej Jerzy Górniak. O instalacji monitoringu mówił Tomasz Dumycz, naczelnik wydziału technicznego urzędu miasta.

W mieście zostanie zamontowanych 61 kamer (40 w centrum, 13 na Zabobrzu, 14 w Cieplicach i sześć w Sobieszowie). Będą to nowoczesne urządzenia obrotowe, które rejestrują wysokiej rozdzielczości obraz w kolorze. Centrum dozoru powstanie w nowej komendzie straży miejskiej przy ul. Armii Krajowej. Pomocnicze centra zostaną urządzone w komendzie policji przy ul. Armii Krajowej, centrum zarządzania kryzysowego przy ul. Armii Krajowej oraz w komisariatach pierwszym i drugim (Cieplice).

Monitoring to nie tylko kamery. – Jedną z części systemu będzie samochód terenowy wyposażony w kamerę szybkoobrotową z podświetleniem podczerwieni, w pełni kompatybilny z systemem stacjonarnym – mówił T. Dumycz. – Takie rozwiązanie pozwoli nam na pełne monitorowanie imprez masowych – podkreślili komendanci Ciosmak i Markowski. Dodano także, że policja już ma kamery i dzięki zapisom z nich udało się nawet po dwóch latach zidentyfikować i zatrzymać stadionowych łobuzów, którzy wywołali burdy na jednym z meczów.

– Monitoring dostarczy nam przede wszystkim dowodów i sprawi, że przestępcy nie będą bezkarni jak to bywa czasami teraz. Po prostu kamera zarejestruje przebieg przestępstwa – powiedział insp. Zbigniew Ciosmak. Jednak urządzenia nie zastąpią patroli, a jedynie wspomogą ich działanie. – Wiadomość o zdarzeniu dotrze do nas znacznie wcześniej niż w przypadku zgłoszenia przez obywateli. Patrol zareaguje szybciej i będzie miał znacznie większe szanse na schwytanie łamiących prawo – usłyszeliśmy.

Zdaniem Jerzego Górniaka istnieje ryzyko przeniesienia obszarów dotkniętych przestępczością poza zasięg obiektywów kamer, do innych części i zaułków miasta. Komendant Ciosmak podkreślił jednak, że jest możliwość rozbudowania systemu monitorującego Jelenią Górę.

System będzie „spięty” drogą radiową. Między Cieplicami i Jelenią Górą uruchomione zastaną specjalne łącza za pomocą nadajników zamontowanych na wieżach ratuszowej i Kościoła Zbawiciela. Z kolei centrum dozoru w komendzie straży miejskiej jest już podłączone do ratusza światłowodem. Jak zapewnia Tomasz Dumycz, prace instalacyjne, które zaczną się najpewniej już w marcu, nie będą się wiązały z żadnymi wykopkami.

Naczelnik podziękował też wspólnotom lokatorskim, które zgodziły się na instalację kamer na elewacjach. Miejsca monitorowane będą wyraźnie oznaczone ze wskazaniem źródła finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Odpowiednie tablice informujące, że stolica Karkonoszy jest objęta monitoringiem, pojawią się także na rogatkach miasta. Łączna wartość inwestycji to milion osiemset tysięcy złotych, RPO dofinansuje 70 procent, czyli 1 260 tysięcy. Kamery będą gotowe do pracy w sierpniu przyszłego roku.

Miejsca, gdzie zostaną zainstalowane kamery, wytypowano nie tylko na podstawie tzw. mapy zdarzeń (tam, gdzie najczęściej łamane jest prawo), lecz także ze względu na położenie. Choćby przy ulicach będących jednocześnie atrakcjami turystycznymi. – Przyczyni się do zwiększonego poczucia bezpieczeństwa naszych gości – powiedział Marek Obrębalski. Dodał także, że od grudnia w mieście stacjonować będzie 150 strażników granicznych, którzy włączą się w pilnowanie porządku.

