Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5876
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miasto bez hotelowych luksusów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 26 marca 2008, 14:30
Aktualizacja: 14:33
Autor: TEJO
Choć Mercure jest najnowocześniejszym i najlepszym hotelem w Jeleniej Górze, jego otoczeniu daleko do wysokich kategorii norm estetyki.
Fot. TEJO
Znani ludzie będą omijali Jelenią Górę, bo nie ma tu luksusowego hotelu, w którym przywykły zatrzymywać się gwiazdy. Ale taka placówka nie powstanie, bo – zdaniem hotelarzy – nie będzie opłacalna.

Andreas Vollenweider, który na początku maja da koncert w Jeleniej Górze, nawet nie zobaczy miasta. Przyjedzie pod wieczór bezpośrednio z Drezna, gdzie zatrzyma się w apartamentach hotelu Radisson. Zagra dla publiczności w Parku Zdrojowym i wróci. Byłoby inaczej, gdyby stolica Karkonoszy „dorobiła się” czterogwiazdkowego hotelu, Bo tylko w takim nocują światowego formatu gwiazdy (nie tylko estrady).

Najnowocześniejszy w Jeleniej Górze to hotel Mercure, który powstał 18 lat temu przy ul Sudeckiej. Jednak czas idzie do przodu i to, co wtedy było luksusem, dziś jest normą. Hotel, bardzo porządny skądinąd, ma „tylko” trzy gwiazdki.

Kiedy Jeleniej Góra zaczęła starać się o zaproszenie jednej z drużyn na rozgrywane w Polsce Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, zapowiedziano, że część hotelu Mercure da się dostosować do wymogów czterech gwiazdek. Taki standard muszą mieć bowiem hotele goszczące piłkarzy. To wymóg UEFA. Jednak – mimo dobrych chęci samorządowców – futboliści najpewniej do stolicy Karkonoszy nie przyjadą. I zniknie pretekst do powstania hotelu lepszej kategorii.

Wiele też wskazuje na to, że jeleniogórskie hotele będą musiały zmierzyć się z powstającą w Karpaczu konkurencją: wyrasta tam kompleks Gołębiewski, który – oprócz miejsc noclegowych – zapewni gościom szereg rozrywek, o jakich jeleniogórscy hotelarze mogą tylko pomarzyć.

W stolicy Karkonoszy mgliste są także perspektywy rozwoju hotelarstwa. Jeszcze niedawno zakładano, że w samym centrum powstaną dwa hotele: Złoty Lew oraz jeszcze jeden w obrębie starówki. Nie będzie żadnego. Budynek przy ul. Kopernika, niedoszły Złoty Lew, przekształcono na apartamentowiec, a z budowy drugiego zrezygnowano. Na sprzedaż jest przeznaczona także kamienica, w której znajduje się hotel Jelonek.

Do 1945 roku na samym placu Ratuszowym działało kilka hoteli. Funkcjonowały również na śródmiejskim trakcie, między innymi w nieistniejącym już budynku na rogu ul 1 Maja i Wojska Polskiego oraz w dzisiejszej siedzibie Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~ed 26-03-2008 15:08
no mamy przecież Pałac Paulinum, którym nawet taki Andreas Vollenweider nie powinien pogardzić
~misio 26-03-2008 16:27
Ależ drogi Autorze. Hotel Mercure miał 4 gwiazdki i miałby je dalej ponieważ ciągle spełnia wymagania ustawy, które się nie zmieniły. Pozbyto się jednej gwiazdki aby zdobyć więcej klientów co nie oznacza, że standart hotelu zmalał. Ale jeśli faktycznie gwiazdy są już na tyle wybredne, to już nic na to nie poradzimy. Hotel nie może stać przez większość roku pusty. W najbliżyszym czasie jak powstanie Gołębiewski to gwiazdy przyjeżdzające do Jeleniej spokojnie będą mogłby tam nocować i po problemie. Osoby które chcą nocować w 4 gwiazdkach w JG to jednak jednostki a nie masowy trend. I to się szybko nie zmieni.
~.. 26-03-2008 16:50
a co na to Pan Prezydent?
~.. 26-03-2008 16:52
A za to mamy obiecany super obiekt sportowy
~.. 26-03-2008 17:02
Na pewno tak mu wypadło z kalendarza imprez, że nocuje w Dreźnie. Przecież we Wroclawiu są hotele na miarę tego wspaniałego artysty, a mimo wszystko droga krótsza, bo od granicy polskie drogi są takie same jak z Wrocławia. Swoją drogą, o ile dobrze pamiętam, to Prezydent Obrębalski coć obiecywał i o rozwoju hoetelarstwa w Cieplicach i o rozwoju dróg???? Może czas powrócic do tematu?
