Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6246
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miasto plecami do niepełnosprawnych?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 12 marca 2012, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: bc
Fot. RED
Kopert jest za mało! Nie ma gdzie zaparkować auta – twierdzą niepełnosprawni. Już ponad 600 osób podpisało się pod wnioskiem o ponowne rozpatrzenie przez radnych uchwały dotyczącej zasad korzystania z miejsc parkingowych przez ludzi z I i II grupą renty inwalidzkiej. W piątek było kolejne spotkanie w tej sprawie z udziałemyrzedstawicieli klubów radnych. Czy to coś zmieni?

Inicjatorem akcji zbierania podpisów był paraolimpijczyk Stanisław Mielczarek z Jeleniej Góry, który nie ma dwóch nóg. Wspólnie z członkami założonego komitetu przez dwa miesiące zbierał podpisy pod Inicjatywą Obywatelską Mieszkańców Jeleniej Góry, dotyczącą zasad korzystania z miejsc parkingowych.

- Obowiązująca uchwała na równi traktuje bowiem osoby niepełnosprawne i zdrowe. W większości miast w Polsce niepełnosprawni parkują bezpłatnie lub płacą symboliczną kwotę za parkowanie poza kopertami. Chcemy, by tak było i u nas - przekonywał. Obywatelski projekt nowej uchwały w tej sprawie, który poparło ponad 500 mieszkańców Jeleniej Góry i ponad 100 mieszkańców powiatu jeleniogórskiego, trafił do rady miejskiej.

Koperty dla nas są stale zajęte, bo jest ich o wiele za mało. Czy nie moglibyśmy płacić mniej za parkowanie w innych miejscach postojowych? - pytał nas mieszkaniec Jeleniej Góry (chciał zachować anonimowość). - Przecież wielu z nas nie jest w stanie przejść nawet kilkadziesiąt metrów do urzędu czy lekarza – argumentował.

W walce o dogodne parkowanie dla osób z problemami z poruszaniem aktywnie uczestniczy Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Jego prezes Stanisław Schubert zorganizował w piątek spotkanie w tej sprawie, na które zaprosił prezydenta miasta i przedstawicieli klubów radnych. Jednak władze miasta reprezentował dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Czesław Wandzel. - Jeśli nie ma osób decyzyjnych w tej sprawie, to do d.... z tym wszystkim - skomentował Stanisław Mielczarek.

Stanisław Schubert tonował emocje. Prosił radnych o zajęcie się problemem. - Umowa z operatorem w miejskiej strefie parkowania została podpisana do 2014 roku, nie możemy czekać tak długo - apelował.

Obecny na spotkaniu wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Sarzyński (SLD) stwierdził, że można ten problem rozwiązać bez prawnych konsekwencji z operatorem płatnej strefy parkingowej. - To są dochody miasta, a operator otrzymuje prowizję, więc można mu ją zwiększyć o utracone z tego tytułu dochody - argumentował. - Trzeba to tylko dobrze przemyśleć i skonsultować z prawnikami. Nie można z rozwiązaniem tego problemu czekać trzy lata - podkreślał.

Radny PO Leszek Wrotniewski stwierdził, że prawda, jak zwykle leży po środku. - Chcemy ten problem dokładnie poznać i chcemy się nim zająć. Musimy jednak wiedzieć czy chodzi o dostępność miejsc parkingowych osób dla niepełnosprawnych, czy o to, aby były one bezpłatne - twierdził. Podpowiedział, że można na początek zwiększyć liczbę takich darmowych miejsc (jest ich obecnie 61 - przyp. red) o na przykład 20 i zobaczyć co to zmieni.