Samorządowcy podkreślają, że miasta, w których podobny system monitoringu działa, odnotowały wyraźny spadek przestępczości. Choć, na przykład we Lwówku Śląskim, kamerowe cacko zostało szybko zniszczone przez wandali. I to ich właśnie najbardziej obawiają się stróże prawa. Monitoring ma także pewne ograniczenia: kamera może być skierowana poza obszar, gdzie następuje wykroczenie, automatyka alarmów może spłatać figla i nie zadziałać z powodu „braku optymalnej detekcji ruchu”, w końcu – w razie wystąpienia wielu zdarzeń jednocześnie – osoba w centrum dozoru może niektórych nie zauważyć. W każdym razie nagrania będą archiwizowane. Jak spisze się system? Ocenimy za rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~Mafia Pruszkowska 17-11-2009 12:11
Popsujemy, popsujemy... A swiatlowod sprzedamy na aledrogo...
~No wreszcie ! 17-11-2009 12:14
I video van bedzie... A co z parkomatami ? Oplacaja sie w koncu czy nie ? Mialo byc wiadomo we wrzesniu (chyba tego roku).
~s. 17-11-2009 12:30
...nie zobaczę, nie uwierzę.
~ 17-11-2009 13:07
DOLNOŚLĄZAK. No to będzie nareszcie robota dla nie-emerytów po 60-ce. I w Jelonce spadnie bezrobocie. Bo chyba do oglądania tych filmików nie zatrudnią ludzi po Wyższej Szkole Oficerskiej w Szczytnie. Zgłaszam się na ochotnika. Jestem inteligentny, elokwentny, wzrok sokoli, zdysyplinowany jak ORMO-wiec, świadectwo ukończenia czegoś tam posiadam, zasiłek stały pobieram, sortów mundurowych nie potrzebuję, raporty- w formie donosów - pisać potrafię, przytwierdzić do mnie można wszystkie kamero-podsłuchy, wizażystka jest zbędna, gdyż jako zgrzybiały staruch wyglądam naturalnie. Wmieszam się niepostrzezenie w każdą społeczność. Za swoje usługi oczekuję jałmużny w wysokości wynagrodzenia sprzedawcy hipermarketu. Jako ex-komuch /sorry : ex-realny-socjalista/ chcę w ten sposób odpokutować swoje niecne uczynki, popełnione do 1989 roku.
~DINO 17-11-2009 13:25
ŚMIESZNE JEST TO ŻE WOKOŁO POLICJI W CIEPLICACH NAJWIĘCEJ KAMER CZYLI STARA PRAWDA POD LATARNIĄ NAJCIEMNIEJ
~*Balbinka* 17-11-2009 13:40
~Czy te *kamery beda w toaletach ? ..ZAZDROSZCZE panom staznikom .. *fajnej telewizji !
~zycie Polskie 17-11-2009 13:48
jak juz na kamery tyle wydalismy,bo napewno z naszych pieniedzy one sa,to poco tyle policji????!!!!! zebysmy wiecej pieniedzy znów szło w besens,niedugo bedzie jak za hitlera,stalina,ludzie głoduja,za głupoty siedza po tyle lat,np zato ze rower po pijanemu prowadził,za alimenty,lepiej im dac przymusowa prace to na alimenty zarobia a nie zebysmy nanich łozyła cała polska,a oni siedza w ciepłym najedzeni,telwizor ogladajac,tak mysłałem se kiedys ze jak bede bez domu ,głodny,to pujde krasc jak sie uda to fajnie jak nie to pujde siedziec w ciepłym najedzony bede,rachunków niebede płacic,itp
~Tom 17-11-2009 13:55
To urzędnicze amatorstwo i zero wiedzy na temat zachowań i reakcji młodych na tego typu zakazy.Będzie tylko inaczej i z przekorą,w myśl zasady,jaka obowiązuje wśród kiboli...dokopać im !!!.A kamery ?.Kosztują i zaświadczać będą o wielkiej trosce władz o ład i bezpieczeństwo mieszkanców.A może te pieniądze przeznaczyć tym,którzy są swiadkami wandalizmu...tak sobie myślę starczo..!