~... 26-03-2008 17:13
Feniks też chyba jest ok ?
~Tryton 26-03-2008 18:33
jest taka mrzonka o Jeleniej Górze... zaraz zaraz jak to leciało??? jakoś tak ... Jelenia Góra miastem turystycznym... tylko nie wiadomo czemu brak tu turystów i infrastruktury turystycznej, brak nawet chętnych do budowy takowej, ale to widac szczegół nie warty uwagi, liczą się tylko marzenia ;P
~ruda 26-03-2008 18:38
kompleks w wojanowie będzie mógł gościć gwiazdy
~PijMleko 26-03-2008 18:45
Ta ,,Fenix" OK :((
~ 26-03-2008 19:36
Chyba redaktor tego artykułu nie za bardzo ma pojęcie o hotelach w Jeleniej Górze skoro twierdzi ze Mercure jest najnowoczesniejszym i najlepszym hotelem w naszym mieście. Może największym ale do nowoczesności mu bardzo daleko i to nie wielkość a standard czyni hotel nowoczesnym. Chyba Mercur nie spełnia tych wymogów ( patrz pokoje) standard komunistyczny. Moim zdaniem jednym z najlepszych hoteli w Jelonce jest hotel Fenix i jaka tam atmosfera :)
~zuo 26-03-2008 20:05
A ja mam prośbę: Czy redakcja ma może zdjęcie placu na sudeckiej, zanim powstał tam hotel? Jeśli tak, proszę bardzo o umieszczenie... <br><br> <i> poszukamy :-) </i>
~malinka 26-03-2008 20:08
Wojanów, będzie idelanym miejscem dla gwiazd i nie tylko :-) cudeńko
~a 26-03-2008 20:35
ale przecieszs buduje sie w karpaczu hotel "Gołębiewski" to chyba luksusowy hotel
kazimierzp 26-03-2008 21:20
Przestańmy traktować Jelenią Górę jako oderwaną od otoczenia całość! W Kotlinie Jeleniogórskiej są już hotele o nominalnej kategorii czterogwiazdkowej, choćby Bornit w Szklarskiej Porębie. Dla indywidualnych osób, gwiazd są miejsca noclegowe o standardzie wyższym niż cztery gwiazdki! Czy ktoś oglądał apartamenty w Jelonku przy 1 Maja 3, w Feniksie. Czy ktoś oglądał miejsca noclegowe na Paulinum, w pałacu w Łomnicy, w Wojanowie? Widziałem apartamenty w Uzdrowisku Cieplice - całkiem przyzwoite, a widziałem i spałem w hotelach o wysokim standardzie! Nie żadajmy od władz gmin, miasta aby "budowały hotele". Buduja to gestorzy którzy biora pod uwagę wiele czynników, najważniejszym jest opłacalność! Do niedawna czytałem w róznych opracowaniach, że na Dolnym Śląsku brakuje miejsc noclegowych dla zwyczajnego turysty. Teraz nagle czytam, że muszą być gwiazdki: cztery, pięć,... A ile mamy schronisk turystycznych? Wysoko w górach i w kotlinie? Ci turyści dają najwięcej zysków! Oni najwiecej zostawiają w sumie euro, dolarów! Nie, my oczekujemy nababów, chcemy widzieć jak przyjmuje się (...) króla! Nie dajmy się zwariować!!!