- Mam prośbę do wiceprzewodniczącego rady, żeby zorganizować spotkanie z udziałem prezydentem miasta - apelował Stanisław Schubert. - Podejmiemy takie działania. Mam nadzieję, że jest chęć prezydenta do rzeczowej rozmowy w tej sprawie, bo tylko on może podjąć decyzję. Prezydent ma większość w radzie – podkreślił Józef Sarzyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~sqandal 12-03-2012 8:45
moim zdaniem te 61 miejsc parkingowych to i tak zbyt duzo w porównaniu do miejsc parkingowych dla obywateli ( chodzi mi o procentowy posiadaczy aut ) ale dobra niepełnosprawny nigdy nie jest sam ma do pomocy albo rodzine albo kogoś z opieki więc po co te przywileje , zbyt dużo wymagają niepelnosprawni i tyle
~Obywatel 12-03-2012 9:16
Trzeba się przyzwyczajać bo będzie coraz więcej niepełnosprawnych i ludzi w podeszłym wieku w Jeleniej Górze, pełnosprawni i młodzi już dawno wiedzą że trzeba stąd uciekać.
~wiesława 12-03-2012 9:17
może lepiej zamknąć niepełnosprawnycch w domu,bo po co się szwędają po mieście i jeszcze chcą być samodzielni .Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz potrzebował tych miejsc i tych przywilejów możesz mi wierzyć ,że chętnie się zamienię i oddam moje przywileje za zdrowe nogi.
~Kara za grzechy. 12-03-2012 9:41
No, sqandal, już cię więcej nikt nie ujrzy na forum:-) Bajo...
~X 12-03-2012 10:55
stanowiska na ulicach Zabobrz sa za waskie. koszmarem jest wsiasc lub wysiasc z auta gdy obok stoi drugie. Pelnosprawni maja z tym klopot, a co ludzie z kulami?
~@ sqandal 12-03-2012 11:02
"niepełnosprawny nigdy nie jest sam"... Po pierwsze - nieprawda. A po drugie... jak będziesz kiedyś zależny od kogoś w najprostszych czynnościach życiowych (chociażby z powodu wieku), to zrozumiesz, jakim szczęściem jest samodzielność, możliwość samodzielnego wyjścia po chleb i masło, że o wyprawie do centrum nie wspomnę... Ale tego trzeba doświadczyć, żeby zrozumieć.
~urszula 12-03-2012 11:47
po przeczytaniu regulaminu SPPokazuje się, że dopuszczalne jest parkowanie osób posiadających karty parkingowe w strefie płatnego parkowania poza kopertami, jednak tylko wtedy gdy w całej strefie miejsca są zajęte, tylko jak to udowodnć ma niepełnosprawny i jaki sens ma zoa jak udowodni to nakładający karę za brak biletu parkingowego ... niezła łamingłówka jak strefa tak duża
~Karol 12-03-2012 12:24
Lepiej niech sprawdzają kto naprawdę parkuje na kopertach. Uprawnienia do parkowania winni mieć tylko ci którzy mają problemy w poruszaniu się i tylko gdy przyjechały w tym aucie. Większość parkujących to osoby sprawne fizycznie posiadające tylko zezwolenie na osobę niepełnosrawną - wiedzą jak się tłumaczyć albo liczą, że jak włożą ligitmację za szybę to nikt ich nie sprawdzi. SM woli karać za czerwone swiatło koło ANILUXU.
~Michi 12-03-2012 12:52
Moim zdaniem wystarczy tylko zweryfikować wydane przez Starostwo karty parkingowe i wyedukować wnuczka, że specjalne uprawnienia przysługują dziadkowi, a nie jemu, chociaż ma na szybie plakietkę i legitymację, czy tam jakiś inny dokument dziadka. Dramatycznie spadnie ilość samochodów uprawnionych do parkowania w wyznaczonych dla nich miejscach.Przypominam: prawo do korzystania z koperty przysługuje WYŁĄCZNIE OSOBIE UPRAWNIONEJ !, a nie kierowcy samochodu z jej dokumentami.Osoba ta MUSI być w samochodzie jako kierowca, lub dysponent.Znam "inwalidów" z grupą przyznana na powikłania choroby alkoholowej.Też mają te uprawnienia, chociaż przysługują one wyłącznie osobom z chorobą narządów ruchu i wzroku.
~do Michi 12-03-2012 14:28
to jest niezbędne, jak się okazuje nikt nie weryfikuje już wydanych kart parkingowych i np. w przypadku śmierci osoby uprawnionej,nie ma obowiązku zdania tego dokumentu a zatem rodzina może dożywotnio korzystać z darmowych parkingów