~wrocławski student 17-11-2009 14:35
inwigilacja rozpoczeta przygotowania na 2012 w pełni
~kkk 17-11-2009 14:50
Kamery to powinny być w jeleniogórskim szpitalu, bo personel uśmierca pacjentów i się obija już nie mówię jakie zwroty stosuje w dialogu. Oficjalnie mówi się dobry szpital,a naprawdę to taśma w której pracują... Tam dać kamery!
~nn 17-11-2009 14:53
Bardzo dobrze skoro nie można bezpiecznie spacerować po zmroku to chociaż kamery odstraszą patologię od popełniania przestępstw i napadów na obywateli!! Dla mnie pomysł na 5 z plusem... Brawo!!
niko 17-11-2009 14:59
patrząc na Wasze komentarze łatwo twierdzić,że Jelenia to miasto marud. Nic Wam sie nie podoba,zawsze coś znajdziecie,zeby pomarudzić,zamiast cieszyc sie,ze cos wreszcie tu robią....łapki opadają....
niko 17-11-2009 15:00
*stwierdzić
~mm 17-11-2009 15:06
A wiadomo kto bedzie montował kamery? Może KR Siedlęcin, wszystko robią w mieście to może i to?
~ 17-11-2009 15:17
wreszcie SM i Policja będą mieli wolne teraz dopiero będą się nudzić i za darmochę forsa SM do zwolnienia
~Tygi-bend 17-11-2009 15:26
Wydawanie pieniędzy na tak drogi sprzęt to kolejne usprawiedliwianie sie z niemocy policji i temat zastepczy dla policji , ktora nie potrafi tak prostej sprawy zalatwić jak wylapać i ukarać wandali . kamery tez nic nie pomoga bo dobrych policjantow nikt nie zastapi - tylko ich nie ma , chyba jedynie są na liście plac.Sprzęt będzie teraz potrzebowal na etacie konserwatora i obserwatora , a efekty pozostana takie jakie sa obecnie . na 100 % Wandale , zlodzieje i tak będą sie bawic z policja w chowanego.Zobaczymy jakie będą efekty policji w likwidacji wandalizmu, ktora już nie będzie miala zadnych argumentów , ze czegoś im brakuje - chyba ze wymyslą kolejne hasla potrzeb i niedoli.
takisobiejeden 17-11-2009 15:41
Za milion osiemset tysięcy złotych sześćdziesiąt jeden kamer,150 strażników granicznych.Zbudujmy wieżyczki obserwacyjne na każdym rogu,a co tam.....troche mi się to kojarzy z filmem "Rozmowy Kontrolowane"-Brakuje tylko czołgów.
~*Balbinka* 17-11-2009 15:59
~NIKO .. Nie *pisze sie "łapki" tylko "lapki" ! .. ~ZAPOMNIALES ?
~hala 17-11-2009 17:26
Aż ręce opadają co się tu wypisuje,a ja wiem swoje wcześnie robi się ciemno a po mieście grasują grupki młodych chuliganów a te chuligany jak ich poobserwowałam to wychodzą z Domu Wychowawczego w Cieplicach jest to dom po byłym domu dziecka.Nie rozumiem dlaczego takie wandale wychodzą wieczorami bez opieki,przekleństwom nie ma granic,odezwać się do nich nikt nie odważy.dziś na przykład około godz 13 koniecznie chcieli wyrwać słupki przed Szkołą Rzemiosł Artystycznych a w momencie nadejścia wychowawcy aniołki,myślę że najlepszym wyjściem byłoby przeniesienie takiego ośrodka poza nasze Uzdrowisko a przypuszczam że i monitoring nie byłby wtedy potrzebny.
~radekkk 17-11-2009 18:14
Ktoś tu dodawać nie umie.
~gośc portalu 17-11-2009 18:34
to wychodzi że za jedną kamerę trzeba zapłacic prawie 30000 tysięcy złotych czy to aby nie za drogo troche ja się pytam? bo znowu coś tu pachnie niezłym wałkiem
~abcd3 17-11-2009 19:00
podobno juz od sierpnia listonosze tez bedom patrolowac ulice
~*Balbinka* 17-11-2009 19:42
.. i aby *ich za podglądanie ..*łapka sprawiedliwosci dosięgła !