~Ahoj 26-03-2008 23:01
Panie Kazimierzu, był pan w zarządzie miasta Jeleniej Góry, był pan w partii rządzącej... co stało na przeszkodzie, żeby tworzył Pan, poprzez odpowiedzialną i rozsądną politykę gminy, hotele dla zwykłych turystów, co przeszkadzało Panu zapraszać "gestorów" od hoteli cztero, pięcio gwiazdkowych? Abstrah...jąc od pana poglądów na bazę hotelową i rozwój turystyki, czy jest jakaś dziedzina życia, na której się pan nie zna? Czy pańska wiedza jest tak szeroka, że na każdy temat potrafi pan powiedzieć coś mądrego i, nie bądźmy skromni, odkrywczego? Czy nie ma pan uczucie, że pana niedoceniony geniusz, tym razem geniusz organizatora turystyki, po prostu marnuje się w Jeleniej Górze? Czyż nie lepiej wyjechać np. do USA i zrobić tam pieniądze, choćby tak małe jak Bill Gates? Z pana szerokim spojrzeniem, głębią przemyśleń i zaangażowaniem na pewno się panu uda. A my, durni i beznadziejni jeleniogórzanie, jakoś sobie bez pana poradzimy... chociaż prosze mi wierzyć, będzie nam ciężko. Co do pana pobytów w luksusach, śmiem wątpić, czy zdaje pan sobie w ogóle sprawę, jaki poziom usług wszelakich musi być dostępny dla niektórych gości. I nominalność gwiazdek nie ma tu wiele do rzeczy. Czy ktoś na świecie słyszał o Łomnicy, Wojanowie, Paulinum? Co do wątku o schorniskach, niech pan przeliczy, ile miejsc noclegowych ma np. kotlina jeleniogórska w całości, jakie ma zaplecze tursytyczne, poziom usług itp. A potem niech pan pojedzie gdziekolwiek, gdzie rozwija się turystyka, np. do Czech i porówna. Liczbę miejsc ich standarad oraz zaplecze. A potem proszę się wypowiadać. Bo na razie to Czesi oferują usługi dla Polaków a nie Polacy dla Czechów. Ciekawe dlaczego?
~bywalec 26-03-2008 23:37
Hotel Las w Piechowicach posiada przekiękne Apartamenty do 160m2, najdroższy 600zł doba,są piękne
~_rymcycymcy___ 26-03-2008 23:43
...gwiazdy na drzewo !!! ...a darmowy wrzątek dla wszystkich !!! ;)
kazimierzp 27-03-2008 0:27
@ahoj!Szczęsliwie zdecydowana większość jeleniogórzan nie jest taka "durna i beznadziejna" jakim pan się sam określa! Szczęśliwie zdecydowana większość jeleniogórzan nie jest tak sfrustrowana i pełna nienawisci do wszystkiego, jaka wynika z postawy niektórych "anonimowych" wypowiadających się na różnych forach! Na świecie wiele osób słyszało o "Dolinie pałaców i ogrodów" jaką jest Kotlina Jeleniogórska, o czym świadczy ilość osób która przewija się przez wiele z tych już dostępnych obiektów! Nigdy nie planowałem i nie miałem zamiaru udawać się na stałe do innych krajów bo uważam, że tu jest moje miejsce wśród wielu wspaniałych i życzliwych jeleniogórzan, a że są zdarzają się tacy "ahoje"! To bywa w każdym kraju, w każdym miejscu na świecie - nie jesteśmy w niczym ani lepsi, ani gorsi! Życzę otwartej odwagi w prezentowaniu swych poglądów, życzę cywilnej odwagi w prowadzeniu polemik! Z poważaniem Kazimierz Piotrowski!
~ 27-03-2008 6:42
Dobrze, aby autor artykułu zanim coś napisze porozmawiał i wysłuchał hotelarzy, bo jego wiedza na temat ruchu turystycznego jest delikatnie rzecz ujmując ogólna. Pisanie, że Gołębiewski jest zagrożeniem dla Jeleniogórskich hoteli, to tylko niewielka cześć prawdy, bo zasadniczo jest zagrożniem wyłączine dla hotelu Mercure(grupy konferencyjne). Cieplickie obiekty nie mają się czego obawiać, ponieważ są w Zdroju, a Gołębiewksi nie.
