Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7624
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: MFTU popularny, ale słabo dofinansowany

Środa, 24 lipca 2019, 13:06
Aktualizacja: Sobota, 27 lipca 2019, 9:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: MFTU popularny, ale słabo dofinansowany
Fot. Tomek Raczyński
Po raz kolejny jeleniogórzanie i turyści pokazali, że łakną teatrów ulicznych w mieście, w którym tego typu impreza była pionierem w skali kraju (druga w Europie). Warto jednak pochylić się nad kwestią finansowania, co ma istotny wpływ na jego jakość artystyczną. Czasy, gdy MFTU trwał dwa tygodnie, a aktorzy grali za nocleg i wyżywienie dawno minęły. Od wielu lat najbardziej widowiskowe spektakle dużo kosztują, ale czy najlepsza publiczność nie zasługuje na więcej?

Nie ma co marzyć o dorównaniu budżetem imprezy do Poznania czy Krakowa, jednak widząc znakomitą frekwencję władze miasta powinny przeanalizować, czy przy niemal 20 milionach złotych rocznie na kulturę, 130 tysięcy złotych na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych (drugie tyle Teatr Norwida uzyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to wystarczająca kwota?

Ponad 18,7 milionów złotych z miejskiej kasy idzie na funkcjonowanie domów kultury i innych instytucji - w sumie w niewielkiej Jeleniej Górze mamy ich 10 (Galeria BWA, Książnica Karkonoska, Muzeum Przyrodnicze, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Osiedlowy Dom Kultury, Przystań Twórcza - Cieplickie Centrum Kultury, Miejski Dom Kultury "Muflon", Muzeum Hauptmanna, Zdrojowy Teatr Animacji, Teatr Norwida), do tego Muzeum Karkonoskie i Filharmonia Dolnośląska (obie finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego). Znaczna część środków z tej puli idzie na wynagrodzenia i ich pochodne oraz utrzymanie budynków.

Pod koniec ubiegłej kadencji były pomysły, aby niektóre instytucje połączyć, ale radni nie zgodzili się. Zapytaliśmy prezydenta czy nadal rozważa taką możliwość.

Nie przymierzam się do tego - odpowiedział krótko, ale konkretnie Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Jak się dowiedzieliśmy, widowiskowe spektakle kosztują w granicach 90 tysięcy złotych, zaś największe produkcje to już 80-90 tysięcy euro! Pozostaje zatem nadzieja miłośników teatru ulicznego, że z każdym rokiem będzie coraz lepiej, bo widać, że jeleniogórzanie pragną tego typu imprez.

W galerii do artykułu mogą Państwo zobaczyć zdjęcia z ostatniego spektaklu 37. MFTU, który był najbardziej widowiskowy, ale jeszcze niedawno na takim poziomie oglądaliśmy dużo więcej przedstawień w trakcie jednej edycji. W 2019 roku mieliśmy niby 3 dni festiwalu, ale należy pamiętać, że pierwszego dnia tylko jeden, więc praktycznie można uznać, że impreza skurczyła się do dwóch dni.

Twoja reakcja na artykuł?

4
22%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
5
28%
Smuci
2
11%
Złości
6
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group