~Autor: (gość portalu) 17-11-2009 20:14
Jeszcze nam wszczepcie czipy to spoleczenstwo bedzie calkowicie zniewolone.
~Seti 17-11-2009 21:04
Jak tak czytam te wypowiedzi to mam ubaw... Najbardziej szczekaja juz ci, co sie kamer beda bali :) I dobrze im tak :D
~xczartx 17-11-2009 21:19
MILION!!!! OSIEMSET TYSIĘCY!!!!! To co takie drogie jest??? Wychodzi 29500 za kamerę!!! Tak trochę drogo...
~Tomy M. 17-11-2009 21:28
30 tys. za kamerę to nie jest najtańsza oferta na rynku, ale nie jest to kosmiczna cena. Kamery są tylko elementem systemu i to nie najdroższym. Najdroższe jest oprogramowanie i rejestratory, oraz sieć (linki) do łączenia poszczególnych elementów.Do tego dochodzi robocizna itp. Sugerowałbym np. w Sobieszowie użycie lokalnej sieci LAN do transmisji, z pewnością obniżyło by to koszty. Gdyby jeszcze Strażnicy Miejscy wysiadali czasami z samochodów i pieszo patrolowali miasto byłoby już nieźle. Teraz nawet po parku i rowerowych ścieżkach potrafią jeździć samochodami!!! Mam pytanie: Czy zapis z tych kamer będzie dostępny w sprawach procesowych (np. w ubezpieczeniach komunikacyjnych) ?!
nico 17-11-2009 21:36
Nareszcie :)
rymcycymcy 17-11-2009 21:54
Mężczyźni są wzrokowcami i lubią tak sobie popatrzeć. Ja nawet nabyłem wiosną lornetkę żeby pomonitorować troszkę sąsiadkę i przyznam, że wcale nie była tym zażenowana ...chociaż dobrze wiedziała ;)
~ZABOBRZANIN 17-11-2009 22:27
Przetarg na to będzie czy był juz czy szwagier konia brat zrobi ? Z kąd takie cyfry się wymyśliły czy w KNR-ach są ogólno dostępne ?
Cień 17-11-2009 23:30
Mnie cieszy ta wiadomość, tylko założę się, że na mojej dzielnicy monitoringu nie będzie. Jeżeli chodzi o koszty, to jest tak jak napisał Tomy M, choć niewykluczone jest, że i tak ktoś coś uskubie, jak to zwykle bywa.
Cień 17-11-2009 23:30
Mnie cieszy ta wiadomość, tylko założę się, że na mojej dzielnicy monitoringu nie będzie. Jeżeli chodzi o koszty, to jest tak jak napisał Tomy M, choć niewykluczone jest, że i tak ktoś coś uskubie, jak to zwykle bywa.
~swercru 17-11-2009 23:52
Powiem tak może to dobre ale długo nie będę wisieć tak mi się wydaje jak to u nas ahaa i jeszcze jedno ;] PS Jest obejście na tą drogę radiową ! czytałem o tym i można przechwytywać obraz z kamer !
~swercru 17-11-2009 23:55
Powiem tak może to dobre ale długo nie będę wisieć tak mi się wydaje jak to u nas ahaa i jeszcze jedno ;] PS Jest obejście na tą drogę radiową ! czytałem o tym i można przechwytywać obraz z kamer !
~*Balbinka* 18-11-2009 0:02
~Męzczyzna z .. *lorenetką ? ~Hi, .. lepszy jest z *aparatem !
~*Balbinka* 18-11-2009 1:53
..I jeszcze ~POPRAWKA .. *lapka sprawiedliwosci dosięgła !
~grr 18-11-2009 3:09
to dobra wiadomosc :-) mam nadzieje ze system bedzie wysokiej klasy z porzadnymi kamerami z odpowiednim zoomem... no i ze nie skonczy sie tak jak z "yntelygentym" systemem swiatel sterujacych ruchem...