ebee 27-03-2008 13:41
Gorąco popieram Ahoj . Drogi niternauto ! Twoja wypowiedź w 100% pokazuje zło naszej władzy. Szkoda,że Kazimierz P, nie chce tego przyjąć do wiadomości. Wypowiedzi tego Pana, to głównie prepisy, ustawy, urzędnicze wizje i nic więcej. Dużo pracy trzeba włożyć, aby zrozumieć o co w tych wywodach chodzi. " Misio" ma też dewizę: Jak komuś nie pasują trzy gwiazdki, to niech nie przyjeżdza. Brzmi to jak bajka. Jeśli cała nasza władza rozumuje tak ,jak ci dwaj internauci, to mamy odpowiedź dlaczego Jelenia Góra pada na pysk. I proszę się nie obrazać na jeleniogóran Panie Kazimierzu, tylko popatrzeć realnie na rzeczywistość. A wygląda ona tak, że dziś do teatru, na zakupy, na studia jeździ się do Wrocławia. Basen jest tylko jeden. Knajpy z Dancingiem nie ma w ogóle. Na parkingach w centrum urywa się podwozia Dworzec kolejowy to ruina . Zresztą na czterogodzinną podróż do Wrocławia chętnych mało ! I to ma być ta przyjazna dla przyjezdnego Jelenia Góra ? Pozdrawiam EBEE
kazimierzp 27-03-2008 17:49
Z lektury wypowiedzi wynika, ze to "ahoj" obraził się i obraża jeleniogórzan!;-) Ale cieszę się, że w "ebee" mamy znawcę sztuki teatralnej. Moze odpowie mi na co obecnie warto pojechać do Wrocławia? Czy do Capitolu na inscenizację "Swingu', czy lepiej na "Cossi fan tutte" Mozarta w Operze. Nie miałem mozliwości być w operze po remoncie, ale podobno "Swing" robi wrażenie! Co byś doradził? We Współczesnym przy Rzeźniczej wrażenie robi "Amerykański Blues", choć z rozrzewnieniem wspominam czasy Julii Wernio, zwłaszcza że była kiedys w mojej drużynie harcerskiej razem ze swą siostrą scenografką Elżbietą!? Znowu w Polskim na scenie Kameralnej warto pójść na Mayday z Krukówną! Tyle, że pamietam Ją jako młodą dziewczynę z Białego Małżeństwa i teraz jako kobieta bardzo dojrzała!?;-) To która ze sztuk Tobie się podobała i którą byś polecał? Chyba jednak pójdę do teatru Norwida. Jest tu parę sztuk wartych zobaczenia! Znajomi aktorzy i jechać nie trzeba! A teraz na poważnie! Można miec w mieście różne pomysły, można wprowadzać je w życie, ale trzeba spełnić parę istotnych czynników: - mieć akceptację większości Rady Miejskiej; - mieć na to środki; - przestrzegać obowiazujące prawo, nawet ja jest najdurniejsze pod słoncem (znam takie przepisy i też mi sie nie podobają) Najłatwiej pluć na wszystko i wszystkich, nie uczyć się miasta i prawa, a potem pod jakimiś nickami, wymyslonymi ad hoc chłostac kogo się tylko da bo to nic nie kosztuje!! Disce puer!!!
~adamski 27-03-2008 18:37
Szanowni Państwo Myślę że artykuł ten jest formą powrotu do tematu zagospodarowania miasta jako terenu turystycznego. Na pewno nie brak w naszych okolicach obiektów pięknych, jak wspomniany wyżej PAŁAC PAULINUM z apartamentami historycznymi - spełniający wymagania obiektu czterogwiazdkowego - będący obiektem zabytkowym, nowoczesnych jak FENIX, JELENIA GÓRA - obiekt należący do światowej sieci hoteli MERCURE ,Sanatorium AGAT w Cieplicach, które także przeobraża się po serii remontów. Problem sprowadza się do atrakcji turystycznych oraz promocji miasta. Możliwości stwarza nam, mieszkańcom prawodawstwo - mieszkańcy mogą wystąpić do Rady Miasta o utworzenie Parku Kulturowego na terenie miasta. Wszyscy widzieliśmy piękne ryciny z czasów świetności parku na Wzgórzu Kościuszki z restauracją w tle, czy okolic wzgórza Krzywoustego. Jeśli miasto odżyje gwiazdy same będą chciały mieszkać w Jeleniej Górze. Na marginesie od dawna teren po byłej dyskotece Parkowa , przy ul Sudeckiej, widoczny na zdjęciu do artykułu, straszy , to dziwne że nie znalazł się inwestor na takie urocze miejsce. Podsumowując można powiedzieć za słowami mędrców : demokracja gwarantuje nam iż nie będziemy żyć w otoczeniu piękniejszego krajobrazu niż na to zasługujemy
piipi 27-03-2008 19:37
....DLACZEGO w hotelach w tym regionie...NIE..ma codziennej SWIEZEJ prasy zagranicznej ? ~..moze Andreas Vollenweider...czyta np."Zürcher Zeitung "...to jest gazeta codzienna w Szwajcarii.~ Artysci...kochaja,tak strasznie ...prase !!.