~optymista 12-03-2012 17:30
Bałagan z kartami, z uprawnieniami do parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych jak w GRECJI, tam też zapomnieli o weryfikacji uprawnień do pobierania emerytur przez zmarłych;), Panie prezydencie, czy tak trudno zrozumieć to co proste? : 1) uprawnione służby sprawdzają ważność dokumentu na zajmowanym miejscu dla niepełnosprawnego, 2) ograniczyć ilość wydawanych uprawnień. Trudne, bo wymaga trochę wysiłku, ale Pan prezydencie, razem ze swoimi służbami jesteście po to, aby NAM służyć, za to WAM płacimy!
~cdn 12-03-2012 20:35
decyzję o przyznaniu ulg i uprawnień w tym min. karty parkingowej podejmuje 1-osobowo lekarz orzecznik powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, od jego decyzji w zasadzie bardzo arbitralnej, nie ma II-giej instytucji odwoławczej, zastanawiam się czy to konstytucyjne,
~123 12-03-2012 21:11
Weryfikacja kart!!!! a potem domaganie się miejsc parkingowych!!!!! WERYFIKACJA!!!!! Niepełnosprawni ! Ośmieszacie się. Najpierw zróbcie porządek we własnych szeregach. Potem wnioskujcie! Jest niesprawiedliwe, że pełnosprawni korzystają z tych kart, a ja jak to widzę to życzę tym, którzy to robią, żeby ich faktycznie niepełnosprawność spotkała.
~Martwe dusze 12-03-2012 21:26
Co do lokalnych martwych dusz z kartami, to przecież do wniosku o wydanie karty wpisuje się Pesel, a dodatkowo kserują w UM dowód. Jaki problem zweryfikować w miejskim USC, którzy posiadacze kart zmarli? I zażądać od rodzin zwrotu tych kart? Porównanie dwóch baz danych to max. 10 minut... Jako posiadaczka niebieskiej karty też poproszę o weryfikację, bo wcale nie jest przyjemne bycie opluwanym na forach za nie swoje grzechy. :( A przy okazji może faktycznie się na tych kopertach rozluźni...
~zyta 12-03-2012 21:43
Poprzednia Rada Miasta jak widac przyjęła tę wadliwą uchwałę głównie głosami PO,w tym pochodzącej od niepełnosprrawnych Grażynie P-Relis.Nie zdziwiła bym się gdyby skandaliczny wpis "sqandala"pochodził także z tego kręgu.Jakoś przecież trzeba usprawiedliwic bezdusznośc,która jest gorsza od niewiedzy.
~123 12-03-2012 23:31
TO MIASTO PLECAMI DO KAZDEGO TYLKO NIE DO SWOJEGO
~scandal 13-03-2012 14:52
....Panie mini operator czy ja kogoś obrazilem , napisałem tylko swoje zdanie a niezbyt popularne no po to chyba jest to forum , ale widocznie lubicie tu tylko < przyklasków > sorry jezeli ktoś poczuł się urażony
~ 13-03-2012 16:19
Znam osobiście gościa zdrowy jak przysłowiowy koń IIIgrupa i ma kartę ja mam II i orzeczenie z 2000r RN i karta mi się nie należy bo w 2000 r nie było &9 paranoja
~Te, sqandal... 13-03-2012 16:25
Zbyt dużo wymagasz od tego forum. I ode mnie za dużo wymagasz. Stań, kozaku, przy kopercie i gdy będę na niej parkował, to mi powiedz, że za dużo wymagam. Tylko nie podchodź za blisko, bo uderzenie kulą w łeb dosyć mocno boli. Na forum nie mogę nic ci zrobić, za wypowiadanie swojego zdania?? No widzisz, jednak mogę więcej niż ty... Ty możesz pogadać-ja mogę zabronić ci gadać pod osłoną twojego nicka. Nie przeprasza się za coś, co się celowo zrobiło-to tak na marginesie...
~$$ 13-03-2012 20:44
ostatnio podwozilam kolezanke pod ,,Biedronke''na Elsnera jest tam koperta bylo wolne miejsce zapytala ''czego tu nie staniesz jest wolne miejsce''pomyslalam ale k...nka jak zdala teorie z prawka kurde to miejsce jest tylko dla osob niepelnosprawnych [ONA TEGO JESZCZE NIEWIE]?????????????
~scandal1 14-03-2012 9:07
panie mini operator pozostawiam odpowiedz pana .... bez odpowiedzi , życze zdrówka i przestan blaznowac z blokowaniem nicka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group