Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9554
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miasto plecami do niepełnosprawnych?

Poniedziałek, 12 marca 2012, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: bc
JELENIA GÓRA: Miasto plecami do niepełnosprawnych?
Fot. RED
Kopert jest za mało! Nie ma gdzie zaparkować auta – twierdzą niepełnosprawni. Już ponad 600 osób podpisało się pod wnioskiem o ponowne rozpatrzenie przez radnych uchwały dotyczącej zasad korzystania z miejsc parkingowych przez ludzi z I i II grupą renty inwalidzkiej. W piątek było kolejne spotkanie w tej sprawie z udziałemyrzedstawicieli klubów radnych. Czy to coś zmieni?

Inicjatorem akcji zbierania podpisów był paraolimpijczyk Stanisław Mielczarek z Jeleniej Góry, który nie ma dwóch nóg. Wspólnie z członkami założonego komitetu przez dwa miesiące zbierał podpisy pod Inicjatywą Obywatelską Mieszkańców Jeleniej Góry, dotyczącą zasad korzystania z miejsc parkingowych.

- Obowiązująca uchwała na równi traktuje bowiem osoby niepełnosprawne i zdrowe. W większości miast w Polsce niepełnosprawni parkują bezpłatnie lub płacą symboliczną kwotę za parkowanie poza kopertami. Chcemy, by tak było i u nas - przekonywał. Obywatelski projekt nowej uchwały w tej sprawie, który poparło ponad 500 mieszkańców Jeleniej Góry i ponad 100 mieszkańców powiatu jeleniogórskiego, trafił do rady miejskiej.

Koperty dla nas są stale zajęte, bo jest ich o wiele za mało. Czy nie moglibyśmy płacić mniej za parkowanie w innych miejscach postojowych? - pytał nas mieszkaniec Jeleniej Góry (chciał zachować anonimowość). - Przecież wielu z nas nie jest w stanie przejść nawet kilkadziesiąt metrów do urzędu czy lekarza – argumentował.

W walce o dogodne parkowanie dla osób z problemami z poruszaniem aktywnie uczestniczy Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Jego prezes Stanisław Schubert zorganizował w piątek spotkanie w tej sprawie, na które zaprosił prezydenta miasta i przedstawicieli klubów radnych. Jednak władze miasta reprezentował dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Czesław Wandzel. - Jeśli nie ma osób decyzyjnych w tej sprawie, to do d.... z tym wszystkim - skomentował Stanisław Mielczarek.

Stanisław Schubert tonował emocje. Prosił radnych o zajęcie się problemem. - Umowa z operatorem w miejskiej strefie parkowania została podpisana do 2014 roku, nie możemy czekać tak długo - apelował.

Obecny na spotkaniu wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Sarzyński (SLD) stwierdził, że można ten problem rozwiązać bez prawnych konsekwencji z operatorem płatnej strefy parkingowej. - To są dochody miasta, a operator otrzymuje prowizję, więc można mu ją zwiększyć o utracone z tego tytułu dochody - argumentował. - Trzeba to tylko dobrze przemyśleć i skonsultować z prawnikami. Nie można z rozwiązaniem tego problemu czekać trzy lata - podkreślał.

Radny PO Leszek Wrotniewski stwierdził, że prawda, jak zwykle leży po środku. - Chcemy ten problem dokładnie poznać i chcemy się nim zająć. Musimy jednak wiedzieć czy chodzi o dostępność miejsc parkingowych osób dla niepełnosprawnych, czy o to, aby były one bezpłatne - twierdził. Podpowiedział, że można na początek zwiększyć liczbę takich darmowych miejsc (jest ich obecnie 61 - przyp. red) o na przykład 20 i zobaczyć co to zmieni.

- Mam prośbę do wiceprzewodniczącego rady, żeby zorganizować spotkanie z udziałem prezydentem miasta - apelował Stanisław Schubert. - Podejmiemy takie działania. Mam nadzieję, że jest chęć prezydenta do rzeczowej rozmowy w tej sprawie, bo tylko on może podjąć decyzję. Prezydent ma większość w radzie – podkreślił Józef Sarzyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1280
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group