~? 18-11-2009 3:13
W USA dobra kamera obrotowa ,filmujaca w kolorze i z mozliwoscia zoom kosztuje 700$ system bezprzewodowego nadawania ktory moze obslugiwac nawet 4 kamery jednoczesnie 1100$ program ktory nagrywa to na dysku twardym komp np Remot Viewer dostaniecie free w pakiecie . Na dodatek mozna udostepnic z wybranych kamer obraz dla internaltow,ze o kamerach prywatnych ludzi ktorzy chca je udostepnic do monitoringu nie wspominam W niektorych miastach np.Banki sklepy czy inni ktorzy maja kamery do monitoringu swoich obiektow, udostepniaja je rowniez do policji .Dzieki temu miejsca te sa znacznie bespieczniejsze.
~Kapitan Bomba 18-11-2009 7:46
"W mieście zostanie zamontowanych 61 kamer (40 w centrum, 13 na Zabobrzu, 14 w Cieplicach i sześć w Sobieszowie)" 40+13+14+6=61 lol nowa matematyka wg jelonki pozdr
~fcuklejokna 18-11-2009 8:48
byoby miło gdyby te widoki z kamer umieścili gdzieś na www dla wszystkich - nasze miasto byłoby lepiej pokazane niż robią to chłopaki z gugla (street view)
takisobiejeden 18-11-2009 11:38
~Kapitan Bomba - bo 12 jest gratis :-) ( tzw atrapy )
takisobiejeden 18-11-2009 11:40
Albo ew reszta sie komuś spodobała i zabezpieczył przed złodziejami i wandalami z Cieplic :-)
niko 18-11-2009 12:20
Balbinko, mam wrażenie,że znam Twój styl pisania :))) czyżbyś zamieniła wcześniejszy nick?? A może się mylę?Oczywiście serdecznie pozdrawiam-Balbinka też pięknie brzmi ;D
~*Balbinka* 18-11-2009 13:54
~NIKO .. pssst.. ~Hi, ..teraz to bedzie nasza WSPOLNA *tajemnica !
~jgo 18-11-2009 21:34
Moim zdaniem, po gruntownym remoncie, BARDZO WSKAZANE ! byłoby zrobienie monitoringu dookoła wieży widokowej na \"Grzybku\". Jeśli się tego nie zrobi, w tym remont tego obiektu zakończy się tylko tym, że zostanie zakończony, a nie będzie żadnego pomysłu, żeby tam wreszcie zaczęło się toczyć życie, to po kilku miesiącach wieża i otoczenie zaczną wyglądać tak samo. Niestety, chamstwo, d...lizm, brak kultury i powszechna dewastacja nie zna granic i to nawet wśród tzw. \"porządnych\". Teoria, że to co \"miejskie\", to nie moje nadal pokutuje. Szkoda, bo może byśmy równali do tych lepszych wreszcie !
~jgo 18-11-2009 21:44
Moim zdaniem, po gruntownym remoncie, BARDZO WSKAZANE ! byłoby zrobienie monitoringu dookoła wieży widokowej na \"Grzybku\". Jeśli się tego nie zrobi, w tym remont tego obiektu zakończy się tylko tym, że zostanie zakończony, a nie będzie żadnego pomysłu, żeby tam wreszcie zaczęło się toczyć życie, to po kilku miesiącach wieża i otoczenie zaczną wyglądać tak samo. Niestety, chamstwo, d...lizm, brak kultury i powszechna dewastacja nie zna granic i to nawet wśród tzw. \"porządnych\". Teoria, że to co \"miejskie\", to nie moje nadal pokutuje. Szkoda, bo może byśmy równali do tych lepszych wreszcie !
~J@ck 20-11-2009 13:03
Przydało by się jeszcze ze 400 karabinów samostrzelających ,takich jak na murze berlińskim wtedy będzie selekcja i nareszcie będzie bezpiecznie......
~ana 20-11-2009 19:47
J@ck ma calkowita racje jak ktos nie umie jako dorosly czlowiek sie zachowywac i zyc w sploeczenstwie to faktycznie pare karabinow tu i owdzie w miescie i okolo niego i okolica plus miasto beda bezpieczne i czyste a motfoch poprostu zniknie i po co wiezienia resocjalizacja tylu wspanialych pedagogow bo na patologie nie ma niestety lekarstwa........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group