~ 28-03-2008 8:15
Panie Kazimierzu P. Bywać w teatrze, a być znawcą sztuki, to istotna różnica. W teatrze owszem bywam, ale za znawcę się nie uważam. W przeciwieństwie do Pana, bo z Pańskich właśnie wypowiedzi wynika, że zna się Pan na wszystkim- z X muzą włącznie ! Proszę wybaczyć moją być może złośliwość wobec Pana, ale uważam, że osoba , która wie wszystko,w istocie nie wie nic. Pan jest typowym urzędnikiem - teoretykiem. cytuje Pan przepisy i pewnie Pan je doskonale zna, jednak zapewniam, że czasami dobrze jest też trzymać się tzw "zdrowego rozsądku. Wiem z własnego podwórka , ze właśnie twarde trzymanie się przez urzędników przepisów, brak umiejętności ich interpretacji skutecznie hamuje wszelkie pozytywne działania, co skutkuje zastojem. Przykładem jest właśnie nasze miasto. to dzięki decydentom i Panu- podobnym Fachowcom od procedur, uchwał i całej tej nikomu niepotrzebnej biurokracji, dziś nie mamy połączenia kolejowego z dużymi miastami w kraju, akwaparku, porządnego kąpieliska itd, itp. Zaprzeczy Pan ?. Nawet teatr, jeden z lepszych w Polsce przed laty , dowodzony przez Panią Obidniak, dziś podupada, bo własnie urzędnicy powołali nieudolnego Dyrektora. Ale to Pan Przecież ma dużą wiedzę na ten temat. I co Panie Kazimierzu ? Podejmie Pan ripostę ? Tylko czy warto ? Pan wie swoje, ja swoje. Dodam tylko, że padamy jako miasto na tzw pysk A szkoda , bo Jelenia Góra jest pięknym miastem i porzeba naprawdę nie pieniędzy, a trochę dobrej woli, zeby nie powiedziec serca, aby było lepiej. No i urzędników otwartych na potrzeby ludzi i miasta, a nie na sztywne trzymanie się procedur, przepisow itp. Gorąco pozdrawiam: EBEE
kazimierzp 30-03-2008 14:57
@"EBEE" - Nie uważam się za znawcę wszelkich dziedzin życia!;-) Jestem i byłem jedynie uczestnikiem wielu zdarzeń, a przy tym konsumentem różnych ofert kulturalnych które w miejscu mego zamieszkania mogę zaznać! Nie znasz lub masz tylko powierzchowny obraz miasta i służb które na rzecz mieszkańców pracują! Jak czytam Twoje i innych wypowiedzi to sywierdzam, że wielu kształtuje swoje poglady na podstawie haseł rzucanych przez domorosłych polityków, czy też nie zawsze douczonych dziennikarzy! Mogę cie zapewnić, że zdecydowanej większości nam "urzednikom" przeszkadza gorset bzdurnych przepisów przy panowaniu których przychodzi nam pracować! Dlatego poprosiłem Prezydenta Miasta o przesunięcie mnie do innych zadań (związanych z zabytkami miasta), a nie być przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę (jak to było załatwiane przeze mnie zapytaj się projektantów i inwestorów). Mam nadzieję, wręcz sugeruję redakcji Jelonki aby organizowała otwarte spotkania na tematy miasta (może to być zawsze po jakimś nośnym artykule) na którym to spotkaniu będzie można podyskutować, wręcz pokłócić się!;-) o tym wszystkim co nas boli! i jak byśmy widzieli rozwiązanie problemu! Nie mam żadnych zachamowań aby twarzą w twarz mówić to samo, a nawet szerzej, co piszę na stronach internetu! Mam nadzieję, że i Wy także!!! Kazimierz Piotrowski PS: Jakie byłoby dla tych celów najlepsze miejsce. Może sala za restauracją w JCK przy 1 Maja (dawny Relaks)?
ebee 3-04-2008 14:27
Panie Kazimierzu P. Wreszcie się z Panem zgadzam ! Ale tylko w jednej kwestii Cytuję Fragment Pana wypowiedzi : -nam urzędnikom przeszkadza gorset bzdurnych przepisów, przy panowaniu których przychodzi nam pracować !! Zgoda ! Więc jednak to nie - pański cytat: - domorośli politycy i nie zawsze douczeni dziennikarze ......... robią problem, tylko jednak uwikłani w bzdurne przepisy urzędnicy ! Tylko w takim razie : - po pierwsze cytuje Pan ciągle te bzdurne przepisy ? - ucieka do innej komórki do pracy ? Widzi Pan ,W Jeleniej Górze bzdura goni bzdurę i bardzo się cieszę, że w końcu jakiś urzędnik to dostrzegł. Może to światełko w tunelu ? Pozdrawiam gorąco EBEE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group